Το ντέρμπι κορυφής στο Kingston Heath ανάμεσα στον Παγκύπριο και τον Αλέξανδρο έβγαλε νικητή τους πράσινους που έπιασαν και πάλι την κορυφή μιας και το Avondale έχασε τους πρώτους του βαθμούς στην Altona με το Pascoe Vale (1-1). Η νίκη για το συγκρότημα του Γιάννη Αναστασιάδη ήρθε στο 67′ από σουτ του Velibor Mitrovic, με την μπάλα να αλλάζει πορεία στην άλλη γωνία καθώς βρήκε αμυντικό αιφνιδιάζοντας τον Θεοδωρίδη.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, όπως δίκαια θα ήταν η ισοπαλία ή και το ενδεχόμενο νίκης για την ομάδα του Γιώργου Κατσάκη που ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος.

Δύο επίμαχες φάσεις υπέρ του Αλέξανδρου -αφορμή συζήτησης μετά το τέλος του αγώνα- ήταν καθοριστικές για την έκβαση του αποτελέσματος. Αρχικά στο 9′ όταν το γκολ του Cahill υποδείχτηκε από τον επόπτη οφσάιντ και στην επανάληψη όταν ο επιθετικός του Αλέξανδρου ανατράπηκε από τον Ryan Scott έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή να δίνει κίτρινη κάρτα.

Οι “πράσινοι”, πάντως, έδειξαν εξαιρετική αγωνιστικότητα και δικαιολόγησαν με την απόδοσή τους τη βαθμολογική τους θέση. Από την άλλη, ο Αλέξανδρος, χωρίς τους Ellis και Γκόβα και τον Harry Noon να δείχνει στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε ανέτοιμος, έδειξε αποδυναμωμένος και υποχρεώθηκε λίγες ημέρες πριν το κλασικό ντέρμπι με την Ελλάς στο Olympic Village, στην πρώτη του φετινή ήττα.