Η Νέα Ελλάς, αν και προσπάθησε, δεν τα κατάφερε απέναντι στην ανώτερη APIA, χάνοντας με σκορ 0-1. Η ομάδα του Adam Piddick ήταν άτυχη καθώς δέχτηκε το γκολ από τον Tasuku Sekiya στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά τη λήξη του αγώνα οι σχεδόν 1000 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο JL Murphy χειροκρότησαν τόσο τους φιλοξενούμενους, για το θαυμάσιο τεχνικό ποδόσφαιρο που έπαιξαν, όσο και τους παίκτες της ομάδας του Port Melbourne. Το γεγονός ότι η ομάδα του λιμανιού βρέθηκε στα τελικά είναι τεράστια επιτυχία.

Αυτό που δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι «καρχαρίες» το πέτυχαν οι Avengers και, μάλιστα, με άνετο σκορ 4-1 επί της Marconi Stallions, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης.

Επίσης, στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αυστραλίας θα βρίσκεται η ελληνική ομάδα της Νότιας Αυστραλίας Adelaide Comets, η οποία έφυγε πανηγυρικά νικήτρια από το Perth με 0-4 επί της Gwelup Croatia.

Αντίθετα, το Olympic λύγισε στα τελευταία λεπτά από τους Lions και αποχαιρέτισε την διοργάνωση.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ FFA CUP

Avondale FC – Marconi 4-1 (2′ Sheppard, 54′ Katebian, 72′ πεν. Boland, 85′ Χριστοδούλου – 5′ Andrew)
Port Melbourne – APIA 0-1 (45’+2 Sekiya)
Gwelup – Adelaide Comets 0-4 (5′ Briscoe, 44′ Carter, 55′ Andijanto, 86′ πεν. Welsh)
Canberra – Broadmeadow 1-4 (12′ James – 22′ Bradbury, 41′, 47′ Majurovski, 78′ Fajkovic)
Bonnyrigg W.E. – Hakoah 2-1 (19′ Avery, 80′ Kadric – 90′ πεν. Σταματέλης)
Lions FC – Olympic FC 3-2 (9′ Simic, 16′ Macuace, 87′ Glockner – 62′ Nazary, 81′ Lofthouse)