Δεν μπορούσε κάτι καλύτερο στη Μαδρίτη ο ΠΑΟ και γνωρίζοντας άνετα την ήττα με 2-0 από την Ατλέτικο στον επαναληπτικό των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του παρουσία στο ΟΥΕΦΑ Γιουρόπα Λιγκ. Οι πράσινοι έχασαν νωρίς-νωρίς τις λιγοστές ελπίδες να κυνηγήσουν το θαύμα ανατροπής του 2-3 όταν στο 4ο λεπτό ο Βύντρα πέτυχε αυτογκόλ σε παράλληλο με την εστία γύρισμα του Φορλάν…

Οι Ισπανοί έλεγξαν τον ρυθμό απόλυτα και μετά την αποβολή του Σισέ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο δεύτερο μέρος, έφτασαν στο 2-0 με προσωπική ενέργεια του Αγουέρο που πέρασε τη μπάλα κάτω από το σώμα του Γκαλίνοβιτς…

Ουσιαστικά η μοίρα του Παναθηναϊκού ήταν προδιαγεγραμμένη, μετά την ήττα 3-2 στον πρώτο αγώνα του ΟΑΚΑ. Η ελληνική ομάδα ταξίδευσε στη Μαδρίτη έχοντας στο μυαλό ένα “θαύμα”, όμως και αυτές οι σκέψεις διαλύθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Λουκάς Βύντρα, στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα από γύρισμα του Φορλάν, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Από το σημείο εκείνο, η Ατλέτικο “έσβησε τις μηχανές”, με τον άτολμο ΠΑΟ να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 20’ ο Σισέ έφυγε στην “πλάτη” της άμυνας των γηπεδούχων, όμως τον πρόλαβε ο Χουανίτο και τον υποχρέωσε να κάνει ένα “άψυχο” σουτ, που κατέληξε στα χέρια του Ασένχο. Στο 45’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Βύντρα βρέθηκε εντελώς μόνος στη μικρή περιοχή, όμως η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Πολύ κακό θέαμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες, στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να παίζουν σε ρυθμό “ρελαντί”, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν ήθελε ή δεν μπορούσε να πιέσει για να αποχαιρετήσει το Τσάμπιονς Λιγκ με ένα θετικό αποτέλεσμα. Όλα αυτά έως το 71’, βέβαια, όταν ο Σισέ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Πάουλο Ασουνσάο. Αδικαιολόγητος ο εκνευρισμός του Γάλλου, αλλά και των υπόλοιπων “πρασίνων”, που δέχθηκαν ακόμα πέντε κίτρινες κάρτες, όλες στο β’ ημίχρονο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 83’ ο Σέρχιο Αγουέρο με ατομικό προσπάθεια και τη μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του Γκαλίνοβιτς. Η Ατλέτικο να περιμένει πλέον την κλήρωση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, το απόγευμα της Πέμπτης. Την επομένη, ο Παναθηναϊκός θα μάθει τους αντιπάλους του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Διαιτητής: Πίτερ Φινκ (Ολλανδία)

Κόκκινη: Σισέ (71’)

Κίτρινες: Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σαλπιγγίδης, Χριστοδουλόπουλος, Σαριέγκι

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
(Άμπελ Ρεσίνο): Ασένχο, Αντόνιο Λόπεθ, Χάιτινχα, Φορλάν (82’ Χουράδο), Αγουέρο, Μάξι Ροντρίγκες, Ασουνσάο, Χουανίτο, Ουιφαλούσι, Σιμάο Σαμπρόσα (86’ Ρέγες), Ραούλ Γκαρ-θία (61’ Κλέμπερ Σαντάνα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Μουν (52’ Σαλπιγγίδης), Σαριέγκι, Νίνης (63’ Χρι-στοδουλόπουλος), Σισέ, Λέτο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Γκάμπριελ, Δάρλας, Βύντρα, Κατσουράνης (87’ Σιμάο Μάτε Τζούνιορ).