Η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του ήταν σύμφωνα με τον Νόβακ Τζόκοβιτς αυτή στον τελικό του Australian Open απέναντι στον Ναδάλ.
Ο Σέρβος τενίστας (Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη) δήλωσε ακόμα υπερήφανος που έγραψε ιστορία κατακτώντας τη νίκη στον μεγαλύτερο σε διάρκεια τελικό που έχει γίνει ποτέ σε Grand Slam.

Ο τελικός με αντίπαλο τον Ναδάλ (Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη) κράτησε 5 ώρες και 53 λεπτά μέχρι ο Τζόκοβιτς να κάμψει την αντίσταση του Ισπανού με 3-2 σετ (5-7, 6-4, 6-2, 6-7, 7-5).

Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο τελικός του Ναδάλ με τον Βερντάσκο πριν από τρία χρόνια.
 «Το Γουίμπλετον το είχα πολύ ψηλά γιατί ήταν το τουρνουά που πάντα ήθελα να κατακτήσω, αλλά αυτή η νίκη έρχεται πλέον στην κορυφή για μένα γιατί παίξαμε περίπου έξι ώρες, ήταν απίστευτο!» είπε αρχικά και πρόσθεσε:

«Ήταν το μεγαλύτερο σε διάρκεια Grand Slam της ιστορίας. Μόλις άκουσα αυτό το στοιχείο σχεδόν έκλαψα. Είμαι πολύ υπερήφανος που έγινα μέρος της ιστορίας, ανάμεσα σε μία ελίτ παικτών που έχουν κατακτήσει αυτό το τρόπαιο αρκετές φορές.
Είχα πολλές ευκαιρίες να κερδίσω στο τέταρτο σετ, αλλά ο Ναδάλ άξιζε να το παρατείνει και μετά και οι δύο είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι, θα μπορούσε να είχε κερδίσει»

Ο Τζόκοβιτς πρόσθεσε ότι ήταν στα όρια της εξάντλησης όταν στο τελευταίο σετ βρέθηκε να χάνει με 4-2 και με κάποιο τρόπο κατάφερε να πάρει τη νίκη:
 «Ξεπέρασα τα πάντα και αυτό ήταν το πιο σημαντικό για μένα. Προσπάθησα να αντέξω ψυχολογικά και σωματικά, ήταν εμφανές σε όλους πως μέσα στο γήπεδο και οι δύο είχαμε αφήσει και την τελευταία σταγόνα ενέργεια που είχαμε.
Πιστεύω ότι κάποιες στιγμές, ήταν απλά θέμα τύχης και πόσο το θέλεις περισσότερο από κάθε άλλο στη συγκεκριμένη φάση. Ήταν μία απίστευτη εμφάνιση.»