Ο Αντόνιο Κόντε είναι… φευγάτος από την Τσέλσι, ωστόσο στο τελευταίο παιχνίδι του στον πάγκο των Λονδρέζων φρόντισε να βάλει τη σφραγίδα του. Η Τσέλσι επικράτησε 1-0 της Γιουνάιτεντ και ο Ιταλός έγινε ο πρώτος που κερδίζει σε τελικό στην Αγγλία τον Ζοσέ Μουρίνιο! Γλυκόπικρη η σεζόν και για τις δυο ομάδες, οι Λονδρέζοι πήραν κούπα, αλλά δεν θα κουνήσουν σεντόνι, ενώ η Γιουνάιτεντ έμεινε χωρίς τίτλο, αλλά πήρε τη 2η θέση! Hταν το 8ο κύπελλο για την ομάδα του Κόντε που έφτασε την Τότεναμ.

Η Τσέλσι μετά το αρχικό μουδιασμένο 10λεπτο ανέβασε ρυθμό, ο Αζάρ ήταν εξαιρετικός και φρόντισε να δημιουργεί κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Στο 9ο λεπτό βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Ντε Χέα. Ωστόσο, στο 21′ ήρθε το γκολ! Ο Βέλγος βρέθηκε σε θέση βολής, ο Τζόουνς του πήρε τα πόδια και ο Ολιβερ έδειξε πέναλτι. Ο Αζάρ δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το 1-0! Ομως, ούτε αυτό ήταν αρκετό για να ξυπνήσει από τον λήθαργο τη Μάντσεστερ. Μάλιστα, χρειάστηκαν 46 λεπτά για να κάνει την πρώτη φάση της, αλλά ο Ράσφορντ δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Κουρτουά. Ο Σάντσες ήταν απογοητευτικός έχοντας λιγότερες πάσες και από τον Ντε Χέα, ενώ ο Πογκμπά ήταν εκτός ρυθμού σε ακόμα ένα μεγάλο ματς.

Στην επανάληψη, το σκηνικό άλλαξε, η Μάντσεστερ είχε περισσότερη κίνηση και όρεξη. Μάλιστα, στο 64′ ο Σάντσες βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Το VAR έπαιξε ρόλο και λίγο αργότερα στην ευκαιρία του Αλόνσο. Σε αυτή τη φάση οι Λονδρέζοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Γιανγκ, αλλά ο Ολιβερ δεν έδειξε παράβαση. Ο Ράσφορντ ήταν… μοιραίος για τη Μάντσεστερ, αφού στο 72′ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Μουρίνιο έκανε φουλ επιθετική την ομάδα του μετά το 75ο λεπτό, Λουκάκου και Ράσφορντ μπήκαν στο ματς, αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τη ροή! Αξίζει να σημειωθεί, πως ήταν η 3η φορά την τελευταία πενταετία που o Special One δεν κερδίζει κούπα.

Τσέλσι (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ρούντιγκερ, Μόουζες, Φάμπρεγας, Καντέ, Μπακαγιόκο, Μάρκος Αλόνσο, Αζάρ (90΄ Γουίλιαν), Ζιρού (89΄ Μοράτα)

Μαν. Γιουνάιτεντ (Ζοζέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιανγκ, Τζόουνς (87΄ Μάτα), Σμόλινγκ, Βαλένσια, Πογκμπά, Ερέρα, Μάτιτς, Σάντσες, Λίνγκαρντ (73΄ Μαρσιάλ), Ράσφορντ (73΄ Λουκάκου)