Ρεκόρ στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου αποτελεί η 15η διαδοχική νίκη της Ισπανίας, αυτή τη φορά εναντίον της Νότιας Αφρικής με 2-0 στο ματς που ολοκλήρωσε τον πρώτο όμιλο του Κυπελλου Συνομοσπονδίας. Ο Βίγια με το 31ο γκολ σε 47 ματς με τη φανέλα των «φούριας ρόχας» και ο Γιορέντε διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο Μπλόεμφοντέιν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εξαιρουμένου ενός πολύ καλού σουτ του Ριέρα, που υποχρέωσε τον Κούνε να «απογειωθεί» για να αποκρούσει ψηλά στην αριστερή γωνία του, το πρώτο μέρος δεν είχε να επιδείξει συγκινήσεις. Οι Ισπανοί με την εξαιρετική τεχνική και τη διαρκή κίνηση είχαν μεν την κατοχή αλλά δεν μπορού-σαν να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ωστόσο, η «πλοκή» του αγώνα έγινε πολύ ενδιαφέρουσα. Στο 50’ ο Φάμπρεγκας κέρδισε πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Βίγια. Ο Κούνε, όμως, απέκρουσε εντυπωσιακά το χτύπημα του Ισπανού άσου (51’), αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο επιθετικός της Βαλένθια… πήρε το αίμα του πίσω, σκοράροντας με ωραία ενέργεια. Οι άπειροι Αφρικανοί σά-στισαν, καθώς δεν μπορούσαν να διαχειριστούν την εις βάρος τους κατάσταση. Έτσι, στο 72’ ο Τσάβι εκτέλεσε έξυπνα φάουλ από δεξιά και ο Γιορέντε, από κοντά, διαμόρφωσε το τελικό αποτέ-λεσμα.

Διαιτητής: Πάμπλο Πότσο (Χιλή)
Κίτρινες: Αλμπιόλ, Πικέ – Σιμπάγια, Μοντίσε, Ντικγκατσόι
ΙΣΠΑΝΙΑ (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Ρέινα, Πουγιόλ, Αλμπιόλ, Πικέ, Αρμπελόα, Μπούσκετς, Τσάβι, Φάμπρεγκας, Ριέρα (81’ Καθόρλα), Βίγια (60’ Ερνάντεθ), Τόρες (60’ Γιορέντε).
ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ (Ζοέλ Σαντάνα): Κούνε, Μασιλέλα, Μοκοένα, Μπουθ, Γκάξα, Μοντίσε, Ντικγκατσό-ι, Σιμπάγια (83’ Μασέγκο), Πάρκερ (90’+ Τσαμπαλάλα), Πίενααρ, Μχλόνγκο.