Η Νέα Ελλάς έπειτα από εκπληκτική εμφάνιση και σε ένα σπουδαίο παιχνίδι, με θέαμα για τους λίγους, δυστυχώς, φιλάθλους που βρέθηκαν στο Kingston Heath, έγινε η ομάδα που έσπασε πρώτη το αήττητο των πρωταθλητών Βικτώριας κερδίζοντάς τους μέσα στην έδρα τους με 3-4.

Η ομάδα του Adam Piddick μπήκε δυνατά και αποφασισμένη να πετύχει το θαύμα και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με ένα απίστευτο έξω από την περιοχή δυνατό σουτ στο γάμα του Daniel Clark στο 6′ και δέκα λεπτά αργότερα με τον κορυφαίου του γηπέδου Ιάπωνα Yuta Konagaya.

Ο Παγκύπριος βρήκε τον ρυθμό του μετά το 30′ και μείωσε με τον Marco Jankovic στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον τερματοφύλακα του Port Melbourne, Matthew Symes, να φέρνει σημαντική ευθύνη.

Ο σούπερ σταρ του Port Melbourne Yuta Konagaya, σε μια φάση υπό την επιτήρηση του Tyson Holmes. Φώτο: Κώστας Ντεβές

Ο Γιάννης Αναστασιάδης, μετά την ανάπαυλα, ενίσχυσε την επιθετική του γραμμή ρίχνοντας πλάι στους Χατζημουράτη και Mitrovic τον Matt Thurtell, στη θέση του κεντρικού αμυντικού Charles Fry. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον αγώνα και κατάφερε να φέρουν στα ίσα το ματς με το τρομερό ευθύβολο σουτ του Velibor Mitrovic (54′), αλλά από εκεί και πέρα η Νέα Ελλάς με τον Yuta σε μεγάλη μέρα πήρε εκ νέου κεφάλι με διαφορά δύο τερμάτων, γκολ που σημειώθηκαν με ατομικές προσπάθειες του Ιάπωνα στο 60′, σουτάροντας από το ύψος της μεγάλης περιοχής στην αριστερή γωνία και στο 85′, όταν με έξυπνη κεφαλιά εξουδετέρωσε από το κέντρο τον τελευταίο αμυντικό νικώντας για τρίτη φορά τον Scott.

Ο Kris Lucas με εντός περιοχής σουτ στο 89′ μείωσε σε 3-4. Oι πράσινοι έγιναν πιεστικοί αλλά χωρίς να αλλάξει τίποτα και τη Νέα Ελλάς να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Μεγάλο ματς έγινε και στο John Cain με πέντε γκολ και διπλή ανατροπή στο σκορ και τον Ηρακλή τελικά να παίρνει τη νίκη επί της μαχητικής Dandenong Thunder στις καθυστερήσεις με 3-2.

Οι σκόρερ του Ηρακλή Charles Beverly και Τζέρι Συλαϊδός

Η ομάδα του Έρικ Βασιλειάδη είχε καλό ξεκίνημα, καταφέρνοντας μόλις στο 7′ να προηγηθεί με κεφαλιά του προωθημένου αμυντικού της Charlie Beverley, ο οποίος αργότερα και, συγκεκριμένα, στο 84′ λύτρωσε την Northcote City, ισοφαρίζοντας το ματς. Είχε προηγηθεί η ανατροπή του σκορ νωρίτερα από τα τέρματα των Millar στο 29′ και του Brandon Barnes στο 48′, αλλά ο Ηρακλής πίεζε μόνιμα την αντίπαλη άμυνα. Μετά την ισοφάριση οι νεαροί παίκτες του Έρικ κατάφεραν με τον ταλαντούχο Τζέρι Συλαϊδό να πάρουν στις καθυστερήσεις το σπουδαίο τρίποντο.

Το ολέθριο σφάλμα του αμυντικού Thomas Matthews και του τερματοφύλακα Γιάννη Χώνου, στο 86′ οδήγησε τους «κανονιέρηδες» στην πρώτη τους ήττα μετά τον ερχομό του Chris Taylor. Το Oakleigh ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος, αλλά χωρίς αποτελεσματικότητα. Είχε δοκάρι με τον Ryan Paczkowski στο 40′ και χλιαρά σουτ έξω από την περιοχή του Αλέξανδρου Παυλίδη. Το Pascoe Vale που έχει καλή παράδοση στο CB Smith με αντίπαλο την ελληνική ομάδα, πίεσε και κατάφερε να εκμεταλλευτεί το σφάλμα με τον Santilli, που είχε περάσει ως αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα, να τρυπώνει στο ύψος της μικρής περιοχής και να χαρίζει με αυτό τον τρόπο της πολύτιμη νίκη.