Το 2ο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα κατέκτησε ο Σπύρος Λεμπέσης κατά την 3η ημέρα των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων (Α-Γ) στο Κάουνας της Λιθουανίας. Ο Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του ακοντισμού και με 79.37μ στην 4η προσπάθειά του εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο και το 16ο συνολικά της χώρας μας στις επτά μέχρι τώρα διοργανώσεις.

Συγκεκριμένα πρόκειται για το 4ο χάλκινο μετάλλιο, ενώ τα άλλα είναι, 9 χρυσά (με αυτό της Βούλας Παπαχρήστου την Παρασκευή στο τριπλούν) και 3 χάλκινα. Οι υπόλοιπες βολές του Λε-μπέση ήταν: 75.74μ, άκυρη η 2η, 79.03μ η 3η, 79.36μ η 5η και 78.69μ η 6η. Το ατομικό του ρε-κόρ ήταν 78.66μ από τις 30 Ιουνίου στην Πεσκάρα.

Ο Γιάννης Σμαλιός, ο 2ος Έλληνας αθλητής που μετείχε στον τελικό του ακοντισμού πήρε την 11η θέση με 73.30μ, έχοντας ακόμη μία έγκυρη προσπάθεια στα 71.75μ. Το ατομικό του Γιάννη Σμαλιού είναι 79.33μ από τον Ιούλιο του 2008 στο Άργος Ορεστικό, ενώ φέτος είχε καλύτερη επί-δοση το 75.24μ από τα τέλη Ιουνίου στην Πεσκάρα. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Φινλανδός Αρι Μάνιο με 84.57μ που είναι νέο ρεκόρ αγώνων και το ασημένιο ο Τσέχος Πετρ Φρίντριχ με 80.53μ.
Νωρίτερα, το Σάββατο, ο βαδιστής Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ με χρόνο 1:25:06 «έσπασε» το πα-νελλήνιο ρεκόρ και τερμάτισε έκτος στα 20 χιλιόμετρα βάδην. Μια πολύ ελπιδοφόρα επίδοση και ένα καλό πλασάρισμα στην εξάδα, από έναν αθλητή που έχει προδιαγραφές και για παραπάνω.

Στα προκριματικά της σφύρας και οι δύο αθλητές έμειναν εκτός τελικού, ρίχνοντας βολές πολύ κάτω από τα ατομικά τους ρεκόρ. Ο Κώστας Σταθελάκος έμεινε 15ος με καλύτερη τη δεύτερη βο-λή του στα 64.99. Στις άλλες δύο είχε 64.47 και 63.86. Ο Δημήτρης Φυλλαδιτάκης είχε καλύτερη βολή στα 63.24, μία άκυρη και μία στα 62.72 και έμεινε πιο πίσω. Στον τελικό ο 12ος πέρασε με βολή 65.42.

Στα προκριματικά στα 4Χ400 με καλή εμφάνιση η ελληνική ομάδα στην πρώτη σειρά πέρασε στον τελικό, τερματίζοντας τρίτη με χρόνο 3:10.34 χωρίς να κινδυνεύσει. Πρώτος έτρεξε ο Τηλέ-μαχος Ρούτας, δεύτερος ο Ντοβόλης, τρίτος ο Χρήστος Βογιατζής και τέταρτος ο Κώστας Νακόπου-λος. Η δεύτερη σειρά ήταν πιο γρήγορη και η πρώτη Πολωνία έκανε 3:07.13.

Την Κυριακή  ολοκληρώνονταν οι αγώνες και αγωνίζοντανΈλληνες αθλητές σε τελικούς. Ο Δημήτρης Πατσουκάκης στο επί κοντώ, ο Δημήτρης Χονδροκούκης στο άλμα ύψος, και οι τέσσερις τετρακοσάρηδες στα 4Χ400. Ο αρχηγός της ελληνικής αποστολής, Παναγιώτης Δημάκος, μετέφερε σε όλη την ομάδα τα συγχαρητήρια του προέδρου του ΣΕΓΑΣ, Βασίλη Σεβαστή, για τις επιτυχίες και τα μετάλλια, αλλά και τη καλή νοοτροπία που έχει περάσει σε όλους αθλητές, προπονητές και συνοδούς.