Το πρώτο βήμα για την είσοδό της στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Λιόν. Με γκολ του Μακούν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν 1-0 της Ρεάλ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» της διοργάνωσης κι έχουν το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς της 10ης Μαρτίου στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στον αγώνα, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεσαία γραμμή και μέχρι το 20ο λεπτό ήταν η ομάδα που φάνηκε περισσότερο στο γήπεδο, χωρίς, πάντως, να δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Γιορίς. Σιγά-σιγά η Λιόν ισορρόπησε το ματς και ήταν εκείνη που έχασε τις ευκαιρίες για να προηγηθεί, με μεγαλύτερη αυτή του 40ου λεπτού, όταν το βολέ του Ντελγκάδο σταμάτησε στο δοκάρι του Κασίγιας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους «λιονέλ», καθώς στο 47΄ με το σουτ του Μακούν πήραν το προβάδισμα (1-0). Το γρήγορο γκολ ανέβασε ψυχολογικά τους γηπεδούχους που μέχρι το 70΄ κράτησαν σχετικά εύκολα μακριά από την άμυνά τους τα αστέρια της Ρεάλ. Από εκεί και πέρα οι «μερένχες» έχασαν τέσσερις καλές ευκαιρίες με τους Κακά, Ρονάλντο, Σέρχιο Ράμος και Μπενζεμά, αλλά τελικά η ομάδα του Πιέλ πήρε τη μεγάλη νίκη που τη βάζει σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η βραδιά στο «Ζερλάν» ήταν ξεχωριστή για τον Ικερ Κασίγιας. Ο πορτιέρο της Ρεάλ συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Ο Ισπανός διεθνής έκανε το ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ στις 15 Σεπτεμβρίου 1999, στην εκτός έδρας αναμέτρηση της «βασίλισσας» με τον Ολυμπιακό και η οποία είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 3-3.

Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)
Κίτρινες: Γκοβού – Αρμπελόα, Μαρσέλο (χάνει τη ρεβάνς), Τσάμπι Αλόνσο (χάνει τη ρεβάνς)

ΛΙΟΝ (Κλοντ Πιελ): Γιορίς, Κρις, Μπουμσόνγκ, Πιάνιτς (78΄ Κάλστρομ), Λισάντρο Λόπες (82΄ Γκομίς), Ρεβεϊγιέρ, Γκοβού, Μακούν, Ντελγκάδο (89΄ Μπαστός), Σισόκο, Τουλαλάν.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Κασίγιας, Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Ντιαρά, Κακά, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μαρσέλο (46΄ Γκαραϊ), Αλμπιόλ, Ιγκουαΐν (64΄ Μπενζεμά), Τσάμπι Αλόνσο, Γκρανέρο.