Ο Μάρκος Παγδατής μπήκε με το δεξί στο Αυστραλιανό Όπεν, επικρατώντας με 3-0 σετ του Ιταλού Πάολο Λορένζι με 3-0 (6-2, 6-4, 6-4) σε ένα αγώνα που διήρκεσε δύο ώρες. Ο πρωταθλητής Κύπρου, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του, και με όπλο κυρίως το δυνατό του σερβίς, πέρασε στον επόμενο γύρο, όπου τον περιμένει ο Ισπανός Νταβίντ Φερρέρ που βρίσκεται στη 18η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Παγδατής είχε επτά άσσους στον αγώνα, και 84% ποσοστό επιτυχίας στο πρώτο σερβίς (31/37). Παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος στις ευκαιρίες που δημιούργησε για «σπάσιμο» του σερβίς του αντιπάλου (5/10), και σε συνδυασμό ότι από το 2ο σετ και μετά άρχισε να ανεβαίνει με επιτυχία στο «φιλέ», έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη. Για άλλη μια φορά σε αγώνα στην Αυστραλία, είχε την ένθερμη και αρκετά εκδηλωτική υποστήριξη των Ελλήνων ομογενών.

1ο ΣΕΤ

Στο πρώτο σετ, ο Παγδατής μπήκε πολύ δυνατά, απέναντι στον Λορένζι που βρισκόταν για πρώτη φορά στην καριέρα του μπροστά σε ένα αγώνα σε τουρνουά Γκραν Σλαμ. Με συνοπτικές διαδικασίες ο Παγδατής έκανε τρία συνεχόμενα «μπρέικ» και προηγήθηκε με 5-0, πριν ολοκληρώσει την κατάκτηση του με 6-2 σε 28 μόλις λεπτά. Καλύτερο στατιστικό για τον Μάρκο οι 8/9 κερδισμένες προσπάθειες στο πρώτο σερβίς. Αντίθετα ο Ιταλός είχε σε αυτό το σετ 17 «αβίαστα λάθη» που τον έβγαλαν εκτός ρυθμού.

Η εξέλιξη του σετ: 1-0 («μπρέικ» Παγδατής), 2-0, 3-0 («μπρέικ» Παγδατής), 4-0, 5-0(«μπρέικ» Παγδατής), 5-1(«μπρέικ» Λορένζι), 5-2, 6-2.

2ο ΣΕΤ

Στο δεύτερο σετ ο Ιταλός ανέβασε την απόδοση του και έδειξε ότι θα προσπαθήσει για κάτι καλύτερο. Ο Παγδατής ήταν αυτός που κατάφερε στο τρίτο «γκέιμ» να κάνει το καθοριστικό όπως αποδείχτηκε για την εξέλιξη του σετ «μπρέικ». Από κει και πέρα οι δύο αντισφαιριστές κατάφεραν (ο Παγδατής ευκολότερα) να κρατήσουν το σερβίς τους και έτσι το σκορ έφτασε στο 6-4 για τον πρωταθλητή Κύπρου σε ένα σετ που διήρκεσε 49 λεπτά. Ο Παγδατής στο σετ αυτό άρχισε να ανεβαίνει στο «φιλέ», έχοντας 8/11 προσπάθειες. Τέλος δεν επέτρεψε στον Λορένζι να αποκτήσει ούτε μία ευκαιρία για «μπρέικ» σε ολόκληρο το σετ.
Η εξέλιξη του σετ: 0-1,1-1, 2-1 («μπρέικ» Παγδατής), 3-1, 3-2, 4-2, 4-3, 5-3, 5-4, 6-4.

3ο ΣΕΤ

Το τρίτο σετ είχε παρόμοια εξέλιξη με το δεύτερο. Οι δύο αντισφαιριστές έδειξαν ότι μπορούσαν να υπερασπιστούν το σερβίς τους, αλλά και πάλι ο Μάρκος, έβγαζε την εικόνα του νικητή. Το «μπρέικ» αυτή τη φορά ήρθε στο 7ο «γκέιμ» και ο Παγδατής κατάφερε μέσα σε 42 λεπτά να πάρει και αυτό το σετ παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση. Στο 3ο σετ, ο Παγδατής ήταν πολύ δυνατός στο σερβίς, κάτι που μεταφράστηκε σε τέσσερις άσσους και 11/13 επιτυχημένες προσπάθειες στο πρώτο σερβίς. Ο Λορένζι βρήκε δύο ευκαιρίες για «μπρέικ» στο τελευταίο «γκέιμ», αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.
Η εξέλιξη του σετ: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 4-3(«μπρέικ» Παγδατής), 5-3, 5-4, 6-4.

ΜΕ ΝΤΑΒΙΝΤ ΦΕΡΡΕΡ ΣΤΟ Β΄ ΓΥΡΟ

Στον επόμενο γύρο ο Παγδατής θα αντιμετωπίσει τον Νταβίντ Φερρέρ. Ο Ισπανός αντισφαιριστής χρειάστηκε μόλις μία ώρα για να περάσει στον επόμενο γύρο, πριν ο Πορτογάλος Φρεντερίκο Ζιλ, αποχωρήσει λόγω τραυματισμού, στις αρχές του τρίτου σετ. Μέχρι τότε ο Φερρέρ δεν είχε χάσει ούτε «γκέιμ» (6-0, 6-0, 2-0 αποχ.)
Ο 28χρονος Ισπανός συναντήθηκε δύο φορές στο παρελθόν με τον Παγδατή, και βγήκε κερδισμένος από τις αναμετρήσεις αυτές χωρίς μάλιστα να χάσει σετ.
Το 2006 κέρδισε στο Σινσινάτι των Η.Π.Α. στη φάση των «16» με 2-0 σετ (7-5, 6-4). Η δεύτερη και τελευταία συνάντηση τους ήταν πέρσι στο Γιοχάνεσμπουργκ της Νοτίου Αφρικής με τον Φερρέρ να επικρατεί και πάλι με 2-0 (7-5,6-2) στο πλαίσιο των προημιτελικών του τουρνουά.

Ο Φερρέρ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη 18η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης με 1825 βαθμούς. Στην καριέρα του έχει κερδίσει 7 τίτλους (κανέναν μέσα στο 2009 ή οποιοδήποτε τίτλο Γκραν Σλαμ). Έχει αγωνιστεί επίσης σε άλλους 7 τελικούς με τους τελευταίους μέσα στο 2009 στη Βαρκελώνη και στο Ντουμπάι. Κορυφαία του στιγμή ήταν το 2007 όταν έφτασε στην 5η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης.