Η Melbourne Victory συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με νίκη στο Μελβουρνιώτικο ντέρμπι 2-1 και έβαλε πλώρη για την τρίτη θέση της βαθμολογίας καθώς ψαλίδισε την διαφορά με την τρίτη θέση στον ένα βαθμό. Ο καλύτερος του αγώνα Κώστας Μπαρμπαρούσης, έπειτα από συνδυασμό με Troisi–Berisha βρέθηκε ακάλυπτος στην μεγάλη περιοχή κάνοντας από νωρίς στο 12’το 1-0.

Οι φίλαθλοι της City πανηγύρισαν με τη σειρά τους στο 54′ το πρώτο φετινό γκολ του Bruno Fornaroli, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, όμως η Victory οκτώ λεπτά αργότερα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Leroy George.

Στο λεπτά των καθυστερήσεων η City πίεσε για την ισοφάριση και εκεί που ο Μπουζάνης είχε αφήσει κενή την εστία του προκειμένου να ενισχύσει την επιθετική προσπάθεια της ομάδας του -όπως συνήθως κάνουν οι γκολκίπερ- ο Troisi που βγήκε μόνος στον αιφνιδιασμό, αστόχησε στο άδειο τέρμα χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μεγαλώσει το σκορ για την Victory.

Το κλασικό ντέρμπι του AAMI Park παρακολούθησαν 20.083 θεατές.

Από την άλλη, η Newcastle απέδειξε ότι μπορεί να κοντράρει την Sydney FC και ίσως να είναι η μόνη. Οι Jets παίζοντας από το 14′ με έναν παίκτη λιγότερο (αποβολή Donovan) κατόρθωσαν να βγουν νικητές από τη μάχη κορυφής του McDonald Jones με 2-1.

Το σκορ άνοιξε λίγο πριν το ημίχρονο από την άσπρη βούλα ο Δημήτρης Πετράτος (43′) με τα άλλα δύο γκολ να σημειώνονται στην επανάληψη με τους Bobo (52′) και Nabbout (56′).

Ένα γκολ, αυτό του Eric Bautheac (76′) έκρινε την συνάντηση του Μπρίσμπαν με τους Roar να κερδίζουν 1-0 την Adelaide United και να πλησιάζουν με αξιώσεις την είσοδό τους στην εξάδα.