Άδοξο τέλος είχε και το φετινό Αυστραλιανό Όπεν για τον Μάρκο Παγδατή.

Όπως και πέρυσι, όπου στον αγώνα του γ’ γύρου με τον Αυστραλό Λέιτον Χιούιτ εγκατέλειψε λόγω προβλήματος στον ώμο, έτσι και το Σάββατο η πορεία του Κύπριου πρωταθλητή σταμάτησε στους «32» κορυφαίους του τουρνουά, λόγω της εγκατάλειψης του Παγδατή, στο 4-3 του 4ου σετ της παρθενικής του αναμέτρησης με τον Αυστριακό Γιούργκεν Μέλτζερ, εξαιτίας κάποιου προβλήματος στον καρπό.

Έτσι ο αριστερόχειρας Μέλτζερ που πριν εγκαταλείψει ο Παγδατής προηγούνταν με 6-7, 6-2, 6-1, 4-3 προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 4ο γύρο του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Άντι Μάρεϊ.

Ο Παγδατής (Νο 22) μπήκε δυνατά στο ματς και έδειξε από την αρχή ότι ήρθε φέτος στη Μελβούρνη για να μείνει όσο περισσότερο μπορεί. Με καλές επιστροφές στα σερβίς του Γιούργκεν Μέλτζερ (Νο 11) και ρισκάροντας αρκετές φορές ανεβαίνοντας στο φιλέ, εκμεταλλεύτηκε, παρά πολλά 25 αβίαστα λάθη του Αυστριακού (έναντι 11 δικών του) κατάφερε έστω και στο τάι μπρέικ να πάρει προβάδισμα στα σετ.

Στο β’ σετ ο Παγδατής έκανε κακό παιχνίδι. Αντίθετα, ο Μέλτζερ, με βελτιωμένο το σερβίς, τρία  breaks (έναντι ενός του Παγδατή) και λιγότερα λάθη, κατάφερε με πέντε συνεχόμενα κερδισμένα γκέιμς να ισοφαρίσει σε 1-1.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο σετ, ο αριστερόχειρας Αυστριακός επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του στο παιχνίδι.

Με υπέροχους winers (11 έναντι ενός του αντιπάλου του) και δύο breaks δεν επέτρεψε στον Παγδατή να σηκώσει κεφάλι και πέρασε μπροστά με 2-1 σετ.
Στο τελευταίο σετ ο Μάρκος Παγδατής προσπάθησε να βρει ξανά τον καλό του εαυτό, πάλεψε το ματς, αλλά αμέσως μετά το μπρέικ του Μέλτζερ, που έκανε στο 4-3 γκέιμς υπέρ του Αυστριακού, δεν άντεξε και εγκατέλειψε λόγω κάποιου προβλήματος στον καρπό, ολοκληρώνοντας άδοξα τη φετινή του συμμετοχή στο Αυστραλιανό Όπεν.

Αντίθετα, ο Γιούργκεν Μέλτζερ ξεπέρασε τον εαυτό του, καθώς για πρώτη φορά στην καριέρα του με τη νίκη επί ενός αντιπάλου που αντιμετώπιζε, επίσης, για πρώτη φορά, κατάφερε να προκριθεί στον 4ο γύρο του Γκραν Σλαμ της Μελβούρνης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άντι Μάρεϊ.