Η Μπαρτσελόνα έκανε ποδαρικό με το δεξί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς η ομάδα της Βαρκελώνης επικράτησε με 4-0 της Αϊντχόφεν. Μεγάλος πρωταγωνιστής των μπλαουγκράνα -ποιος άλλος;- ο Λιονέλ Μέσι, που σημείωσε τρία γκολ, δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική φόρμα.

Ο Αργεντινός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ στο 32’και αυτό ήταν το πρώτο γκολ στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε «κλείδωσε» την κατάκτηση των τριών βαθμών στο 75′ με εντυπωσιακό γκολ του Ντεμπελέ, ενώ ο Μέσι έκανε το 3-0 δύο λεπτά αργότερα. Ο Αργεντινός άσος των Καταλανών διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 88′. Η ισπανική ομάδα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ουμτιτί στο 79′.

Η ΙΝΤΕΡ
Στο Μιλάνο η Ίντερ φιλοξένησε την Τότεναμ και η ιταλική ομάδα κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με ανατροπή (2-1). Μάλιστα, αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι οι νερατζούρι ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 85′ αλλά κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (το δεύτερο στις καθυστερήσεις) κατακτώντας τους τρεις βαθμούς.

Οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Έρικσεν στο 53′ και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν τη νίκη. Οι νερατζούρι κατάφεραν, όμως, να ισοφαρίσουν πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, με γκολ του Ικάρντι και στο 93′ ο Βεσίνο έκανε το 2-1 για την ομάδα του Μιλάνου.