Η Αντζελίκ Κέρμπερ από τη Γερμανία κατέκτησε για πρώτη φορά στην καριέρα της το Γκραντ Σλαμ του Γουίμπλεντον, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-3, 6-3) της Σερένα Γουίλιαμς στον τελικό του Σαββάτου.

Η 30χρονη Γερμανίδα τενίστρια πήρε με αυτό τον τρόπο το… αίμα της πίσω για τον χαμένο τελικό του 2016 από την αντίπαλό της.
Αυτός ήταν ο τρίτος Γκραντ Σλαμ τίτλος της Κέρμπερ, η οποία το 2016 είχε κατακτήσει το Αυστραλιανό όπως και το Αμερικανικό Όπεν.

Η 30χρονη Γερμανίδα έκανε μία από τις καλύτερες (αν όχι την καλύτερη) εμφανίσεις της καριέρας της απέναντι στη Σερένα, που ήταν μάλιστα το φαβορί του τελικού, στερώντας από τη Γουίλιαμς τον 24ο Grand Slam τίτλο στην τεράστια αθλητική διαδρομή της.
Η Κέρμπερ άγχωσε την αντίπαλό της, την οδήγησε σε πολλά λάθη, έχοντας απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα στην άμυνα, ενώ ταυτόχρονα έβγαζε μια εντυπωσιακή επιθετικότητα.

Να σημειωθεί ότι η Γερμανίδα κατόρθωσε να κάνει τέσσερις φορές break στο σερβίς της Γουίλιαμς, τις τρεις στο πρώτο σετ! Κι ενώ μια πτώση του ρυθμού της θα ήταν λογική, η Κέρμπερ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με ακόμη ένα «σπάσιμο» στο σερβίς της αντιπάλου της έφτασε στη νίκη και το πρώτο Γουίμπλεντον της καριέρας της, τελειώνοντας τον αγώνα στο πρώτο match point που είχε.