Δανία και Αυστραλία μοιράστηκαν ένα βαθμό (1-1), στο πρώτο παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του Γ’ Ομίλου. Οι Ευρωπαίοι πλέον μετράνε τέσσερις βαθμούς, ενώ τα «καγκουρό» έναν, που τα κρατάει ζωντανά.

Προϋπόθεση για να προκριθεί η Αυστραλία είναι να νικήσει το Περού και η Γαλλία να επιβληθεί της Δανίας.

Μόλις στο έβδομο λεπτό, η Δανία «άνοιξε» το σκορ με σουτ στην κίνηση του Έρικσεν, ύστερα από την πολύ ωραία πάσα του Γιόργκενσεν. Οι Δανοί πίεζαν για ένα δεύτερο τέρμα και έφτασαν κοντά, στο 24′. Μετά από σέντρα του Ντάλσγκααρντ ο Γιόργκενσεν πήρε την κεφαλιά όμως αστόχησε από τη μικρή περιοχή. Λίγα λεπτά πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου (37′), η Αυστραλία κέρδισε πέναλτι με το VAR να είναι για άλλη μια φορά ο πρωταγωνιστής και με τον αρχηγό Γέντινακ ευστόχησε για το 1-1

Η Αυστραλία στάθηκε τυχερή στη φάση αυτή γιατί, κατά πολλούς, το πέναλτι ήταν αυστηρό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν χώρους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία αλλά μέχρι και το 70′ καμία δεν έκανε «καθαρή» ευκαιρία για γκολ, αφού προτεραιότητα φάνηκε πως ήταν να μη δεχθούν νέο τέρμα. Με το σουτ-κεραυνό του Μούι εκτός περιοχής, η Αυστραλία λίγο έλειψε να προηγηθεί και να γυρίσει το παιχνίδι στο 71′, ενώ ένα μόλις λεπτό αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν αλλά δεν βρήκαν στόχο με το φαλτσαριστό σουτ του Σίστο.

Τέλος, με δυο συνεχόμενες φάσεις στο 88ο λεπτό, η Αυστραλία έψαξε το γκολ της νίκης αλλά δεν το βρήκε. Ο τερματοφύλακας της Δανίας, Σμάιχελ, έκανε δύο πολύ καλές επεμβάσεις στα σουτ των Αρζάνι και Λέκι και ο αγώνας έλειξε 1-1.

Οι συνθέσεις

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κίαερ, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Ν. Γιόργκενσεν (68′ Κορνέλιους), Έρικσεν, Ντάλσγκααρντ, Στρίγκερ, Σένε, Πόουλσεν (59′ Μπρεϊτγουέιτ), Σίστο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Μίλιγκαν, Λέκι, Κρούσε (69′ Αρζανί), Ναμπούτ (75′ Γιούριτς), Μούι, Γέντινακ, Μπέχιτς, Ρισντόν, Σέινσμπουρι, Ρόγκιτς (82′ Ίρβιν)

ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΙΟΥ ΝΑΜΠΟΥΤ

«Έχει χτυπήσει άσχημα και το τουρνουά τελείωσε γι` αυτόν» είπε ο Ολλανδός εκλέκτορας της Αυστραλίας κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου.
Ο Ναμπούτ τραυματίστηκε στην ωμοπλάτη μετά από άσχημη πτώση στο χορτάρι και έγινε αλλαγή στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στη Σαμάρ, στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας για τον 3ο Όμιλο της διοργάνωσης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ Ο ΜΠΕΡΤ ΦΑΝ ΜΑΑΡΒΙΚ

Στην κούραση απέδωσε ο Άγκε Χαρέιντε την μέτρια εμφάνιση της ομάδας του και το ότι δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αυστραλία (1-1). Ο προπονητής της Δανίας είπε μεταξύ άλλων: «Οι παίκτες μου έδειχναν κουρασμένοι. Μπορούσες να το διακρίνεις αυτό καθώς παιζόταν το ματς. Προσπαθήσαμε με τις αλλαγές να πάρουμε κάποια ενέργεια, αλλά το παιχνίδι μας δεν είχε ηρεμία. Όμως έτσι είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο, είναι πολύ δύσκολο. Η Αυστραλία είναι μια καλή ομάδα και οργανωμένη και η Γαλλία ήταν τυχερή που τη νίκησε 2-1. Γνωρίζουμε ότι θα είναι δύσκολο το ματς με την Γαλλία. Η προσπάθεια που κάναμε ήταν καλή, αλλά δεν κρατούσαμε την μπάλα όσο έπρεπε και κάναμε πολλές λάθος επιλογές».

Από την δική του μεριά, ο προπονητής της Αυστραλίας Μπερτ Φαν Μάαρβικ εμφανίστηκε απογοητευμένος, καθώς θεωρεί ότι έπρεπε να είχε νικήσει η ομάδα του. Συγκεκριμένα δήλωσε: «Αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να είχαμε νικήσει. Νιώθω όπως ακριβώς και στο ματς με την Γαλλία, δηλαδή είμαι απογοητευμένος αλλά και υπερήφανος. Αξίζαμε περισσότερα και νομίζω πως αξίζαμε να έχουμε πάρει 4 βαθμούς από αυτά τα δύο παιχνίδια. Λείπει το τελευταίο κομμάτι του παζλ κι έτσι τώρα πρέπει να επικεντρωθούμε στο ματς με το Περού. Όλα τα άλλα, όσο ικανοί κι αν είμαστε, δεν μπορούμε να τα επηρεάσουμε».

ΣΤΟΥΣ «16» Η ΓΑΛΛΙΑ

Η Γαλλία εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης. Οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πάρουν δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στη διοργάνωση, καθώς μετά την Αυστραλία «λύγισαν» και το Περού επικρατώντας με 1-0 της ομάδας από τη Λατινική Αμερική.

Το γκολ πέτυχε ο Κιλιάν Εμπαπέ, σημειώνοντας παράλληλα και ένα εντυπωσιακό ρεκόρ! Έγινε ο πρώτος Γάλλος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε Παγκόσμιο Κύπελλο, έχοντας γεννηθεί μετά την κατάκτηση του τροπαίου από τους «μπλε» στη διοργάνωση που φιλοξένησαν το 1998 στη χώρα τους! Η Γαλλία με τη νίκη της αυτή έφτασε στους 6 βαθμούς και έχει προκριθεί, με το Περού να μένει τελευταίο χωρίς βαθμό και να αποχαιρετά τη διοργάνωση, ενώ 4 βαθμούς έχει η Δανία και έναν η Αυστραλία.