Melbourne: Καθαρός ουρανός, 15 °C

Sydney: Αρκετά σύννεφα, 16 °C

Athens: Λίγα σύννεφα, 22 °C

Πρόκριση Mill Park στους «64»

FFA CUP 2017

Node Tools

Rate This

0
No votes yet
Your rating: None
Η ευχάριστη έκπληξη του FFA Cup ήταν η είσοδος της ομώνυμης ομάδας στον αγωνιστι

Η ευχάριστη έκπληξη του FFA Cup ήταν η είσοδος της ομώνυμης ομάδας στον αγωνιστικό χώρο

16 March 2017

Ο ελληνοκυπριακός σύλλογος των βορείων προαστίων έγραψε ιστορία με την επιβλητική νίκη με 5-1 επί της Chelsea FC παίρνοντας την πρόκριση στην τέταρτη φάση του FFA Cup στη ζώνη της Βικτώριας. 

Το Mil Park που αγωνίζεται στον Βόρειο Όμιλο της Δ' Κατηγορίας State League με προπονητή τον Πολ Σκούλο, δεν συνάντησε πρόβλημα, με τη νίκη να έρχεται εύκολα με γκολ που σημείωσαν οι Konjol (χατ τρικ) Petrovich και Μιχάλης Σκούλος. Η ομάδα μάλιστα στην κλήρωση της Δευτέρας, είχε την τύχη με το μέρος της, καθώς πήρε το παιχνίδι στην έδρα της, το Findon Reserve, όπου θα αντιμετωπίσει την Monbulk Rangers της Γ' Κατηγορίας State League. 

Στην ίδια θέση δεν μπόρεσαν να βρεθούν και οι Αργοναύτες Bayside καθώς αποκλείστηκαν στην παράταση από το RMIT.

Στα δύσκολα εκτός έδρας ματς, Malvern City και Clifton Hill δεν κατάφεραν να περάσουν τα εμπόδια των Mornington και Preston Lions αντίστοιχα, χάνοντας την πρόκριση στη παράταση και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση μαζί με τους Caulfield Cobras, που ηττήθηκαν στο Monbulk από τους Rangers με 2-1.

Αντίθετα, οι υπόλοιποι της Α' Κατηγορίας SL Άρης Springvale, Πανελλήνιος, ΠΑΟΚ Altona και Δόξα Yarraville, πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τη φάση των 64 της Ζώνης Βικτώριας του Κυπέλλου Αυστραλίας.

Στην τέταρτη φάση προκρίθηκε η Essendon United που επιβλήθηκε στο σκορ της ημέρας με 8-1 της Seaford United, ενώ τόσο το Westvale όσο και η Sporting Whittlesea έχασαν και αποχαιρέτησαν τη μεγάλη διοργάνωση. 

Εκτός φάσης έμεινε και η Chisholm που παρά την καλή προσπάθεια ηττήθηκε από την Mooroolbark με 5-1.

FFA CUP 2017

3ος Γύρος (Ζώνη Βικτώριας)

Αποτελέσματα ελληνικών ομάδων

ΠΑΟΚ Altona – Rosebud Heart 2-1

Δόξα Yarraville – Keilor Park 4-3

Mornington – Malvern City 1-1 (2-1 παρ.)

Preston Lions – Clifton Hill 2-2 (3-2 παρ.)

Peninsula Strikers – Άρης Spring 2-4

Monbulk – Caulfield Cobras 2-1

Melbourne Uni – Πανελλήνιος 0-3

Essendon Κως – Seaford Utd 8-1

Westvale – Boroondara Eagles 1-2

Whittlesea Φλώρινα – Corio 1-6

Bayside Αργοναύτες – RMIT 2-2 (2-3 παρ.)

Mill Park – Chelsea 5-1

Chisholm Utd – Mooroolbark 1-5

*Σε φιλικό προετοιμασίας η ομάδα του Keon Park επικράτησε με σκορ 1-0 της Maidstone.

ΜΕ 14 ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΈΣ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Η αγωνιστική δράση του NPL διακόπτεται χάρη στο FFA Cup το οποίο ξεκινά για τα 32 σωματεία των μεγάλων πρωταθλημάτων μία διοργάνωση η οποία μπορεί να φέρει οικονομικά οφέλη, δημοτικότητα και δόξα.

Η κλήρωση των «64» που έγινε τη Δευτέρα στα γραφεία της FFV, έβγαλε τα 32 ζευγάρια της τέταρτης φάσης, παιχνίδια τα οποία θα γίνουν αυτό το Σαββατοκύριακο με την παρουσία σε αυτό δεκατεσσάρων ελληνικών ομάδων.

Τα πέντε από τα έξι ελληνικά συγκροτήματα της μεγάλης κατηγορίας κληρώθηκαν με ομάδες από του NPL 2 με την κληρωτίδα να βγάζει και ελληνικό ντέρμπι Λεωνίδα Brunswick (τυπικά γηπεδούχος στο Jack Edwards Reserve)-Oakleigh Cannons. 

Ως γηπεδούχοι θα παίξουν η πρωταθλήτρια Ελλάς απέναντι στους Eastern Lions, παιχνίδι που θα γίνει στην έδρα του Ηρακλή Northcote John Cain, o Αλέξανδρος στο Olympic Village με τους Moreland Zebras, o Παγκύπριος με την φιλόδοξη Dandenong Thunder στο Kingston Heath και η Νέα Ελλάς που ήταν η πιο τυχερή της κλήρωσης που θα υποδεχθεί στο Anderson Reserve την Eltham Redbacks της Β' κατηγορίας SL.

Η Kingston του Νίκου Τόλιου θα αντιμετωπίσει στη μακρινή Wodonga την γνωστή της από το περυσινό πρωτάθλημα NPL2 Murray United.

Μεγάλη αναμέτρηση αυτό το Σάββατο στο John Cain, ενώ λίγες ώρες πριν την συνάντηση Ελλάς-Lions o Ηρακλής Northcote κορντάρεται με τους νεοφώτιστους στο NPL North Geelong Warriors, ενώ ο Πυθαγόρας αγωνίζεται στο μακρινό Corio με την ομώνυμη τοπική ομάδα της SL2.

Για τους «μικρούς» του State League, πιο ευνοημένη από τη κλήρωση στάθηκε η Δόξα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στο Yarraville την Hume United από την Γ' Κατηγορία SL, με τις υπόλοιπες τρεις της μεγάλης κατηγορίας του State League Άρη, Πανελλήνιο και ΠΑΟΚ, να δίνουν εκτός έδρας μάχες με στόχο την πρόκριση στους «32».

Βατή η κλήρωση για Essendon και Mill Park που θα υποδεχτούν στις έδρες τους Cairnlea και Monbulk Rangers αντίστοιχα.

4η ΦΑΣΗ FFA CUP

(Οι αγώνες των ελληνικών ομάδων)

Παρασκευή 17/3

19:30 Port Melbourne – Eltham Redbacks

Σάββατο 18/3

13:00 Northcote City – North Geelong

16:00 Corio – Box Hill United

17:00 Westgate – Western Suburbs

12:30 Essendon United – Cairnlea

16:30 Mill Park – Monbulk Rangers

13:00 Murray United – Kingston City

15:00 Warrigal United - South Springvale

15:00 Preston Lions – Altona East Phoenix

16:00 South Melbourne – Eastern Lions

16:00 Yarraville Glory- Hume United

17:00 Brunswick City – Oakleigh Cannons*

19:00 Heidelberg United – Moreland Zebras

19:00 Bentleigh Greens – Dand. Thunder

*Ο αγώνας της Brunswick City με το Oakleigh θα γίνει στο Jack Edwards Reserve.

Read more from

Copyright © 2009-2016 Ethnic Publications Pty Ltd ABN 13005 255 087