Μονότονα έχουν γίνει πια τα παιχνίδια ανάμεσα στην Βίκτορι και την Αδελαΐδα, αφού εκ των προτέρων είναι…  γνωστό ότι οι «κόκκινοι» της Νότιας Αυστραλίας θα χάσουν!

Έτσι έγινε και το Σάββατο στο στάδιο των Ντόκλαντς, όπου οι πρωταθλητές κέρδισαν με 2-0 την σταθερά ουραγό United της Αδελαΐδας.
Και την κέρδισαν χωρίς να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης και πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ στο φετινό λιγκ και ίσως στην 5ετή ιστορία του νέου πρωταθλήματος.

Δεν είχε συμπληρωθεί ούτε το πρώτο λεπτό του αγώνα όταν ο Τόμσον ξέφυγε από πλάγια αριστερά, πάσαρε στον αμαρκάριστο Πόντελιακ, ο οποίος με διπλή προσπάθεια πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γκαλέκοβιτς για το 1-0.

Λεπτό;
Μετά…. βίας 24ο δευτερόλεπτο με την καλύτερη…  πελάτισσα της Βίκτορι να αναρωτιέται τι πρέπει να κάνει για να «γλιτώσει» από το κακό με την ομάδα της Μελβούρνης.
Με το υπόλοιπο 90λεπτο να περνάει με χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, το κερασάκι στην τούρτα του νέου τρίποντου επί της Αδελαΐδας, έβαλε για την Βίκτορι ο αρχηγός της Μάσκατ με επιτυχή εκτέλεση πέναλτι στο 94’!
Με την προχθεσινή της νίκη, η Βίκτορι επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, την οποία μπορεί να χάσει αν η Σίδνεϊ Φ.Κ. κέρδισε χθες στο Νιούκαστλ και να…  ξανακερδίσει αν αύριο Τρίτη πάρει νέο τρίποντο στον αγώνα της με τον Φοίνικα (Ντόκαλντς-6.00 μμ.), που θα ολοκληρώσει την 19η αγωνιστική.
Θεατές: 20.361

* ΣΕ άλλους αγώνες της 24ης αγωνιστικής είχαμε:
– Άνετη επικράτηση της Πέρθης επί του Φοίνικα με 2-0, με σκόρερ τους Μαγκρίν 22’, Χόγουαρθ 41’.
Θεατές: 9.368.
– Ισόπαλο 1-1 στην αναμέτρηση των Μάρινερς με το Γκολντ Κόουστ.
Η ομάδα του βορά προηγήθηκε με τον Πόρτερ στο 66’, για να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα (68’), Μέρτζια με επιτυχή εκτέλεση πέναλτι.
Θεατές: 5.724
– Ισόπαλο 1-1 έληξε και το ντέρμπι της Βόρειας Κουηνσλάνδης με το Μπρίσμπαν, με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου να χάνει κάθε ελπίδα για την τελική φάση.
Δεν αγωνίστηκε με τους γηπεδούχους ο βετεράνος σταρ της Λίβερπουλ Ρόμπι Φάουλερ, με πληροφορίες να αναφέρουν ότι ίσως να έχει λήξει άδοξα η καριέρα του στην Αυστραλία.