Melbourne: Καθαρός ουρανός, 18 °C

Sydney: Αρκετά σύννεφα, 23 °C

Athens: Διασκορπισμένα σύννεφα, 20 °C

Στα «μαλακά» έπεσε η Αυστραλία

Αν προσέξει μπορεί να περάσει στον επόμενο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Node Tools

Rate This

0
No votes yet
Your rating: None

Το παρών στην κλήρωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 έδωσαν πολλοί παλαίμαχοι αστέρες του ποδοσφαίρου, όπως ο Γκόρντον Μπανκς, ο Λοράν Μπλαν, ο Καφού, ο Ντιέγκο Φορλάν, ο Φάμπιο Καναβάρο, ο Κάρλες Πουγιόλ και ο 91χρονος Νικίτα Σιμονιάν, ωστόσο αυτοί που έκλεψαν την παράσταση ήταν ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και ο Πελέ.Ο λόγος ήταν ότι ο Αργεντίνος έσκυψε πάνω από τον -καθηλωμένο σε αναπηρικό καροτσάκι- Πελέ, τον οποίο αγκάλιασε και φίλησε στοργικά, παρουσία του Βλαντιμίρ Πούτιν, στην πιο δυνατή φωτογραφία της εκδήλωσης και πιθανόν της χρονιάς.
(Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

03 December 2017

Στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν υπάρχουν εύκολες ομάδες. Ούτε εύκολοι όμιλοι.

Συγκριτικά, πάντως, η Αυστραλία υπήρξε μάλλον «τυχερή» και ίσως τα καταφέρει να περάσει στον επόμενο γύρο αφού κληρώθηκε με Γαλλία, Περού και Δανία.

Τα ξημερώματα του Σαββάτου σε μια λαμπρή τελετή στο Κρεμλίνο, παρουσία του Ρώσου προέδρου Βλάντιμιρ Πούτιν, έγινε στη Μόσχα η κλήρωση της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Η πρεμιέρα του μουντιάλ θα γίνει με τον αγώνα της Ρωσίας με τη Σαουδική Αραβία στις 14 Ιουνίου στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας.

Οι διοργανωτές Ρώσοι λογικά δε θα έχουν πρόβλημα να περάσουν από την πρώτη φάση της διοργάνωσης μαζί με την Ουρουγουάη. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία βρίσκεται σε έναν ανταγωνιστικό όμιλο με Μεξικό, Σουηδία και Ν. Κορέα ενώ το πιο δύσκολο θεωρητικά όμιλο τον έχει η Αργεντινή του Λίονελ Μέσι με Κροατία, Ισλανδία και Νιγηρία. Τέλος ο Κριστιάνο Ρονάλντο και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, θα είναι μαζί με την Ισπανία τα φαβορί, απέναντι σε Μαρόκο και Ιράν.

Συνολικά θα πραγματοποιηθούν 64 αγώνες σε 12 γήπεδα των 11 πόλεων. Οι 11 πόλεις, που θα φιλοξενήσουν τους αγώνες: Μόσχα, Αγία Πετρούπολη, Εκατερίνενμπουργκ, Σότσι, Καζάν, Σαράνσκ, Βόλγκογκραντ, Ροστόφ, Σαμάρα, Νόβγκοροντ, Καλίνινγκαρντ.

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ
1ο γκρουπ: Ρωσία (οικοδέσποινα), Γερμανία (παγκόσμια πρωταθλήτρια), Βραζιλία, Πορτογαλία, Αργεντινή, Βέλγιο, Πολωνία και Γαλλία.
2ο γκρουπ: Ισπανία, Περού, Ελβετία, Αγγλία, Κολομβία, Μεξικό, Ουρουγουάη, Κροατία
3ο γκρουπ: Δανία, Ισλανδία, Κόστα Ρίκα, Σουηδία, Τυνησία, Αίγυπτος, Σενεγάλη, Ιράν

4ο γκρουπ: Σερβία, Νιγηρία, Αυστραλία, Ιαπωνία, Μαρόκο, Παναμάς, Νότια Κορέα, Σαουδική Αραβία.
Η ΚΛΗΡΩΣΗ
1ος Όμιλος: Ρωσία, Ουρουγουάη, Αίγυπτος, Σαουδική Αραβία
2ος Όμιλος: Πορτογαλία, Ισπανία, Ιράν, Μαρόκο
3ος Όμιλος: Γαλλία, Περού, Δανία, Αυστραλία
4ος Όμιλος: Αργεντινή, Κροατία, Ισλανδία, Νιγηρία
5ος Όμιλος: Βραζιλία, Ελβετία, Κόστα Ρίκα, Σερβία
6ος Όμιλος: Γερμανία, Μεξικό, Σουηδία, Ν.Κορέα
7ος Όμιλος: Βέλγιο, Αγγλία, Τυνησία, Παναμάς
8ος Όμιλος: Πολωνία, Κολομβία, Σενεγάλη, Ιαπωνία

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρωσία
Σαουδική Αραβία
Αίγυπτος
Ουρουγουάη

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14-15/6)
Ρωσία-Σαουδική Αραβία
Αίγυπτος-Ουρουγουάη

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19-20/6)
Ρωσία-Αίγυπτος
Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25/6)
Ουρογουάη-Ρωσία
Σαουδική Αραβία-Αίγυτπος

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Πορτογαλία
Ισπανία
Μαρόκο
Ιράν

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/6)
Πορτογαλία-Ισπανία
Μαρόκο-Ιράν

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20/6)
Πορτογαλία-Μαρόκο
Ιράν-Ισπανία

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25/6)
Ιράν-Πορτογαλία
Ισπανία-Μαρόκο

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Γαλλία
Αυστραλία
Περού
Δανία

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16/6)
Γαλλία-Αυστραλία
Περού-Δανία

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21/6)
Γαλλία-Περού
Δανία-Αυστραλία

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/6)
Δανία-Γαλλία
Αυστραλία-Περού

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Αργεντινή
Ισλανδία
Κροατία
Νιγηρία

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16/6)
Αργεντινή-Ισλανδία
Κροατία-Νιγηρία

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21-22/6)
Αργεντινή-Κροατία
Νιγηρία-Ισλανδία

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/6)
Νιγηρία-Αργεντινή
Ισλανδία-Κροατία

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Βραζιλία
Ελβετία
Κόστα Ρίκα
Σερβία

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17/6)
Κόστα Ρίκα-Σερβία
Βραζιλία-Ελβετία

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22/6)
Βραζιλία-Κόστα Ρίκα
Σερβί-Ελβετία

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6)
Σερβία-Βραζιλία
Ελβετία-Κόστα Ρίκα

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Γερμανία
Μεξικό
Σουηδία
Ν. Κορέα

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17-18/6)
Γερμανία-Μεξικό
Σουηδία-Ν. Κορέα

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23/6)
Γερμανία-Σουηδία
Ν. Κορέα-Μεξικό

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6)
Ν. Κορέα-Γερμανία
Μεξικό-Σουηδία

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Βέλγιο
Παναμάς
Τυνησία
Αγγλία

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/6)
Βέλγιο-Παναμάς
Τυνησία-Αγγλία

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23-24/6)
Βέλγιο-Τυνησία
Αγγλία-Παναμάς

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/6)
Αγγλία-Βέλγιο
Παναμάς-Τυνησία

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Πολωνία
Σενεγάλη
Κολομβία
Ιαπωνία

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19/6)
Πολωνία-Σενεγάλη
Κολομβία-Ιαπωνία

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/6)
Ιαπωνία-Σενεγάλη
Πολωνία-Κολομβία

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/6)
Ιαπωνία-Πολωνία
Σενεγάλη-Κολομβία

Read more from

Copyright © 2009-2017 Ethnic Publications Pty Ltd ABN 13005 255 087