Με τέσσερις ομάδες της Σούπερ Λίγκας να αποκλείονται (Άρης, Εργοτέλης, Ξάνθη και Πανιώνιος), την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να… ξεμουδιάζουν με “πεντάρες” και το παιχνίδι της Ηλιούπολης με τον Ολυμπιακό να αναβάλλεται λόγω βροχής, ολοκληρώθηκε η φάση των “32” του Κυπέλλου Ελλάδος. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Ίσμαελ Μπλάνκο, με το πρώτο του χατ-τρικ στην Ελλάδα και ο Σίντνεϊ Γκοβού που επέστρεψε με γκολ στα γήπεδα.

Εκτός από τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ (5-0 την Κομοτηνή και 5-1 τον Πανθρακικό αντίστοιχα), εύκολες προκρίσεις είχαν Ατρόμητος, Αστέρας Τρίπολης και Ηρακλής. Αντίθετα, με την ψυχή στο στόμα, στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, κέρδισε ο ΠΑΟΚ τον Εορδαϊκό, ενώ την παράταση χρειάστηκαν και οι Πανσερραϊκός, Ολυμπιακός Βόλου. Αντίθετα, οι ομάδες της Σούπερ Λίγκας δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους στα πέναλτι, αφού τόσο η Ξάνθη όσο και ο Άρης ηττήθηκαν από Εθνικό Αστέρα και Τρίκαλα αντίστοιχα.

Η κλήρωση της φάσης των “16”, στην οποία θα συμμετάσχουν 15 ομάδες συν τον νικητή του αναβληθέντος αγώνα, θα διεξαχθεί στην Αθήνα τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου (12:00). Τα παιχνίδια θα είναι μονά, στην έδρα της ομάδας που θα βγει πρώτη από την κληρωτίδα. Η ΕΠΟ προσανατολίζεται στο να ορίσει τους αγώνες το τριήμερο 20-22 Δεκεμβρίου, ενώ αν τα ματς λήξουν ισόπαλα, τότε θα διεξαχθεί ρεβάνς στην έδρα του φιλοξενούμενου. Σε περίπτωση νέας ισοπαλίας θα οδηγηθούμε σε παράταση και πέναλτι, χωρίς να υπολογίζονται τα εκτός έδρας γκολ.