Η Αυστραλία δεν θα συνεχίσει τη πορεία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στη Ρωσία, καθώς μετά την ήττα της από το Περού με 2-0 στο Σότσι, σε συνδυασμό με την ισοπαλία 0-0 της Γαλλίας με τη Δανία, η ομάδα κατέλαβε τη τελευταία θέση του Γ’ Ομίλου.

Όπως αναμενόταν, ο Μπερτ Βαν Μάρβαϊκ (στην τελευταία του εμφάνιση ως ομοσπονδιακού προπονητή της Αυστραλίας) παρέταξε την ίδια ακριβώς ομάδα με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, με μοναδική αλλαγή τον Τομ Γιούριτς αντί του τραυματία Άντριου Ναμπούτ. Ωστόσο, η αλλαγή αυτή δεν φάνηκε να ωφελεί και πολύ τους Σοκερούς, καθώς ο φορ της Λουκέρνης ήταν βαρύς και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα του Περού.

Αν και η Αυστραλία βγήκε μπροστά και πήρε πρωτοβουλίες, ωστόσο ατύχησε όταν στην πρώτη τους σοβαρή εφόρμηση προς τα αυστραλιανά καρέ σκόραραν. Συγκεκριμένα, στο 18ο λεπτό ο Πάολο Γκερέρο έβγαλε τη σέντρα μέσα από την περιοχή, βρήκε τον Καρίγιο, ο οποίος ανενόχλητος έπιασε μονοκόμματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ράιαν.

Στη συνέχεια οι Σοκερούς συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν ορισμένες μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα με τον Ρόγκιτς, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά είδε τον Γκαλέσε να αποκρούει και, στη συνέχεια, όταν ο Μπέχιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τον Λέκι, ο οποίος όμως δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στην κενή εστία καθώς ανακόπηκε από τους αμυντικούς.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε κάπως έτσι, με τους Σοκερούς να φαίνονται να μην μπορούν να βρουν τη λύση που χρειάζονται ώστε να παραβιάσουν την εστία του Γκαλέσε.

Και αν το πρώτο ημίχρονο έληξε άσχημα, η έναρξη του δεύτερου ήρθε για να δώσει το τελειωτικό χτύπημα στην αυστραλιανή ομάδα. Στο 50’ ο Φλόρες βρήκε τον Γκερέρο στην περιοχή και εκείνος, αν και υπό πίεση από τον Σέινσμπουρι, σούταρε στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Ράιαν, γράφοντας έτσι το 2-0.

Ο Βαν Μάρβαϊκ προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, αντκαθιστώντας άμεσα τον Γιούριτς με τον Καχίλ και τον Κρούζ με τον Αρζανί, ωστόσο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Αυστραλία συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, πρώτα με τον Μπέχιτς και ύστερα με τον Καχίλ, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Μάλιστα, στο 80ό λεπτό, λίγο έλειψε οι Περουβιανοί να σημειώσουν και τρίτο τέρμα φεύγοντας γρήγορα στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Κουέβα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του ήδη νικημένου Ράιαν.

Κάπως έτσι έληξε η πορεία της Αυστραλίας στα γήπεδα της Ρωσίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τρίτη από τις πέντε συνολικά συμμετοχές της ομάδας σε διοργάνωση Παγκοσμίου Κυπέλλου που δεν κατορθώνει να κερδίσει. Αντίθετα, για το Περού, αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο από το μακρινό 1978 και το 4-1 επί του Ιράν.

Ο Ρόχο έστειλε στους «16» την Αργεντινή 2-1 τη Νιγηρία

Με γκολ του Ρόχο στο 86′ η Αργεντινή πήρε τη νίκη και την πρόκριση

Η Αργεντινή παρέμεινε στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς στον «τελικό» της πρόκρισης απέναντι στη Νιγηρία, στην Αγία Πετρούπολη, νίκησε με 2-1 (14΄ Μέσι, 86΄ Ρόχο – 51΄ Μόουζες) και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον 4ο Όμιλο, στον οποίο κυριάρχησε η Κροατία, η οποία επικρατώντας της Ισλανδίας με 2-1 τερμάτισε πρώτη με «3 στα 3».