Σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Λονδίνο και παρακολούθησαν περίπου 60 χιλιάδες θεατές, η εθνική ομάδα της Αγγλίας επικράτησε της αντίστοιχης της Σλοβενίας με 2-1. Τα γκολ των Άγγλων σημείωσαν οι Λάμπαρντ (31′ πεν.) και Ντεφόε (63′), ενώ το τέρμα της Σλοβενίας πέτυχε ο Λιουμπίγιανκιτς στο 85ο λεπτό.

Η Ολλανδία δεν αγωνιζόταν σήμερα στους προκριματικούς του μουντιάλ 2010, αλλά είχε φροντίσει να κλείσει ένα δυνατό φιλικό. Αντίπαλος ήταν η Ιαπωνία στο Ενσεντε και οι “Οράνιε” επικράτησαν 3-0, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πέρασαν 69 λεπτά μέχρι να ανοίξει το σκορ ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι, ενώ στη συνέχεια ο Γουέσλι Σνάιντερ στο 74’ και ο Κλάας-Γιαν Χούντελααρ στο 87’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Βαριά (φιλική) ήττα των Σοκκερούς

Τέλος, σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Σεούλ και παρακολούθησαν περίπου 40 χιλιάδες θεατές, η εθνική ομάδα της Νότιας Κορέας επικράτησε της αντίστοιχης της Αυστραλίας με 3-1. Τα γκολ των Κορεατών σημείωσαν οι Παρκ Τσου Γιανγκ (4′), Λι Γιανγκ Σου (20′) και Σέολ Κι Χεόν (87′), ενώ το τέρμα της Αυστραλίας πέτυχε ο Πάτρικ Κισνόρμπο στο 33ο λεπτό.

Η Αυστραλία αγωνίστηκε χωρίς βασικά της στελέχη και αυτοί που κλήθηκαν να τους αντικαταστήσουν ήταν κατώτεροι των περιστάσεων.

Μερικοί από τους βασικούς που πήραν μέρος στο ματς της Σεούλ, ήταν οι Σουότσερ, Κουλίνα, Μπρεσιάνο, Γκρέλλα, ενώ ερωτηματικό παραμένει ακόμη το γιατί ο Πιμ Βέρμπεκ δεν χρησιμοποιεί σαν βασικό τον Νικ Καρλ, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο φιλικό 3-1 και άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα των Σοκκερούς.