Σχεδόν 2,5 μήνες χωρίς εκτός έδρας νίκη είχε συμπληρώσει ο ΠΑΟΚ πριν από το ματς στη Λιβαδειά για την 22η αγωνιστική. Αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιζε σε μια έδρα όπου ο Λεβαδειακός σε 10 ματς είχαν μόλις μία ήττα, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι θα είχε πολύ δύσκολο έργο. Ολα αυτά βέβαια στη θεωρία, διότι στην πράξη η ομάδα του Σάντος ήταν ισοπεδωτική, παρά τον πολύ βαρύ, λόγω βροχής, αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα το γρήγορο τέρμα του Κονσεϊσάο, ωφέλησε ακόμη περισσότερο τους “ασπρόμαυρους” που έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο 3-0 και στην πρώτη νίκη εκτός Τούμπας μετά τις 29 Νοεμβρίου. Για σχεδόν 15 λεπτά έδειξαν οι γηπεδούχοι ότι θα κυνηγούσαν κάτι, αλλά ο Λεονάρντο πάλευε μόνος του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Μία σημαντική απουσία είχε ο Λεβαδειακός, αυτή του τερματοφύλακα Μπλάζιτς, που έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικές εμφανίσεις κατά τη διάρκεια της σεζόν. Ο Καρακώστας που τον αντικατέστησε, έκανε λάθος έξοδο προ του Μουσλίμοβιτς στο 10ο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Σέρτζιο Κονσεϊσάο και ο Πορτογάλος την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ένα γκολ υπερπολύτιμο, όχι μόνο λόγω του χρονικού σημείου στο οποίο επιτεύχθηκε, αλλά κυρίως επειδή η κάκιστη κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, ήταν δεδομένο ότι θα δυσκόλευε αφάνταστα την ομάδα η οποία θα βρισκόταν πίσω στο σκορ. Στο 35′, μάλιστα, ο διαιτητής υπέπεσε σε σφάλμα όταν “διέγνωσε” πως ο Ιβιτς έκανε “θέατρο”, ενώ στην πραγματικότητα ανατράπηκε καθαρά από τον Καρακώστα, μέσα στην περιοχή. Αντί για πέναλτι, ο Σέρβος… κέρδισε μια άδικη κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε με σαφή πρόθεση να “καθαρίσει” το ματς και το κατάφερε σχετικά εύκολα. Στο 51′ με υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κονσεϊσάο πέρασε τη μπάλα στον Σορλέν και ο Γάλλος με πλασέ πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα. Στο 58΄ ο Μασάντο βρήκε τη μπάλα με το χέρι προ του Ιβιτς, ο Ντάκος καταλόγισε το πέναλτι και ο Σέρβος άσος με εύστοχη εκτέλεση έγραψε το 3-0. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το υπόλοιπο του αγώνα, με πιο ενδιαφέρον στοιχείο το ντεμπούτο στον ΠΑΟΚ του Λάμπρου Χούτου, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)

Κίτρινες: Εμεράν, Μασάντο, Ζησόπουλος – Κονσεϊσάο, Αραμπατζής, Ιβιτς, Λίνο

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μομσίλο Βούκοτιτς): Καρακώστας, Έμεραν, Καψής, Μασάντο (76′ Κατσικογιάννης), Κόλτζος, Ζησόπουλος, Ανδράλας, Κιάσσος (56′ Ναπολεόνι), Λεονάρντο, Ντιμπαλά, Μπούσι (60′ Πιέχνιακ).

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Κοντρέρας, Λίνο, Ιβιτς (78′ Μπαλάφας), Μουσλίμοβιτς (87′ Χούτος), Μαλεζάς, Σορλέν (89` Βιερίνια), Βερόν.