Tι και αν έχασε τους Αντεμπαγιόρ και Τουρέ; Πολλοί ήταν αυτοί που πίστευαν ότι η Άρσεναλ στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ θα παρουσιαζόταν αποδυναμωμένη. Ωστόσο το πρώτο «δείγμα» της ομάδας του Βενγκέρ τους διαψεύδει με εμφαντικό τρόπο καθώς οι «κανονιέρηδες» συνέτριψαν με 6-1 την Εβερτον μέσα στο «Γκούντισον Παρκ» προσφέροντας πλούσιο θέαμα.

Το σκορ άνοιξε ο Ντενίλσον στο 26’ με δυνατό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Βερμάελεν στο επίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα της Άρσεναλ έκανε το 2-0 με κεφαλιά ενώ με το ίδιο τρόπο βρήκε δίχτυα και ο Γκαλάς στο 41’.

Στο δεύτερο μέρος την «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο αρχηγός των «κανονιέρηδων», Τσεσκ Φάμπρεγας ο οποίος σκόραρε δις (48’, 69’), ενώ το 6-0 σημείωσε ο Εντουάρδο Ντα Σίλβα ο οποίος έδειξε ότι ο περσινός σοβαρός του τραυματισμός αποτελεί παρελθόν. Το γκολ της τιμής για την Εβερτον σημείωσε στο τέλος ο Σαχά.

ΤΗΝ ΞΕΛΑΣΠΩΣΕ Ο ΝΤΡΟΓΚΜΠΑ

Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ήταν ο «σωτήρας» της Τσέλσι κόντρα στην Χαλ, στον αγώνα με το οποίο άνοιξε η αυλαία της Πρέμιερ Λιγκ. Ο Ιβοριανός επιθετικός σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι, το δεύτερο στις καθυστερήσεις και χάρισε τη νίκη στους «μπλε» με 2-1 παρόλο που η Χαλ ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ.

Οι «τίγρεις» πάγωσαν το «Στάμφορντ Μπριτζ» στο 28’ με τον Στίβεν Χαντ ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Χαλ. Οι οπαδοί της Τσέλσι αποδοκίμαζαν τον Χαντ καθώς το 2006 ο Ιρλανδός είχε τραυματίσει σοβαρά τον Τσεχ στο κεφάλι, όταν ακόμα άνηκε στο δυναμικό της Ρέντινγκ.

Ο Ντρογκμπά ισοφάρισε στο 37’ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ και έδωσε το «τρίποντο» στους «μπλε» στο 92’ με ψηλοκρεμαστό πλασέ, ύστερα από πολύ όμορφο συνδυασμό και ασίστ του Ντέκο.

ΜΕ ΤΟ «ΔΕΞΙ» Η ΣΙΤΙ, «ΓΚΕΛΑ» ΓΙΑ ΒΙΛΑ

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της πρεμιέρας ξεχώρισε η επικράτηση της Μάντσεστερ Σίτι στο «Ιγουντ Παρκ» κόντρα στην Μπλάκμπερν με 2-0. Οι Άραβες ιδιοκτήτες των «πολιτών» ξόδεψαν πακτωλό εκατομμυρίων το καλοκαίρι για μεταγραφές και μία εξ’ αυτών, ο Μανουέλ Αντεμπαγιόρ άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Η ομάδα του Μαρκ Χιούζ διπλασίασε τα τέρματα της στις καθυστερήσεις με τον Αϊρλαντ.

Αντίθετα αναπάντεχη ήττα με 2-0 υπέστη στο Μπέρμιγχαμ η Αστον Βίλα από την Γουίγκαν. Οι «λάτικς»προηγήθηκαν με τον νεοαποκτηθέντα Μαρτίνεζ ενώ «κλείδωσαν» τη νίκη τους στο 56’ με τον Κούμας.

Ο Άγγελος Μπασινάς έμεινε στον πάγκο της Πόρτσμουθ στην ήττα των «πομπέι» με 1-0 από την Φούλαμ στο «Φράτον Παρκ»

Σε όλα τα γήπεδα της Πρέμιερ Λιγκ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής πριν την σέντρα ως φόρο τιμής στον Σερ Μπόμπι Ρόμπσον.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ

Σάββατο (15/8)
Tσέλσι- Χαλ 2-1 (37′, 91′ Nτρογκμπά-28′ Χαντ)
Άστον Βίλα- Γουίγκαν 0-2 (31’ Ρονταγέγκα, 56’ Κούμας)
Μπλάκμπερν- Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (3’ Αντεμπαγιόρ, 90’ Άιρλαντ)
Μπόλτον- Σάντερλαντ 0-1 (5’ Μπεντ)
Πόρτσμουθ- Φούλαμ 0-1 (13’ Ζαμόρα)
Στόουκ- Μπέρνλι 2-0 (19’ Σόουκρος, 33’ αυτ. Τζόρνταν)
Γουλβς- Γουέστ Χαμ 0-2 (22’ Νομπλ, 69’ Άπσον)
Έβερτον-Άρσεναλ 1-6 (90′ Σαχά-26’ Ντενίλσον, 37’ Βερμάελεν, 41’ Γκαλάς, 48’, 70’ Φάμπρεγκας, 89’ Εντουάρντο)