Το απόλυτο σερί του στο Καραϊσκάκη σε Ελλάδα και Ευρώπη διατήρησε για 14ο σερί ματς ο Ολυμπιακός καθώς επικρατώντας 2-1 της Ξάνθης παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του μετά από 17 αγωνιστικές στην Σούπερ Λίγκα. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι (2-0 στο εικοσάλεπτο, με αυτογκόλ του Σταθάκη στο 16 και ωραίο πλασέ του Γκαλέτι στο 19) όμως, μετά τη μείωση του σκορ από τον Ζουέλα στο 28 και αφού έχασαν ευκαιρίες που δεν χάνονται, στο δεύτερο μέρος έπαιξαν με τη… φωτιά. Ο Γκσπούρνιγκ απέκρουσε πέναλτι του Γκαλέτι στο 70, σε φάση που αποβλήθηκε ο Ζουέλα για παράβαση στον Ντιόγκο ο οποίος οριακά ήταν οφσάιντ. Στο 90 οι ακρίτες ζήτησαν πέναλτι καθώς ο Πάντος φαίνεται να τραβά παρατεταμένα τη φανέλα του Σουάνη σε διεκδίκηση της μπάλας μέσα στην περιοχή…Πρόκειται σίγουρα για μια πολύ δύσκολη φάση για τον διαιτητή, Μιχ. Γερμανάκο, αφού εξελίσσεται μακριά από εκεί που κινείται η μπάλα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε εμφανίστηκε διπρόσωπη. Το α’ ημίχρονο ήταν χορταστικό με τον Ολυμπιακό να αποδίδει κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο. Μάλιστα μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν να προηγούνται 2-0. Στο 16′ ο Λέτο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Σταθάκης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ τρία λεπτά αργότερα (19′) ο Γκαλέτι με ωραία ενέργεια και πλασέ διπλασίασε τα τέρματα.

Στο 27′ και από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σταθάκη, που επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, στην πορεία βρέθηκε αφύλακτος ο Ζουέλα, που από κοντά μείωσε σε 2-1. Στο 34′ η Ξάνθη είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά σε σέντρα του Τζιωρτζιόπουλου ο Κιντάνα με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ και στο 39′, ο Ντιόγκο έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν από γύρισμα του Ντομί, εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα πάνω στον Γκσπούρνινγκ.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε λιγότερο συντονισμένος, καταναλώθηκε σε ατομικές και χωρίς ουσία ενέργειες και στο 51′ ο Ντοριβάλ απείλησε σοβαρά την εστία του Νικποπολίδη. Ωστόσο στο 69′ η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Ζουέλα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα επειδή ανέτρεψε τον Ντιόγκο κι ενώ αυτός έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ πριν βγει σε προφανή θέση για γκολ. Ο Γερμανάκος, στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του έδωσε πέναλτι, αλλά ο Γκαλέτι που το εκτέλεσε “ηττήθηκε” από τον Γκσπούρνινγκ.

Παρ’ όλο που η Ξάνθη έμεινε με παίκτη λιγότερο, ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύθηκε και στα τελευταία λεπτά με αρκετό άγχος κράτησε το 2-1.

Διαιτητής: Γερμανάκος (Αθήνας)

Κόκκινες: 69′ Ζουέλα

Κίτρινες: Μπελούτσι, Γ. Παπαδόπουλος – Τζιωρτζιόπουλος, Κιντάνα, Ριζογιάννης, Σταθάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης (57′ Πάντος), Ντομί, Α. Παπαδόπουλος, Αντζας, Ντουντού, Γκαλέτι, Πατσατζόγλου, Ντιόγκο, Μπελούτσι (86′ Γ. Παπαδόπουλος), Λέτο (65′ Τζόρτζεβιτς).

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Φλίσκας, Τζιωρτζιόπουλος, Κωστούλας, Σταθάκης (61′ Τάιντερ), Ζουέλα, Ντοριβάλ, Ριζογιάννης, Κιντάνα (79′ Σουάνης), Γκρζέλακ (71′ Φεριέ), Πόι.