Κούραση; Ποια κούραση; Ο Παγκύπριος λίγες ημέρες μετά τον άθλο του στο FFA Cup, πέτυχε ένα από τα πιο δυνατά come back του φετινού NPL. Η ομάδα-θαύμα του Γιάννη Αναστασιάδη, ενώ έχανε από το 69′ από το γκολ του Joey Katebian, κατάφερε στην εκπνοή και σε διάστημα δύο λεπτών με τους Matt Thurtell (88′) και Chris Lucas (90′), να φύγει πανηγυρικά νικήτρια από το Reggio Calabria, στο ντέρμπι κορυφής με το Avondale.

Νίκη τεράστιας σημασίας καθώς πλέον οι πράσινοι δύσκολα θα χάσουν τη δεύτερη θέση και είναι αυτοί που θα το παλέψουν μαζί με τον Αλέξανδρο για την κατάκτηση του Premiership Βικτώριας στο NPL.

Ο αρχιτέκτονας των μεγάλων επιτυχιών, κόουτς του Παγκύπριου, Γιάννης Αναστασιάδης. Φώτο: Κώστας Ντεβές

Λίγο αργότερα, το βράδυ του Σαββάτου, το Oakleigh, με γκολ που σημείωσαν οι Wayne Wallace (9′) και Ryan Paczkowski (55′) σχεδόν «κλείδωσε», για τρίτη συνεχόμενη σεζόν την είσοδό του τα τελικά.

Μία νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια με Pascoe Vale εντός, Ηρακλής εκτός είναι αρκετή έτσι ώστε η ομάδα του Chris Taylor να τσεκάρει μία θέση στα πλέι οφ.

Αντίθετα με τα «κανόνια» οι «καρχαρίες» του Adam Piddick γκρεμίστηκαν από την πέμπτη θέση μετά την ήττα τους στο Knights Stadium από την Κροάτια με το τελικό 3-2 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις από τον Kym Harris. Τα δύο γκολ για τη Νέα Ελλάς πέτυχε ο Francesco Stella (3, 55′) με αυτά των γηπεδούχων να έρχονται από τους Timmins (43′) και Kamara (46′).

Το Bulleen, παίζοντας απελευθερωμένα και χωρίς άγχος, έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας με 2-4 στο Northcote τον Ηρακλή, ο οποίος πλέον -και μαθηματικά σχεδόν- υποβιβάζεται μαζί με τους Ιταλούς στην NPL2. Τα γκολ για την ομάδα του Έρικ Βασιλειάδη, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 πριν συμπληρωθούν επτά λεπτά παιχνιδιού, σημείωσαν στις εκπνοές των δύο ημιχρόνων οι Άνθονι Θεοδωρόπουλος και Τζέρι Συλαϊδός.