Tο Oakleigh, κόντρα στα προγνωστικά, έσπασε παράδοση 12 χρόνων και έφυγε με τη νίκη από το Lakeside, κερδίζοντας με γκολ του Andy Brennan την Ελλάς Μελβούρνης (0-1). Η επιστροφή του Chris Taylor (την περασμένη Τρίτη) στον πάγκο των κανονιέρηδων έπαιξε σπουδαίο ρόλο στη βελτιωμένη εικόνα που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι στο γήπεδο. Με καλή αμυντική λειτουργία, το Oakleigh κράτησε μακριά τα επιθετικά ατού της κυανόλευκης, που, ναι μεν, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Επέστρεψε στο Oakleigh ο Chris Taylor και ξαναπήραν φωτιά τα “κανόνια”. Φώτο: Κώστας Ντεβές

Ο Andy Brennan -o παίκτης που πρόσφατα βρέθηκε στο πακέτο ανταλλαγής μαζί με τον Λουκ Παύλου αντί του Giuseppe Marafioti- «κάρφωσε» την πρώην του ομάδα με γκολ στο 41′, γκολ που στάθηκε αρκετό να δώσει το τρίποντο στο Oakleigh του Chris Taylor.

Αντίθετα, η Ελλάς μετά την καλή εμφάνιση της περασμένης Κυριακής με την Thunder έδειξε ότι εξακολουθεί να έχει άλυτα αγωνιστικά προβλήματα, βάζοντας και πάλι τους φιλάθλους της σε ανησυχία.

Να σημειωθεί ότι το Oakleigh, με την εκπνοή, κέρδισε πέναλτι με το Piemonte τo οποίο εκτέλεσε ο Bosnjak και απέκρουσε ο Nikola Roganovic.

– H νίκη των κόκκινων το περασμένο Σάββατο κόντρα στο Avondale μόνο τυχαία δεν ήταν. Η ομάδα του Νίκου Τόλιου μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι ήταν πάλι εντυπωσιακή και έκανε πάρτι στο JL Murphy κατατροπώνοντας τη Νέα Ελλάς με 0-4!

Αποτελεσματική στην επίθεση, λειτουργική στην άμυνα, η Kingston δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Adam Piddick, ενώ, από την άλλη, το δοκάρι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και η ικανότητα του τερματοφύλακα, Nate Cavaliere, που κράτησε για δεύτερη συνεχόμενο ματς ανέπαφη την εστία του, έδωσαν την ευκαιρία στους κόκκινους να πανηγυρίσουν ένα σπουδαίο διπλό στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα για να αποφύγει τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ άνοιξε στο 8’με την κοντινή προβολή του Love, ενώ λίγο αργότερα, στο 24′, ο Alex Caniglia εκμεταλλεύτηκε λάθος μεταβίβαση της άμυνας του Port Melbourne, έδωσε την ασίστ στον Sami Nour και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-2. Στην επανάληψη οι κόκκινοι πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα με τον Damian Iaconis στο 50′ και τον Daniel Bennett τρία λεπτά πριν το φινάλε.

– Όλα έγιναν μέσα στο πρώτο 15λεπτο στο CB Smith με τον Παγκύπριο να ξεκινά καλά με το γρήγορο γκολ του Velibor Mitrovic (4′), αλλά το δυνατό Pascoe Vale αντέδρασε αστραπιαία και ισοφάρισε το γκολ των πρασίνων με τον Αργεντινό Nicolas Abot (που είναι νέα μεταγραφή) στο 12′ και λίγο αργότερα από την άσπρη βούλα με τον Ολλανδό Davey Van’t Ship.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Γιάννη Αναστασιάδη πίεσε για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Ήταν η δεύτερη φετινή ήττα των πρασίνων και πρώτη μακριά από το Kingston Heath.

Πλέον παρουσιάζεται η ευκαιρία στον δεύτερο Αλέξανδρο με νίκη απέναντι στην Thunder (χθες βράδυ) να τον πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν και έναν αγώνα λιγότερο.

– Ο Ηρακλής βρήκε μπροστά του το βράδυ της Παρασκευής την πολύ καλή Κροάτια Μελβούρνης και, παρ’ ότι προσπάθησε, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 4-1.

Ο Nate Foster εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια έκανε στο 13′ το 1-0, με τον Marijan Cvitkovic να ανεβάζει στο 32′ τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Εκεί που όλα έδειχναν μετά το γκολ του Τζέρι Συλαϊδού στο 53′ ότι ο Ηρακλής θα διεκδικήσει στο δεύτερο μέρος κάτι καλύτερο, ήρθε ο Andelo Svalina να κάνει το 3-1 και αργότερα στο 83′ ο Nate Foster να διαμορφώσει το τελικό 4-1.