Το αυστηρό φάουλ που υπέδειξε ο Ουέμπ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου αποτέλεσε την αφετηρία για το γκολ του Σιανί με το οποίο η Μπορντό νίκησε, χωρίς να είναι καλύτερη, τον Ολυμπιακό με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ εν όψει και της ρεβάνς της 17ης Μαρτίου στο «Σαμπάν Ντελμά».

Κανονικό γκολ του Μαρέσκα στο 94’ακύρωσε ο Ουέμπ, υποδεικνύοντας ανύπαρκτο φάουλ του Ντάρμπισιρ στον Καρασό.

Είναι από τις περιπτώσεις που λέμε ότι τα έχεις όλα απέναντί σου… Ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως συνηθίζει στα φετινά του ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ και γνώρισε την πρώτη του εντός έδρας ήττα, η οποία όμως τού ψαλιδίζει κατά πολύ τις ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μπορντό δεν επιβεβαίωσε σε κανένα σημείο την ανωτερότητά της, αν και υπήρξαν διαστήματα που έδειχνε ότι διαθέτει παίκτες που γνωρίζουν πολλά καντάρια μπάλα. Η νίκη της όμως ήλθε όχι ακριβώς άδικα, αλλά τουλάχιστον μη αναμενόμενα… Εξηγούμαστε.

Το φάουλ με το οποίο προήλθε το γκολ των «γιρονδίνων» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κρίνεται τουλάχιστον αυστηρό, ενώ υπάρχει και ένα πεντακάθαρο γκολ του Μαρέσκα στην τελευταία φάση της πρώτης αναμέτρησης για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ το οποίο ο Χάουαρντ Ουέμπ, Άγγλος διαιτητής, ακύρωσε λανθασμένα. Όπως και να έχει, η πρωταθλήτρια Γαλλίας νίκησε 1-0, στο 200ό ευρωπαϊκό ματς των πρωταθλητών Ελλάδας, διατήρησε την παράδοση που θέλει τους Γάλλους να πληγώνουν τους «ερυθρόλευκους» στη διοργάνωση και βέβαια εν όψει και της ρεβάνς της 17ης Μαρτίου στο Μπορντό όλα δείχνουν υπέρ τους πρόκριση. Θερμό χειροκρότημα στην ομάδα από τον κόσμο του Ολυμπιακού που γέμισε το γήπεδο και βοήθησε από την πλευρά του την ομάδα του Μπάντοβιτς.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν άκρως αναμενόμενο. Ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός κι οι δύο ομάδες πρόσεξαν ιδιαίτερα τις άμυνές τους. Ήταν ξεκάθαρο, ότι μία ευκαιρία θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά. Δεν την αξιοποίησε ο Ολυμπιακός στο 4ο λεπτό, όταν ο Ντάτολο εκτέλεσε φάουλ, ο Μέλμπεργκ με κεφαλιά άφησε «άγαλμα» τον Καρασό, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Αντίθετα, σε παρόμοια φάση, η Μπορντό αποδείχθηκε πιο τυχερή, ίσως και πιο ικανή αφού ήταν γνωστοί οι κίνδυνοι που θα προέκυπταν για την ελληνική ομάδα από τις στημένες φάσεις. Έτσι, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+2′) από το φάουλ του Γκουρκίφ, ο Σιανί πρόλαβε όλους τους αμυντικούς του Ολυμπιακού και με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Το γκολ άλλαξε τη μορφή του παιχνιδιού που έγινε πιο γρήγορο, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν εκ των πραγμάτων αναγκασμένος να βγει μπροστά για την ισοφάριση. Κινδύνευσε από την κεφαλιά του Σιανί στο 52′, απείλησε όμως λίγο αργότερα (58′) με την κεφαλιά του Μαρέσκα από τη σέντρα του Ραούλ Μπράβο. Η κατάληξη ήταν η ίδια -άουτ- και στις δύο περιπτώσεις. Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των πρωταθλητών Γαλλίας, αφού οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν τη γνωστή κάμψη τους μετά το 60′, ενώ ο Μπάντοβιτς προσπαθούσε με τις αλλαγές του να «φρεσκάρει» την ομάδα.

Μία από αυτές, ο Ματ Ντάρμπισαϊρ κατάφερε στο 81′ να διεμβολίσει τη γαλλική άμυνα και να πασάρει στον Λούα Λούα, ο οποίος πλάσαρε τον Καρασό και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Δύο μεγάλες ευκαιρίες είχε ο Ολυμπιακός να φύγει από το σημερινό ματς τουλάχιστον με την ισοπαλία.
Η πρώτη στο 89′ όταν από κόρνερ του Ντατόλο, ο Στολτίδης είδε τον Φερνάντο να αποκρούσει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του, ενώ στις καθυστερήσεις οι Γάλλοι έσωσαν και πάλι την μπάλα στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Λούα Λούα, που προήλθε (ξανά) από κόρνερ του Ντάτολο, ενώ στην τελευταία φάση του ματς ο Ουέμπ ανακάλυψε φάουλ του Ντάρμπισιρ στον Καρασό και δε μέτρησε κανονικό γκολ του Μαρέσκα που με κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε τη γκέλα του Γάλλου τερματοφύλακα που έπεσε πάνω στον Άγγλο επιθετικό του Ολυμπιακού!

Διαιτητής: Χάουαρντ Ουέμπ (Αγγλία)
Κίτρινες: Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ζαϊρί – Σιανί, Σανέ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ραούλ Μπράβο, Λεντέσμα (64′ Ζαϊρί), Στολτίδης, Μαρέσκα, Λούα Λούα, Ντάτολο, Μήτρογλου (77′ Ντάρμπισαϊρ)
ΜΠΟΡΝΤΟ (Λοράν Μπλαν): Καρασό, Σαλμέ, Πλανούς, Σιανί, Τρεμουλινάς, Σανέ, Φερνάντο, Πλάσιλ (82′ Γκουφράν), Ουέντελ (83′ Ζουσιέ), Γκουρκούφ, Σαμά.