Επιβλητικές εμφανίσεις από τις ελληνικές ομάδες στα πρωταθλήματα NPL το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Τρεις από αυτές σημείωσαν από τέσσερα γκολ και άλλες δύο από πέντε, ενώ μόνο η Hamilton και η Adelaide Olympic δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα, αρκούμενες σε ισοπαλίες.
Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι της Hellenic με τους Palmerston Rovers για το NPL Βόρειας Περιοχής αναβλήθηκε.
Αναλυτικά:

SYDNEY OLYMPIC
Ένα ευχάριστο απόγευμα για τη Sydney Olympic στο “Hooka Creek Park” όπου επιβλήθηκε με 0-4 των Wollongong Wolves. Δύο γκολ του Sanchez Lopez (37′ και 79′), ένα του Τσατάλλιου και ένα του Max Burgess (91′) ήταν αρκετά για να “σκορπίσουν” την άμυνα τον “λύκων” και να μετατρέψουν ένα φαινομενικά δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι σε θρίαμβο για τους φιλοξενούμενους. Η κατάσταση στη βαθμολογία, όμως, για μια ακόμη εβδομάδα, παρέμεινε αναλλοίωτη, καθώς και οι APIA Tigers κέρδισαν, οπότε η πρώτη θέση εξακολουθεί να παραμένει μοιρασμένη μεταξύ των δύο ομάδων, αμφότερες εκ των οποίων έχουν από 45 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική, η Sydney Olympic υποδέχεται την Sydney United.
Η σύνθεση της Sydney Olympic: Henderson, Whyteside, Kuleski, Angel, Μαντώνης (45′ Τσατάλλιος), Pavicevic (72′ Δημητρίου), Burgess, Mackenzie, Sanchez Lopez, Hooper, Woodcock.

OLYMPIC F.C.
Στην επιστροφή τους στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά από αποχή μιας βδομάδας, οι “ερυθρόλευκοι” από το Κουίνσλαντ έδειξαν να παραμένουν σε φόρμα καθώς πέτυχαν και εκείνοι τέσσερα γκολ απέναντι στην Brisbane City. Ωστόσο, τα πράγματα ήταν λίγο πιο δύσκολα για την Olympic, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, χάρη σε γκολ του Hugo στο 13ο λεπτό. Όμως οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να απαντήσουν και ισοφάρισαν στο 25ο λεπτό με τον Whyte, για να πάρουν το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα (27′) με τον Smith. O Lofthouse διαμόρφωσε το 3-1 ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44′), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν σκοράροντας στο 72′ με τον Meyer. Όμως ήρθε και πάλι ο Smith στο 87′ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Παρά το θετικό αυτό αποτέλεσμα, η Olympic έπεσε στη τρίτη θέση του NPL Queensland με 53 βαθμούς, ένα βαθμό πίσω από τη δεύτερη Western Pride και τέσσερις από τους πρωτοπόρους Lions, οι οποίοι, όμως, έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Το Σάββατο η Olympic θα αντιμετωπίσει τους Brisbane Strikers στο “Perry Park”.
Η σύνθεση της Olympic F.C.: Mooney, Stefanutto, Waters, Whyte (88′ Cuminao), Mundy, Dais (62′ Ψαρρός), Ito, Sanders, Lofthouse (88′ Byrne), Nazary, Smith.

DARWIN OLYMPIC SPORTING CLUB
Σπουδαία εμφάνιση και νίκη αυτήν την εβδομάδα και από το Darwin Olympic που επικράτησε με 5-1 του Port Darwin. Με αυτή του τη νίκη, όχι μόνο πλησίασε την πρωτοπόρο Hellenic F.C. (ο αγώνας της οποίας, όπως αναφέραμε, αναβλήθηκε) της βαθμολογίας του NPL Βόρειας Περιοχής με 28 βαθμούς, αλλά αύξησε και τη διαφορά της από τους διώκτες της, την Casuarina, η οποία “κόλλησε” στο 2-2 με τη University Azzuri. Την επόμενη βδομάδα η Sporting θα κληθεί να υπερκεράσει το εμπόδιο των Mindil Aces εκτός έδρας.

HELLENIC F.C.
Ο αγώνας της Hellenic με τους Palmerston Rovers αναβλήθηκε και έτσι παρέμεινε στους 40 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Casuarina, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να κρύβει παγίδες.

WEST ADELAIDE
Επάνοδος στις νίκες και για την ομάδα της Δυτικής Αδελαΐδας αυτήν την εβδομάδα, καθώς θυμίζουμε ότι την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί από την Adelaide United. Αυτή τη φορά, αν και ίδρωσε, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 επί της Birkalla, χάρη στα δύο γκολ του Μήτρη. Η West Adelaide πήρε το προβάδισμα στο 25′ με τον Bouraee, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην αμέσως επόμενη φάση με τον Ζαφειρίδη, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με τα δύο γκολ του Μήτρη στο 58′ και το 63′ πήραν προβάδισμα ασφαλείας. Το μόνο που κατάφερε η Birkalla ήταν να μειώσει στο 76′, δίνοντας προς στιγμήν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η νίκη αυτή ανέβασε την ομάδα κατά μία θέση στο βαθμολογικό πίνακα του NPL Νότιας Αυστραλίας, καθώς πλέον είναι έβδομη με 27 βαθμούς. Αυτή ωστόσο ήταν και η τελευταία αγωνιστική του συγκεκριμένου πρωταθλήματος για τη φετινή σεζόν.
Η σύνθεση της West Adelaide: Moss, Ελευθεράκης, Lippett, Μήτρης, Μάντης (71′ Yull), Μπαλομένος (71′ Tesfagabr), Papasian, Bouraee, Maiolo (65′ Μπουζαλάς), Composto, Kuzmicki.

ADELAIDE OLYMPIC F.C.
Μια από τις λίγες ελληνικές ομάδες που δεν τα κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν η Adelaide Olympic. Στην αναμέτρησή τους με τους πρωτοπόρους της Campbelltown City κατάφεραν να σταθούν επάξια και να κυνηγήσουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα μέχρι και το τελευταίο λεπτό, καθώς τότε ήταν που πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Χάρπα. Όλα τα γκολ του παιχνιδιού ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο και η Campbelltown πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ των Ditroia (46′) και Kirk (52′). Όμως οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα, συνέχισαν να πιέζουν και η πίεση αυτή έφερε αποτέλεσμα στο 58′ όταν ο Halliday πέτυχε γκολ εναντίον της ομάδας του. Το γκολ της ισοφάρισης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ως επιβράβευση των κόπων των παικτών της Adelaide United. Η ισοπαλία αυτή τους βρίσκει να τερματίζουν στην έκτη θέση του NPL Νότιας Αυστραλίας με 28 βαθμούς.
Η σύνθεση της Adelaide Olympic: Atkins, Trimboli (54′ Πουνενίδης), Μακρίδης, Βλάσσης (76′ Barnett), Butler-Bowdon, Da Silva, Brown, Erba (75′ Χάρπας), Kamara, Bontor, Dallera.

OLYMPIA WARRIORS
Τέσσερα γκολ και από τους Warriors, που διέλυσαν τους Kingborough Lions εκτός έδρας με 0-4. Χατ-τρικ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Joffrey Nkoso, ενώ το προβάδισμα στην Olympia είχε δώσει ο Joel Sammut στο 16ο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, οι Warriors εξακολουθούν να παραμένουν στην πέμπτη θέση του NPL της Τασμανίας με 23 βαθμούς, ενώ ετοιμάζονται να υποδεχτούν τη Launceston City.

HAMILTON OLYMPIC F.C.
Η έτερη από τις δύο ελληνικές ομάδες που δεν κατάφερε να πάρει νικηφόρο αποτέλεσμα την τελευταία αγωνιστική. Η Hamilton έμεινε στο 1-1 με τους δεύτερους στη βαθμολογία Lambton Jaffas, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Sutherland στο 89ο λεπτό. Το σκορ είχε ανοίξει για τους Jaffas ο Kantarovski στο 28′. Έτσι, η Hamilton έπεσε στην έκτη θέση του πίνακα με 27 βαθμούς, και την επόμενη αγωνιστική θα πάει στο “Magic Park” να αντιμετωπίσει τη τοπική Broadmeadow.
Η σύνθεση της Hamilton Olympic: Warren, Hodges, Davies, Mcguinness, Green (60′ Sutherland), Παπαδημήτριος, Bailey (67′ Musialik), Cooper, Pettit (79′ Smith), Lucas, Bertos

FLOREAT ATHINA
Εκτός έδρας “πεντάρα” από την “Αθηνά”, που πέρασε σαν “σίφουνας” από το Armadale, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στη γηπεδούχο ομάδα. Η Floreat είχε προβάδισμα 2 τερμάτων από το 10′, χάρη σε γκολ του Pollard και αυτογκόλ του Kuser. Ο Petkov διαμόρφωσε το 0-3 του ημιχρόνου, ενώ στις αρχές του δευτέρου (51′), ο Annall αποβλήθηκε για την Armadale, γεγονός που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η “Αθηνά”, σκοράροντας άλλες δύο φορές, με τον Σαλδάρη στο 71′ και ξανά με τον Pollard στο 76′, παίρνοντας έτσι μεγαλειώδη νίκη, που την έστειλε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς καθώς ετοιμάζεται να ταξιδέψει στο “Dalmatinac Park” για ακόμη ένα εκτός έδρας ματς, αυτή τη φορά κόντρα στη Cockburn City.
Η σύνθεση της Floreat Athina: J. Σαλδάρης, Santalucia, Fuller, Stynes (65′ Hina), Petkov, Boi, C. Σαλδάρης, Malton (57′ Fazzari), Evans, Arnold, Pollard (77′ George)