Melbourne: Λίγα σύννεφα, 7 °C

Sydney: Καθαρός ουρανός, 8 °C

Athens: Καθαρός ουρανός, 28 °C

Η Μελβούρνη θα τιμήσει το αθάνατο '21

*Με την μεγαλειώδη ενωτική παρέλαση της Κυριακής
*Η λίστα των τμημάτων και της σειράς με την οποία θα παρελάσουν

Node Tools

Rate This

5
2 votes
Your rating: None
Στιγμιότυπο από την περσινή παρέλαση

Στιγμιότυπο από την περσινή παρέλαση

23 March 2017

Ο ελληνισμός της Αυστραλίας θα τιμήσει μαζικά την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου με διάφορες εκδηλώσεις αυτό το Σαββατοκύριακο. Στη Μελβούρνη η ενωτική παρέλαση θα γίνει αυτήν την Κυριακή, 26 Μαρτίου.

Συνολικά θα λάβουν μέρος στην παρέλαση περίπου 74 τμήματα, αποτελούμενα στην συντριπτική τους πλειοψηφία από μαθητές ελληνικών σχολείων.

Σύμφωνα με τον γενικό γραμματέα της Οργανωτικής Επιτροπής Αντώνη Τσουρδαλάκη, τη φετινή παρέλαση θα τιμήσουν με την παρουσία τους οι επίσκοποι Δέρβης κ. Ιεζεκιήλ και Μιλητουπόλεως κ.Ιάκωβος, η κ. Χριστίνα Σημαντηράκη, γενική πρόξενος της Ελλάδος στη Μελβούρνη, ενώ τον πρωθυπουργό της Αυστραλίας κ. Μάλκολμ Τέρνμπουλ, θα εκπροσωπήσει η ομοσπονδιακή βουλευτής Τσίσολμ κ. Τζούλια Μπανκς και τον αρχηγό της ομοσπονδιακής αξιωματικής αντιπολίτευσης κ. Μπιλ Σόρτεν, θα εκπροσωπήσει ο βουλευτής του Άιζακς κ. Μαρκ Ντρέιφους. Θα παραβρεθεί επίσης και η ομοσπονδιακή βουλευτής Κάλγουελ κ. Μαρία Βαμβακινού.

Σε πολιτειακό επίπεδο θα παραβρεθεί η υπουργός Παιδείας και Νεολαίας κ. Τζένη Μικάκου, ενώ τον πρωθυπουργό της Βικτώριας κ. Ντάνιελ Άντριους, θα εκπροσωπήσει ο βουλευτής Όκλι κ. Σταύρος Δημόπουλος. Επίσης, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης της Βικτώριας ο κ. Μάθιου Γκάι και ο βουλευτής Μπέντλι κ. Νίκος Στάικος.

Θα παραστούν ακόμα ο αρχηγός της Αστυνομίας της Βικτωρίας κ. Γκράχαμ Άστον, οι κηδεμόνες του Μνημείου των Πεσόντων, σμηναγός Στιβ Κάμπελ Ράιτ, και συνταγματάρχης Τζον Κούλσον, οι τέως πολιτειακοί υπουργοί κ.κ. Νίκος Κότσιρας, Φάνος Θεοφάνους και Γιάννης Πανταζόπουλος, ο πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας κ. Β. Παπαστεργιάδης, ο πρόεδρος της Ένωσης Κοινοτήτων και Ενοριών κ. Κ. Κόντης κ.ά.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

10.30πμ Δοξολογία εις τον Ιερό Ναό Αγίου Ευσταθίου χοροστατούντος του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Δέρβης κ.κ. ΙΕΖΕΚΙΗΛ

11.00πμ Συγκέντρωση τμημάτων που θα παρελάσουν στο Service Lane, St.Kilda Road, νότια του Linlithgow Avenue

12.00πμ Παράταξη των τμημάτων κάτω από τις σκάλες με μέτωπο προς το Μνημείο

12.15μμ Οι Επίσημοι καταλαμβάνουν τις θέσεις τους στις σκάλες του Μνημείου

12.30μμ Έναρξη της παρέλασης

1.30μμ Επιμνημόσυνη Δέηση – Κατάθεση Στεφάνων – Ομιλίες – Ανάκρουση Εθνικών Ύμνων Ελλάδας και Αυστραλίας - Ωδή.

2.00μμ Λήξη εορτασμού στο Μνημείο των Πεσόντων. 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

Η Οργανωτική Επιτροπή υπενθυμίζει την ιερότητα του χώρου του Μνημείου και καλεί τους μαθητές, τις μαθήτριες, την νεολαία, τους γονείς και τους υπεύθυνους των τμημάτων να επιδεικνύουν τον απαιτούμενο σεβασμό. Επίσης, η οργανωτική Επιτροπή παρακαλεί τους επικεφαλής των τμημάτων να πειθαρχούν στις υποδείξεις των μελών της Οργανωτικής Επιτροπής. 

Οι σημαιοφόροι, οι παραστάτες και μέλη τμημάτων με εθνικές στολές θα παρελάσουν με τα τμήματα τους μπροστά από τους επίσημους και ακολουθώντας το δρόμο γύρω από το Μνημείο θα παραταχθούν, όπως και τα προηγούμενα χρόνια, στην Αθάνατη Φλόγα. Τα υπόλοιπα μέλη των τμημάτων θα κατευθύνονται στους χώρους που θα τους υποδεικνύουν τα εντεταλμένα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής.

Η Οργανωτική Επιτροπή υπενθυμίζει την ανάγκη να διατηρήσουμε το χώρο καθαρό. Φεύγοντας λοιπόν από το χώρο του εορτασμού βεβαιωθείτε, ότι δεν αφήνετε πίσω απορρίμματα.

ΣΕΙΡΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ 2017

1 Φιλαρμονική Βικτώριας

2 Λάβαρο Επανάστασης 1821

- Σημαίες (Ελλάδας - Αυστραλίας - Κύπρου)

- Αστυνομία Βικτώριας & Ομοσπονδιακή Αστυνομία

1. Ένωση Ελλήνων Αποστράτων Εφέδρων & Παλαιών Πολεμιστών

2. Σύνδεσμος Αγωνιστών Εθνικής Αντίστασης

3. Παμμακεδονική Ένωση Μελβούρνης & Βικτωρίας

4. Ίδρυμα Ηλικιωμένων «Φροντίδας»

5. Παιδικός Σταθμός «ΑΛΦΑ» 

6. Νηπιαγωγείο «Καλημέρα Παιδιά»

ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗΣ & ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ

7. Alphington Grammar School

8. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Μελβούρνης Σαββατιανά Σχολεία

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ

9. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα St. Albans

10. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Clayton

ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΝΩΣΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΩΝ & ΕΝΟΡΙΩΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗΣ & ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ

11. Ελληνορθόδοξο Κολλέγιο «Άγιος Ιωάννης»

12. Σαββατιανό Σχολείο Κολλεγίου «Άγιος Ιωάννης»

13. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Ascot Vale «Άγιος Δημήτριος»

14. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Bentleigh «Άγιος Ραφαήλ»

15. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Box Hill «Τίμιος Σταυρός»

16. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Brunswick «Άγ. Βασίλειος»

17. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Coburg «Υπαπαντή του Κυρίου»

18. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Dandenong «Άγ. Παντελεήμων»

19. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Fawkner «Αγ. Νεκτάριος»

20. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Hobsons Bay «Κοιμήσεως Θεοτόκου»

21. Oakleigh Grammar School

22. Ελληνικό Ορθόδοξο Σχολείο Oakleigh «Αγίων Αναργύρων»

23. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Keilor East «Παναγία Σουμελά»

24. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Malvern «Αγία Αικατερίνη»

25. Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα Mentone «Ταξιάρχες»

26. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Sunshine «Αγ. Αποστόλου Ανδρέου»

27. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Richmond «Αγ. Τριάδα»

28. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία St.Albans «Αγία Παρασκευή»

29. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Shepparton «Αγίου Γεωργίου»

30. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Springvale «Άγιος Αθανάσιος»

31. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Thomastown «Μεταμόρφωση του Σωτήρος»

32. Ελληνική Ορθόδοξη Ενορία Yarraville «Άγιος Νικόλαος»

ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΛΛΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ

33. Ακαδημία Χορού «Πήγασος»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

34. Ελληνικό Σχολείο «ΑΧΕΠΑ»

35. Ελληνική Σχολή «Ζήνων»

36. Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας «Μαυραγάνη» 

37. Εκπαιδευτήρια «Πλάτων»

38. Ελληνικό Κολλέγιο «Ο Νέστορας»

39. Εκπαιδευτήριο «Παιδεία»

40. Πανελλήνιο Κολλέγιο

41. Πρότυπο Ελληνικό Κέντρο

42. Ελληνικό Σχολείο «Άριστον»

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

43. Ελληνικό Κολλέγιο «Όμηρος» 

44. Ελληνικά Εκπαιδευτήρια «Πυθαγόρας»

45. Εκπαιδευτήριο Λέξη

ΚΡΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

46. Κρατικό Σχολείο Γλωσσών Βικτωρίας

47. Δημοτικό Κρατικό Σχολείο Clarinda

48. Κρατικό Σχολείο South Oakleigh

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΩΝ

49. Συντονιστική Επιτροπή Κυπριακού Αγώνα

50. Κυπριακή Κοινότητα Μελβούρνης & Βικτώριας

51. Κρητική Ομοσπονδία Αυστραλίας & Νέας Ζηλανδίας

52. Αχαϊκή Ομοσπονδία Μελβούρνης & Βικτωρίας

53. Παναρκαδική Ομοσπονδία Αυστραλίας

54. Πανηπειρωτική Ομοσπονδία Αυστραλίας

55. Ηπειρωτική Ομοσπονδία Ωκεανίας

56. Δωδεκανησιακή Ομοσπονδία

57. Ομοσπονδία Μεσσηνιακών Οργανισμών

58. Ομοσπονδία Ελληνίδων Βικτωρίας

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

59. Παμμεσηνιακή Αδελφότητα «Ο Παπαφλέσσας»

60. Εθνική Ένωση Έλληνο Αυστραλών Φοιτητών

61. Α.Χ.Ε.Π.Α. Βικτωρίας

62. Ελληνίδες Βορείων Προαστείων «Ανεμώνες»

63. Κεντρική Ένωση Ποντίων «Ποντιακή Εστία»

64. Παλλακωνική Αδελφότητα «Ο Λεωνίδας»

65. Πανπυλιακή Αδελφότητα «Το Ναυαρίνο»

66. Ένωση Θεσσαλονικέων «Ο Λευκός Πύργος»

67. Ποντιακή Κοινότητα Μελβούρνης

68. Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος «Ο Περικλής»

69. Σύλλογος Ποντίων «Ο Εύξεινος Πόντος»

70. Φιλανθρωπικός Σύλλογος Ολύμπου «Αγίου Δημητρίου» 

71. Παντριφυλιακή Ένωση Μελβούρνης

72. Πανκορινθιακή - Παναργολική Ένωση

73. Αυστραλοελληνική Οργάνωση «Ολυμπιακό Πνεύμα» 

74. Έλληνο-Αυστραλοί Πρόσκοποι Βικτώριας.

Read more from

Copyright © 2009-2016 Ethnic Publications Pty Ltd ABN 13005 255 087