Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα. Με κορυφαίο παίκτη τον Σεμπάστιαν Λέτο, που πέτυχε δύο γκολ και τον Τζιμπρίλ Σισέ να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ με την πράσινη φανέλα, το «τριφύλλι» νίκησε εύκολα, χωρίς όμως να εντυπωσιάσει. Ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το γκολ στο 9’ με σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη. Η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και απειλήθηκε μόνο στο 38’, όταν η κεφαλιά του Μπέτο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λέτο με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, έκανε το 2-0 και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο Εργοτέλης απείλησε τον Παναθηναϊκό, που έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην αμυντική του γραμμή. Το σκορ της αναμέτρησης έκλεισε ο Λέτο στις καθυστερήσεις. Στο 79’ τραυματίστηκε ο Γιώργος Καραγκούνης, ο οποίος ζήτησε αμέσως αλλαγή. Μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα με τον Εργοτέλη, ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στη ρεβάνς με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ μετά το τέλος του παιχνιδιού στις δηλώσεις του έδειξε πανευτυχής που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα, ενώ αναφέρθηκε και για τον αγώνα με την Ατλέτικο Μαδρίτης για τα play-off του Τσάμπιονς Λιγκ. «Ήταν πολύ σημαντικό να ξεκινήσουμε καλά και να πάρουμε το «τρίποντο» Σε μερικά παιχνίδια δεν βρήκα δίχτυα. Ήθελα χρόνο να δεθώ με τους συμπαίκτες μου. Είμαι χαρούμενος που σκόραρα αλλά πάνω από όλα μετράει η νίκη της ομάδας κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο και σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο», είπε ο 28χρονος άσος και συνέχισε αναφερόμενος στην Ατλέτικο Μαδρίτης:

«Ξέρω τι θα πει θαύμα. Έχω σπάσει δύο φορές το πόδι μου και ακόμα παίζω ποδόσφαιρο. Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με την Λίβερπουλ χάναμε 3-0 και τελικά πήραμε το τρόπαιο. Είναι δύσκολο αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Θα πάμε στην Μαδρίτη για να παλέψουμε. Έχουμε τις πιθανότητές μας».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εργοτέλης: Ζολτ Πόζα, Μάριο Χίμπλινγκερ, Τόμας Βίζιο, Γκεόργκι Σασιασβίλι, Λευτέρης Γιαλούσης (70′ Μανώλης Ρουμπάκης), Ντιέγκο Ρομάνο (84′ Δημήτρης Κοιλιάρας), Μπέτο, Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις, Μανουέλ Ζούνιορ, Μάριο Μπουντιμίρ, Δημήτρης Ορφανός (54′ Μάρις Βερπακόφσκις)

Παναθηναϊκός: Μάριο Γκαλίνοβιτς, Λουκάς Βύντρα, Φίλιππος Δάρλας, Γιόσου Σαριέγκι, Ματίας Μπιάρσμιρ, Απαρεσίδο Ζιλμπέρτο Σίλβα, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (59′ Μάτε Σιμάο), Σεμπαστιάν Λέτο, Γιώργος Καραγκούνης (79′ Σωτήρης Νίνης), Δημήτρης Σαλπιγγίδης (72′ Ροντρίγκες Γκάμπριελ), Τζιμπρίλ Σισέ.