Ο Άρης ύψωσε το ψηλότερο εμπόδιο εφέτος στον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης” από οποιαδήποτε άλλη ομάδα σε όλες τις διοργανώσεις.

Ακόμη κι έτσι όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκαν αρκετά, ίσως και να σκέφτονταν την επερχόμεν η αναμέτρηση με την Σεντ Ετιέν, αλλά τελικά πήραν το τρίποντο με το αγχωτικό 2-1 και με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Ναθαναήλ Χαραλαμπίδη και των βοηθών του.

Έκαναν λοιπόν το “12Χ12” στην έδρας τους στη Σούπερ Λίγκα και ήλθαν ένα βήμα ακόμη πιο κοντά στο στόχο τους, το πρωτάθλημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί από τα άκρα να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ και τον Άρη να θέλει πιάσει απροετοίμαστη την άμυνα των ερυθρόλευκων. Ρεγκέιρο και Χαβίτο έβγαιναν συχνά μπροστά, “κρατώντας” τους Πάντο, Ντομί πίσω. Με αυτό τον τρόπο αποδυναμωνόταν και ο τρόπος ανάπτυξης των γηπεδούχων, καθώς Γκαλέτι και Τζόρτζεβιτς δεν μπορούσαν από μόνοι τους να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Μιχάλης Σηφάκης ήταν σε καλή μέρα και με σωστές τοποθετήσεις σταματούσε τις τελικές προσπάθειες των “ερυθρόλευκων”, όμως “προδώθηκε” στο 23ο λεπτό. Μετά από σοβαρό λάθος του Λέμπο, ο Τζόρτζεβιτς μπήκε στην περιοχή και μετά την εναλλαγή της μπάλας με τον Ντιόγκο, ο αρχηγός του Ολυμπιακού άνοιξε το σκορ, σε μια φάση όπου ο σκόρερ είναι οφ σάιντ.

Στη συνέχεια ο Σηφάκης εξουδετέρωσε το σουτ του Γκαλέτι στο 34′, ενώ το απευθείας φάουλ του Αργεντινού στο 44′ έφυγε ελάχιστα άουτ. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Νικοπολίδης κράτησε τους πρωταθλητές μπροστά στο σκορ, όταν νίκησε τον Χαβίτο σε τετ α τετ.

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Γκαλέτι στο 54′ και τον Μπελούτσι στο 65′.

Το έργο των γηπεδούχων έγινε πολύ πιο εύκολο, όταν ο Άρης έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με (αυστηρή) δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο, για μαρκάρισμα στον Πάντο στο 69′. Τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Άρη ξεσήκωσε και η απόφαση του διαιτητή Χαραλαμπίδη να καταλογίσει πέναλτι σε σπρώξιμο του Ρεγκέιρο στον Ντουντού, στο 75′.

Ο Σηφάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Γκαλέτι και το σουτ του Αβραάμ Παπαδόπουλου, αλλά στη συνέχεια με τρίτη προσπάθεια, ο Γκαλέτι έγραψε 2-0. Ο Αργεντινός, ωστόσο, βρισκόταν σε θέση οφσάιντ όταν ο Παπαδόπουλος επιχείρησε το σουτ, κι αυτό ήταν ακόμα ένα λάθος που χρεώνονται οι διαιτητές της αναμέτρησης. Στο 90′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κάλβο, ο Τοροσίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)

Κίτρινες: Αντζας, Πάντος, Ντομί-Βιτόλο, Γιάχιτς

Κόκκινες: Βιτόλο (69′- δεύτερη κίτρινη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος (77′ Τοροσίδης), Ντομί, Άντζας, Α. Παπαδόπουλος, Ντουντού, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς (63′ Λέτο), Μπελούτσι, Ντιόγο (80′ Ντάρμπισιρ)

ΑΡΗΣ (Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Καράμπελας, Λέμπο, Γιάχιτς, Γκαρσία, Βιτόλο, Χαβίτο (58′ Κάλβο), Ρεγκέιρο (84′ Καμπόρα), Κόκε, Βλοντάρτσικ (71′ Μπατιόν).