Η Ελλάδα κράτησε το “μηδέν”, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με συνέπεια να μείνει στο 0-0 με την Ουκρανία στο ΟΑΚΑ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα μπαράζ πρόκρισης στο Μουντιάλ του 2010.

Οι λογαριασμοί μεταξύ των δύο ομάδων θα λυθούν την προσεχή Τετάρτη (18/11, 20:00) στο Ντόνετσκ, όπου η ελληνική ομάδα αναζητά τη νίκη ή μία ισοπαλία με σκορ, προκειμένου να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής.

Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε επιθετικές διαθέσεις, δικαιούται να διαμαρτύρεται για μία φάση στο 16ο λεπτό, όταν ο πρώτος βοηθός, Στεφάν Ντουαμέλ, υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος στη συνέχεια τροφοδότησε τον Γκέκα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΜΙΧΑΪΛΙΤΣΕΝΚΟ

Ο Ότο Ρεχάγκελ αποφάσισε να παρατάξει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έχοντας σαν πρωταρχικό στόχο να κρατήσει το “μηδέν” στην άμυνα. Επομένως χρησιμοποίησε τρεις παίκτες στο κέντρο της άμυνας, με τους Παπασταθόπουλο και Κυργιάκο να μαρκάρουν τους Σεβτσένκο και Μιλέβσκι αντίστοιχα και τον Μόρα να καλύπτει χώρο. Στα άκρα της άμυνας χρησιμοποιήθηκαν δύο παίκτες του Παναθηναϊκού, με τον Σπυρόπουλο από αριστερά και τον Βύντρα από δεξιά. Κάτω από τα δοκάρια τοποθετήθηκε ο Αλέξανδρος Τζόρβας.

Στα χαφ αγωνίστηκαν οι Κατσουράνης και Καραγκούνης, με τον Σαλπιγγίδη να κινείται από δεξιά και τον Σαμαρά από αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε -ως συνήθως- ο Φάνης Γκέκας.

Ο Αλεξέι Μιχαϊλιτσένκο παρέταξε ένα κλασικό 4-4-2, με τερματοφύλακα τον Πιάτοβ. Την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Ρακίτσκι, Κούτσερ, Κόμπιν, Χατσερίντι, ενώ στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Τίμοστσουκ, Μίχαλικ, Ρόταν και Γκούσιεβ. Επιθετικό δίδυμο για τους Ουκρανούς οι Μιλέβσκι και Σεβτσένκο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν λίγο… φοβισμένα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς κατά βάση πρόσεχαν τα μετόπισθεν. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία ανήκει στους Ουκρανούς, με τον Σεβτσένκο να εκτελεί φάουλ στο 3ο λεπτό και τον Τζόρβα να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γιώργου Καραγκούνη να δοκιμάσει ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Πιάτοβ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα στο κέντρο της εστίας του.

ΓΚΟΛ ΓΚΕΚΑ ΑΛΛΑ… “ΟΧΙ” Ο ΝΤΟΥΑΜΕΛ

Στο 13ο λεπτό ο Σεβτσένκο προσπάθησε με νέο φάουλ να νικήσει τον Τζόρβα, αλλά αυτή τη φορά ό Έλληνας τερματοφύλακας είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί του δοκάρι.

Μία φάση που θα μπορούσε να έχει δώσει άλλη τροπή στην αναμέτρηση σημειώθηκε στο 16ο λεπτό. Ο Καραγκούνης με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Σαλπιγγίδη, που κινήθηκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα για τον Γκέκα, που μόνος του απέναντι στην εστία πλάσαρε εύστοχα. Ωστόσο, ο πρώτος βοηθός και αδερφός του διαιτητή Λοράν Ντουαμέλ, Στεφάν, υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος καλυπτόταν από δύο (!) Ουκρανούς αμυντικούς, στερώντας από την ελληνική ομάδα ένα γρήγορο προβάδισμα.

ΚΕΦΑΛΙΑ ΓΚΕΚΑ ΑΛΛΑ… “ΟΧΙ” Ο ΠΙΑΤΟΒ

Στο 19ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ωραία αντεπίθεση, με την μπάλα να καταλήγει στον Ρόταν, ο οποίος σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Τζόρβα. Για περίπου ένα 15λεπτο που ακολούθησε ο δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με την Ελλάδα να έχει την υπεροχή και να πιέζει για ένα γκολ.

Ο Μιλέβσκι στο 36′ με ωραία κάθετη πάσα πέρασε την μπάλα για τον Γκούσιεβ, ο οποίος από πλάγια δεξιά προσπάθησε με σουτ να αιφνιδιάσει τον Τζόρβα, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ανοίξει το σκορ ήρθε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, τρεις Έλληνες παίκτες βρέθηκαν στην “καρδιά” της ουκρανικής άμυνας, με τον Γκέκα να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Πιάτοβ απέκρουσε εντυπωσιακά και στη συνέχεια μπλόκαρε, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΛΕΒΣΚΙ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 48′, ο Σαμαράς επιχείρησε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στο Πιάτοβ, ο οποίος τη μάζεψε εύκολα. Ένα λάθος της ελληνικής άμυνας στο 56ο λεπτό, λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στους Ουκρανούς, όταν ο Σεβτσένκο έφυγε πίσω από τον Μόρα, κανείς άλλος από ελληνικής πλευράς δεν ακολούθησε τη φάση και ο “Σέβα” τροφοδότησε τον Γκούσιεβ. Εκείνος απέναντι στον Τζόρβα καθυστέρησε, ο Καραγκούνης που έσπευσε τον ανέκοψε, με την μπάλα να φτάνει στον Μιλέβσκι, ο οποίος σούταρε ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ

Το τελευταίο μισάωρο του αγώνα ήταν το λιγότερο ενδιαφέρον από πλευράς απόδοσης των δύο ομάδων, που φάνηκαν να αρκούνται στο 0-0 και δοκίμαζαν μόνο μακρινά σουτ ως επιθετικές επιλογές, καθώς αρνούνταν να ρισκάρουν. Από πλευράς Ουκρανίας, ένα σουτ του Μίχαλικ στο 68ο λεπτό δυσκόλεψε τον Τζόρβα, ο οποίος εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και έδιωξε την μπάλα. Ο Ρεχάγκελ άλλαξε δύο επιθετικούς, καθώς πέρασε τους Χαριστέα και Μήτρογλου (στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την Εθνική Ανδρών) αντί των Γκέκα και Σαλπιγγίδη, επιχειρώντας να φρεσκάρει τη γραμμή κρούσης, αλλά μόνο ένα δυνατό σουτ του Σαμαρά στο 80′ απείλησε τον Πιάτοβ.

ΚΥΡΓΙΑΚΟΣ ΣΤΟ 93’… ΑΟΥΤ

Η τελευταία ευκαιρία της ελληνικής ομάδας να πετύχει ένα “χρυσό” γκολ σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κατσουράνης σέντραρε… γλυκά από δεξιά, ο Κυργιάκος πήρε ξεμαρκάριστος μια κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πιάτοβ. Διαιτητής: Λοράν Ντουαμέλ (Γαλλία)
Βοηθοί: Στεφάν Ντουαμέλ (Γαλλία), Κριστόφ Καπεγί (Γαλλία)

Κίτρινες κάρτες: Παπασταθόπουλος

Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μόρας, Παπασταθόπουλος, Κυργιάκος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Γκέκας (65′ Χαριστέας)

Ουκρανία (Αλεξέι Μιχαϊλιτσένκο): Πιάτοβ, Ρακίτσκι, Χατσερίντι, Κούτσερ, Κόμπιν, Μίχαλικ, Τίμοστσουκ, Γκούσιεβ (83′ Αλίεβ), Ρόταν (46′ Γιαρμολένκο), Μιλέβσκι, Σεβτσένκο