Στην φάση των «16» του Κυπέλλου προκρίθηκε την Τρίτη ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Καλαμάτα, την οποία κέρδισε με 3-0 στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας και την αφήσε εκτός συνέχειας του θεσμού. Η ομάδα του Παράσχου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση της από το πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 2-0.

Το πρώτο μέρος του αγώνα άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν δύο φορές στο γκολ. Στο 15′, ο Ντιμπαλά άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΣ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Σιαλμάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Παράσχου.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα της Σούπερ Λίγκα να έχει βάλει γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο 3-0 στο 61′ του αγώνα. Ο Μιχαλόπουλος, με την βοήθεια του Χατζή, νίκησε τον Μπαλτιμά και έγραψε το 3-0 για τον ΠΑΣ, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα λεπτά που απέμεναν για την λήξη του ματς.
Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε η ομάδα του Παράσχου, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει την πρόκριση του στους 16 του Κυπέλλου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

15′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Ντιμπαλά έσπασε το οφ σάιντ μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

22′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Ντιμπαλά έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Μπαλτιμά, ο Σιαλμάς πήρε το ριμπάουντ και δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει το 0-2.
28′ Ο Σιαλμάς βρέθηκε απέναντι στον Μπαλτιμά αλλά ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας έδιωξε σωτήρια.
39′ Νέο τετ-α-τετ του Σιαλμά, ο Μπαλτιμάς έδιωξε ξανά.
62′ ΓΚΟΛ 0-3: Ο Μιχαλόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Τόσκα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μπαλτιμά.
71′ Ο Ηλιόπουλος με κεφαλιά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ζαφειρόπουλου.
73′ Ο Μπαλτιμάς έσωσε την ομάδα του από σίγουρη παραβίαση σε σουτ του Σιαλμά.
77′ Ο Μιχαλόπουλος εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.
Καλαμάτα (Γιώργος Μπένος): Μπαλτιμάς, Παπουτσής, Καλαγκάνης, Μανιάτης, Τόσκας, Τάσιτς, Πουρτουλίδης (72′ Κωνσταντόπουλος), Καμινιώτης, Σκαρλάτος (58′ Χατζής), Ετέροβιτς (55′ Αθανασόπουλος), Ηλιόπουλος.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Ζαφειρόπουλος, Σενόνε, Βάντερσον, Κώτσιος (69′ Τζάνης), Μιχαήλ, Κούσας, Ανδράλας (85′ Ντε Βισέντι), Βαγγελής, Μιχαλόπουλος, Ντιμπαλά (66′ Κοντογουλίδης), Σιαλμάς.