Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης ημέρας του αγγλικού πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε 2-1 της Άρσεναλ στο «Ολντ Τράφορντ» και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της τη φετινή σεζόν και μόλις δεύτερη μέσα στο 2009 στην πρέμιερ λιγκ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκε στο 40’ με εξαιρετικό σουτ του Αντρέι Αρσάβιν, μετά από πάσα του Ντιαμπί, ενώ είχε επίσης δοκάρι σε φάουλ του Φαν Πέρσι (62’) και είδε τον Φόστερ να εξουδετερώνει το εξ επαφής πλασέ του Ολλανδού, όσο το σκορ ήταν ακόμη 0-1. Από την πλευρά τους, όμως, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και πήραν τη νίκη, χάρη στο πέναλτι του Ρούνι στο 59’ (το κέρδισε ο ίδιος από τον Αλμούνια) και το αυτογκόλ του Ντιαμπί στο 64’ (κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιγκς). Στο 96ο (!) λεπτό, ακυρώθηκε – ορθώς – ως οφσάιντ γκολ του Φαν Πέρσι.

Ο Αρσέν Βενγκέρ παρέταξε τους Αλμούνια, Σανιά, Γκαλάς, Βερμέλεν, Κλισί, Εμπουέ (71’ Μπέντνερ), Ντενίλσον (79’ Εντουάρντο), Σονγκ, Ντιαμπί, Αρσάβιν (81’ Ράμσι), Φαν Πέρσι.

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η Λίβερπουλ από το “Ρίμποκ”, στο ντεμπούτο του Σωτήρη Κυργιάκου στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι “κόκκινοι” επικράτησαν με γκολ του Στίβεν Τζέραρντ 3-2 της Μπόλτον, ενώ βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ! Έτσι κατάφεραν να “αποδράσουν” από μια πολύ δύσκολη κατάσταση, μόλις πέντε ημέρες μετά την ήττα (3-1) στο “Ανφιλντ” από την Αστον Βίλα. Ο Κυργιάκος ήταν βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού, ενώ η Μπόλτον έμεινε με 10 παίκτες από το 54ο λεπτό, λόγω α-ποβολής του Σον Ντέιβις με δεύτερη κίτρινη.

Στην 4η ημέρα της Πρέμιερσιπ, η Τσέλσι και η Τότεναμ διατήρησαν το απόλυτο σερί και βρίσκονται στην κορυφή με 12 βαθμούς.

Ματς-θρίλερ έγινε στο “Γουάιτ Χαρτ Λέιν”, με τον Ααρον Λένον να πετυχαίνει στο 94’ το νικητήριο γκολ της Τότεναμ, στο 2-1 επί της Μπέρμιγχαμ.

Όσο για την Τσέλσι, από τη στιγμή που ο Ανελκά άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου εναντίον της Μπέρνλι, τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους “μπλε” που έφτασαν στο άνετο 3-0.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τσέλσι-Μπέρνλι  3-0  (+45’ Ανελκά,  47’ Μπάλακ, 52’ Ασλεϊ Κόοουλ)
Μπλάκμπερν-Γουέστ Χαμ      0-0
Μπόλτον-Λίβερπουλ  2-3  (33’ Ντέιβις, 47’ Κοέν – 41’ Τζόνσον, 56’ Τόρες, 83’ Τζέραρντ)
Στόουκ-Σάντερλαντ  1-0   (43’ Κίτσον)
Τότεναμ-Μπέρμιγχαμ  2-1 (72’ Κράουτς, +90’ Λένον – 75’ Μπόουγερ)
Γουλβς-Χαλ 1-1 (46’ Στίρμαν – 3` Τζεοβάνι)
Μάντσεστερ Γ.-Αρσεναλ 2-1  (59’ πεν. Ρούνι, 64’ αυτ. Ντιαμπί – 40’ Αρσάβιν)