Iδανικό ξεκίνημα για τον Άρη στο νέο πρωτάθλημα. Χάρη σε τέρμα του Κριστιάν Νασούτι στο 68ο λεπτό, οι κίτρινοι λύγισαν 1-0 τον Ατρόμητο και, όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στη Σούπερ Λίγκα. Ήταν μια δύσκολη νίκη για την ομάδα του Ιομάρ Μαζίνιο καθώς στο πρώτο μέρος  απείλησε μόλις μία φορά την εστία του εντυπωσιακού καθ` όλη τη διάρκεια του αγώνα, Μιχαηλίδη. Στο 33`, με την κάθετη μπαλιά του Αμπρέου, ο Χαβίτο βρέθηκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ του Ατρόμητου, ο οποίος με τα πόδια κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και στο 68` έφτασε στο γκολ. Ο Κάλβο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Νασούτι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη, ο οποίος σε τρεις περιπτώ-σεις έως το τέλος του αγώνα είπε «όχι» στις επιθετικές… ορέξεις των γηπεδούχων. Στο 76` ο αμαρκάριστος Κόκε δεν μπόρεσε να πιάσει όπως θα ήθελε το γυριστό σουτ, με αποτέλεσμα ο Μιχαηλίδης να μπλοκάρει, ενώ στο 83` ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου απέκρουσε με εντυπωσιακή εκτίναξη την μπάλα στην κεφαλιά του Αμπρέου. Στην εξέλιξη της φάσης, από τη νέα κεφαλιά του Αμπρέου η μπάλα κατέληξε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου. Στο 85`, ο Κάλβο έπιασε με καλές προϋποθέσεις το σουτ, όμως και πάλι ο Μιχαηλίδης δήλωσε «παρών».

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Νασούτι, Νάτσο Γκαρσία – Μαρίνος, Καραγκούνης

ΑΡΗΣ (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί (92` Πίντο), Νάτσο Γκαρσία, Κόκε, Γκρατσιάν (67` Κάμπορα), Αμπρέου, Νασούτι, Χαβίτο (56` Τόνι Κάλβο).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Κουτσόπουλος, Νεμπεγλέρας (74` Τάτος), Φαβάλι (61` Καραγκούνης), Μπρίτο, Νάστος, Σαρμιέντο, Καλαντζής (75` Πόποβιτς), Ολιβέιρα, Μαρίνος, Σφακιανάκης.