Με την… υπογραφή του Χάρι Κέιν η Αγγλία κατάφερε να επικρατήσει στις καθυστερήσεις με 2-1 της Τυνησίας για την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Μουντιάλ της Ρωσίας.
Ο αρχηγός των «Τριών Λιονταριών» σκόραρε στο 11′ και 91′ κι έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Νωρίτερα είχε ισοφαρίσει η Τυνησία με πέναλτι του Σασί (35′), σε ένα ματς που η Αγγλία ήταν καλύτερη και είχε και δύο δοκάρια.

Λουκάκου «λαμπρός» οδηγεί το Βέλγιο

Με πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου (2 γκολ), το Βέλγιο έκαμψε την αντίσταση του Παναμά επικρατώντας με 3-0. Το πρώτο τέρμα το πέτυχε ο Μέρτενς. Εκτοξεύοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο «ξέσπασε» και πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Παναμά με 3-0.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση.

Με το «δεξί» οι Σουηδοί

Με σκόρερ τον Γκράνκβιστ από τη βούλα του πέναλτι, οι Σουηδοί ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Μουντιάλ. Έτσι το πέναλτι ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση της Σουηδίας με τη Νότια Κορέα, με τους «μπλέ-κίτρινους» να επικρατούν με 1-0 και να φεύγουν από το Νόβογκορντ με τρεις βαθμούς.