Φοβερά πράγματα έγιναν στους ημιτελικούς του NPL σε Olympic Village και Kingston Heath, με την πρόκριση στον μεγάλο τελικό να κρίνεται στα πέναλτι, με νικητή τον Αλέξανδρο απέναντι στο πολύ καλό Oakleigh και στην παράταση με επική ανατροπή για το Avondale.

Η πιο συγκλονιστική εξέλιξη, έτσι όπως δεν μπορεί να την φανταστεί ανθρώπου νους, έγινε στο Cheltenham, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τριπλό black out λόγω προβλήματος στον φωτισμό και το παιχνίδι του Παγκυπρίου με το Avondale να λήγει ισόπαλο 1-1 στο 90λεπτο από τα τέρματα που σημείωσαν οι Chris Lucas (43′) για τους πράσινους και Joey Katebian (48′) για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου συνέβησαν απίστευτα πράγματα. Ο επιθετικός Chris Lucas στο 105′ και 113′ με προσωπικό χατ τρικ έβαλε τους Bentleigh Greens μπροστά στο σκορ με 3-1 με τους φίλους των πρασίνων να πανηγυρίζουν την διαφαινόμενη πρόκριση στον τελικό, όμως στο ποδόσφαιρο, όπως λένε οι Άγγλοι, τίποτα δεν τελειώνει μέχρι το τελικό σφύριγμα. Η ομάδα του Avondale κατάφερε σε διάστημα λιγότερο από πέντε λεπτά, όχι μόνο να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι αλλά να φύγει και νικήτρια με το απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Jonathan Germano στο 120’+1! Είχαν προηγηθεί τα δύο αυτογκόλ σε ανύποπτο χρόνο από κεφαλιές των James Kelly και Tyson Holmes στο 116′ και το 118′.

Με το τελευταίο σφύριγμα κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει την συναρπαστική τροπή του αγώνα που είχε μεγάλους κερδισμένους τους φιλάθλους που έζησαν αυτή την πρωτόγονη εμπειρία.

Την πρόκριση στον τελικό του NPL της ερχόμενης Κυριακής πήρε ο Μέγας Αλέξανδρος στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, απέναντι σε ένα πολύ καλό Oakleigh που έπαιξε απελευθερωμένα και κυνήγησε με αξιώσεις την έκπληξη. Ο Αλέξανδρος διατήρησε μια άκαρπη υπεροχή στο πρώτο μέρος, όπου δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις δύο καλές φάσεις που δημιουργήθηκαν στα καρέ του Γιάννη Χώνου, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια σε σουτ που επιχείρησαν οι Thomas Cahill, Sean Ellis, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας και να έχουν, με τη σειρά τους, με αντεπιθέσεις, τακτικές επισκέψεις στην εστία του Θεοδωρίδη. Σε μία από αυτές στο 38′ ο Bosnjak κέρδισε έξυπνα πέναλτι όταν σε μία κακή έξοδο του Θεοδωρίδη ανατράπηκε σε σημείο που δεν υπήρξε ιδιαίτερος κίνδυνος για την κιτρινόμαυρη εστία, και έτσι ο Σερβοααυστραλός εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών στο επόμενο λεπτό, κάνοντας το 0-1.

Η απόκρουση του Κρις Θεοδωρίδη στο πέναλτι του Wayne Wallace. Φώτο: Σάλι Τσαλικίδη

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «κανόνια», θέλοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα του σκορ, έπαιξαν πιο αμυντικά δίνοντας χώρο στον Αλέξανδρο, που δύσκολα, όμως, έφτανε σε μεγάλες φάσεις στο γκολ. Όμως, στο 61′ ο ήρωας της Τασμανίας, Jack Petrie, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έπειτα από ιδανική ασίστ του Sean Ellis, διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το τελικό στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού. Το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει διαφορετική έκβαση για το Oakleigh στο 82′ αν ήταν εύστοχο στο τετ α τετ του ακάλυπτου Brennan, με τον Θεοδωρίδη να σώζει την κατάσταση, κάνοντας την απόκρουση του αγώνα.

Στο ημίωρο της παράτασης το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Αλέξανδρος πίεζε για το νικητήριο γκολ, με το Oakleigh να έχει καθαρά αμυντικό ρόλο. Στο 114′ λίγο έλειψε ο διαιτητής να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα όταν δεν υπέδειξε ούτε καν φάουλ στο αντικανονικό τάκλιν του Lewis Hall! Στη ροή της φάσης ακολούθησε εκδικητικά αντιαθλητικό μαρκάρισμα από τον Wayne Wallace, ενώ ακολούθησε σύρραξη μεταξύ παικτών, με την λύση να δίνει ο παρατηρητής του αγώνα καθώς με υπόδειξή του αποβλήθηκε ο μέσος του Μέγα και ό,τι επακολούθησε έμεινε ατιμώρητο.

Λίγο πριν τη λήξη της παράτασης, ο Chris Taylor έκανε την τελευταία του αλλαγή ξαφνιάζοντας αρκετό κόσμο για την επιλογή του. Ο νεαρός δεύτερος πορτιέρο των «κανονιέρηδων», Keegan Coulter, αντικατέστησε τον έμπειρο Γιάννη Χώνο καθώς κρίθηκε από τον Άγγλο τεχνικό από τις επιδόσεις του στις προπονήσεις πιο ιδανικός για τη διαδικασία των πέναλτι που θα ακολουθούσε.

Εκεί οι παίκτες του Αλέξανδρου είχαν καλά χτυπήματα, σημάδεψαν γωνίες με 100% ευστοχία, Σκόραραν κατά σειρά οι Byles, Ellis, Cahill, Way και Zahra (όλοι σε αντίθετες γωνίες από αυτές που έπεσε ο Coulter). Από την άλλη, ο Θεοδωρίδης απέκρουσε το χτύπημα πέναλτι του Wallace (το δεύτερο της ομάδας του). Για το Oakleigh ευστόχησαν o Bosnjak στο πρώτο, ο Dekker στο τρίτο και ο Λουκ Παύλου στο τέταρτο χτύπημα.

Έτσι την Κυριακή στο AAMI Park η Heidelberg United (Αλέξανδρος) του Γιώργου Κατσάκη θα αντιμετωπίσει (στην παρθενική της παρουσία σε τελικό) την Avondale του Anthony Barbieri.

Οι παίκτες του Αλέξανδρου τρέχουν να πανηγυρίσουν μαζί με τον Adrian Zahra την πρόκριση στον τελικό. Φώτο: Σάλι Τσαλικίδη