Η καλύτερη και πιο σταθερή ομάδα του φετινού πρωταθλήματος Σίδνεϊ Φ.Κ., στέφθηκε  το Σάββατο πρωταθλήτρια της χώρας, μετά την επικράτηση της επί της Βίκτορι στον συγκλονιστικό τελικό του σταδίου των Ντόκλαντς, μπροστά σε 44.560 θεατές!

Στα 90′ λεπτά της κανονικής διάρκειας, οι δύο κορυφαίες ομάδες της χώρας έμειναν στο 1-1. Σκορ που δεν άλλαξε μετά το 30λεπτο της παράτασης για να πάμε στην οδυνηρή διαδικασία των πέναλτι, όπου η… μοίρα επεφύλασσε δυσάρεστη έκπληξη για τον 37χρονο αρχηγό των γηπεδούχων Κέβιν Μάσκατ.

Ο “κύριος σίγουρος” των πέναλτι που ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κλιντ Μπόλτον, ο  Μάρβιν Ανγκούλο ηρωοποίησε τον πορτιέρο των “ουρανί” που απέκρουσε το πέναλτι του Κοσταρικανού και όταν ο Κορεάτης Σουνγκ-Γουάν Μπιούν ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της Σίδνεϊ, οι “ουρανί” βρέθηκαν στα… ουράνια πανηγυρίζοντας το δεύτερο πρωτάθλημα τους στην πενταετή ιστορία του θεσμού (δύο έχει κατακτήσει και η Βίκτορι και ένα το Νιούκαστλ).
Στα 120′ λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσφέρουν αξιόλογο θέαμα, ίσως γιατί τις περισσότερες φορές αντί για την μπάλα κυνηγούσαν αντίπαλα πόδια και το πιθανότερο γιατί αυτό είναι τελικά το ποδόσφαιρο μας και το εθνικό μας λιγκ.

Η Βικτορι στερήθηκε νωρίς-νωρίς (14′) τις υπηρεσίες του σταρ επιθετικού της Άρτσι Τόμσον, ο οποίος σε ένα χαλαρό “τζαρτζάρισμα” του κορυφαίου παίκτη του τελικού Σάϊμον Κολόσιμο, “ενόχλησε” το ήδη “πληγωμένο του αριστερό γόνατο, και το ποδόσφαιρο που παίχτηκε στο πρώτο 45λεπτο σε καμία περίπτωση δεν διεκδικεί επαίνους.

Φανταστείτε ότι πέρα από την δραματική αποχώρηση του “Άρτσι”, η δεύτερη πιο… εντυπωσιακή φάση των πρώτων 45 λεπτών ήταν μια καλή απόκρουση του Μιτς Λάνγκερακ σε σουτ του Κρις Πάιν.
Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο νεαρός πορτιέρο της Βίκτορι που έχει στο ενεργητικό του και μια σπουδαία απόκρουση στο πέναλτι του Σέϊν Κολ,  είπε και πάλι “όχι” σε πολύ καλό σουτ του Μαρκ Μπριτζ.

Στο 62′ η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ και το παιχνίδι άρχισε να… “ξυπνάει”.
Ένα πολύ όμορφο γκολ που ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε από τη συνεργασία των δύο “θανατηφόρων Μ” της ομάδας του Σίδνεϊ.
Ο (Μ)προσκ από πλάγια έκανε σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού της Βίκτορι, ξεγέλασε τον Λάνγκερακ και βρήκε τον (Μ)πριτζ που εξ επαφής έκανε με κεφαλιά  το 0-1.
Η παράταση και τα πέναλτι θα είχαν αποφευχθεί αν στο 66′ ο Κρις Πάιν ζευγάρωνε τα τέρματα των “ουρανί”, χάνοντας ευκαιρία που κανονικά γίνεται γκολ και με κλειστά μάτια!
Και όμως δεν έγινε…
Η (προσωρινή) λύτρωση για την Βίκτορι ήρθε στο 80′, όταν ο Άντριαν Λέϊτζερ με τρομερή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε  το 1-1.
Έως το 93′ δεν άλλαξε τίποτα και το ευχάριστο είναι ότι στα 30′ λεπτά της παράτασης παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο.
Ένα 15λεπτο η Βίκτορι, ένα οι φιλοξενούμενοι και οι 44.560 θεατές και τα εκατομμύρια των τηλεθεατών αποζημιώθηκαν για την… ταλαιπωρία τους στα προηγούμενα 93′ λεπτά.
Για την συνέχεια τα είπαμε στην αρχή…

Στην σκληρή, άκαρδη και οδυνηρή διαδικασία των πέναλτι:
– Γκρεμίστηκε ο μύθος του… αλάνθαστου Μάσκατ.
– Ο Λάνγκερακ απέκρουσε θεαματικά το πέναλτι του Κολ, που πήρε φόρα από πολύ πλάγια για να… σουτάρει ίσια (;)
– Ο Κλιντ Μπόλτον στο τελευταίο παιχνίδι του με την φανέλα των “ουρανί” (στην επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται με τα “ερυθρόλευκα” χρώματα της Melbourne Heart), απέκρουσε το πέναλτι του Ανγκούρο.
– Ο Κορεάτης Μπιούν νίκησε τον Λάνγκερακ και…

ΖΗΤΩ Η ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΙΔΝΕΪ Φ.Κ.

Στην θέση της θα μπορούσε να είναι η Βίκτορι, γιατί οι δύο φιναλίστ, έκαναν στα 120′ του αγώνα τα ίδια πράγματα.
– Ήταν το ίδιο κακές!
– Το ίδιο καλές στα μικρά διαστήματα που αναφέρω πιο πάνω.
– Έκαναν τα ίδια πάμπολλα λάθη.
Και επειδή στο ποδόσφαιρο, έστω και μετά από… μαραθώνια προσπάθεια, κερδίζει ένας, ή μία στην περίπτωση μας…
ΖΗΤΩ και πάλι η ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΙΔΝΕΪ Φ.Κ.
Ίσως, με την απόδοσή της στον τελικό του Σαββάτου να μην δικαιώνει την κατάκτηση του βαρύτιμου επάθλου.
Την δικαιώνει, όμως, η πορεία της σε όλο το πρωτάθλημα και περισσότερο από όλα η παρουσία στον πάγκο της, ενός συμπαθέστατου Τσέχου, του τεχνικού της Βίτεζλαβ Λαβίκα, που έκανε και την… διαφορά!
-Αδικαιολόγητος πέρα για πέρα ο δημοσιογραφικός – και όχι μόνο – θόρυβος για το “ακυρωθέν” γκολ του Ρόντι Βάργκας.
Ο νεαρός αμυντικός ήταν σε καταφανή θέση οφσάϊντ, το “λέει” και η τηλεοπτική κάμερα και… τελεία και παύλα!

*Κορυφαίος παίκτης του τελικού αναδείχτηκε ο Σάϊμον Κολόσιμο, ο οποίος σήμερα Δευτέρα  αναχωρεί για τη Νότια Κορέα όπου θα διαπραγματευτεί την ολιγόμηνη μεταγραφή του σε Κορεατικό σύλλογο, ώστε να είναι σε καλή φυσική κατάσταση σε περίπτωση που επιλεγεί για την αποστολή της εθνικής που θα ταξιδεύσει στη Νότια Αφρική.
Όπως ξαναγράψαμε, στη νέα σεζόν ο Κολόσιμο θα φοράει την φανέλα της Melbourne Heart.
*Για την Ιαπωνία αναχώρησε χθες βράδυ, μετά τον τελικό, η αποστολή της Βίκτορι, η οποία αύριο Τρίτη (8.55 μμ. ζωντανά στο Φόξτελ) θα αγωνιστεί εναντίον της “Καβασάκι Φροντάλε” στο πλαίσιο του τρίτου γύρου της προκριματικής φάσης του Ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ.
*Για την ίδια διοργάνωση η Αδελαΐδα θα υποδεχτεί μεθαύριο Τετάρτη (7.30 μμ. ζωντανά στο Φόξτελ) την Χιροσίμα.