Αν και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αιφνιδιάσει στο 20ο λεπτό με τον Γκοβού (από εκπληκτικό τακουνάκι του Σισέ) την Μπαρτσελόνα, στη συνέχεια πήρε μπροστά η μηχανή των Καταλανών που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Δυο γκολ πέτυχε ο Μέσι (22′ 45′) που είχε και δοκάρι (42′) και από ένα οι Βίγια (33′), Πέδρο (78′), Ντάνι Άλβες (93′). Στο 54′ ο Τζόρβας απέκρουσε πέναλτι του Μέσι. Στο άλλο ματς του ομίλου η Κοπεγχάγη νίκησε 1-0 στην έδρα της την Ρουμπίν Καζάν.

Μπορεί η βραδιά στο Καμπ Νου να ξεκίνησε όμορφα για τον Παναθηναϊκό με το 0-1 στο 20′ από τον Γκοβού, ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα να ελέγξει τον ξέφρενο επιθετικό ρυθμό που επέβαλλε η κατά τον Νίκο Νιόπλια (και όχι μόνο) “κορυφαία ομάδα του κόσμου”. Με τον Μέσι να έχει …διαβολεμένα κέφια και να συμπαρασύρει τους υπόλοιπους, οι επιθέσεις της Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστικές και ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο 20λεπτο και πριν προηγηθεί ο Παναθηναϊκός, ήταν τέτοια η πίεση των Καταλανών που …πρόλαβαν και δημιούργησαν 4 ευκαιρίες. Ίσως στη μοναδική αξιόλογη αντεπίθεση που έκανε σ’ όλο το παιχνίδι και με την εξαιρετική συνεργασία των δυο Γάλλων η ελληνική ομάδα κατάφερε να αιφνιδιάσει την Μπάρτσα.

Η χαρά της ομάδας του Νίκου Νιόπλια κράτησε μόλις δυο λεπτά. Από το 22′ όταν ισοφάρισε ο Μέσι, αλλά και το 33′ όταν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Βίγια, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε πλήρως κι έδινε την εντύπωση πως ό,τι ώρα ήθελε έβαζε γκολ! Ιδίως στην τελευταία φάση του ημιχρόνου που έφερε και το τρίτο γκολ …χάθηκε η μπάλα από τη συνεργασία Τσάβι, Πέδρο, Ινιέστα και τελικό αποδέκτη τον Μέσι.

Είναι αξιοσημείωτο επίσης ότι στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα είχε συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας (75-25), ενώ οι πετυχημένες πάσες έφτασαν το 76%, με τον Παναθηναϊκό να μην φτάνει (στις σωστές πάσες) ούτε το 35%.

Μετά την απόκρουση του πέναλτι του Μέσι από τον Τζόρβα (54′) ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό κατέβασε ταχύτητα η Μπαρτσελόνα που επανήλθε στο τελευταίο τέταρτο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου με το τέταρτο και πέμπτο γκολ. Στα χάι λάιτ περνά και η φάση του 4-1 από τον Πέδρο και αφού προηγηθεί καταπληκτικό …διπλό δοκάρι του Μέσι!

Πέρα από την αναμφισβήτητη και τεράστια διαφορά κλάσης, ο Παναθηναϊκός είχε πολλούς αρνητικούς (σε απόδοση) παίκτες, με χειρότερους όλων τους Κατσουράνη, Βύντρα και Λέτο. Τις πιο φιλότιμες και σωστές προσπάθειες είχε ο Γκοβού.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′  Οι Καταλανοί «έκρυψαν» την μπάλα, με τους Μέσι και Ινιέστα, αυτός την «πάτησσε» στον Τσάβι ο οποίος σουτάρει από κοντά, αλλά ο Τζόρβας απέκρουσε και ο Βύντρα έδιωξε  σε κόρνερ προ του Βίγια.
11′ Ο Μέσι άλλαξε την μπάλα με τον Πέδρο και σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Τζόρβας μπλόκαρε με δύο προσπάθειες.
20′ ΓΚΟΛ (0-1). Μετά από βολέ του Τζόρβα, ο Σισέ έκανε εντυπωσιακό τακουνάκι προς τον Γκοβού και ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Βαλντές.
22′ ΓΚΟΛ (1-1). Ο Τσάβι έβγαλε την κάθετη πάσα στην «πλάτη» της άμυνας του Παναθηναϊκού και ο Μέσι μπήκε από δεξιά στην περιοχή και πλάσαρε τον Τζόρβα.
33′ ΓΚΟΛ (2-1). Ο Τσάβι εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπουσκέτς πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αμαρκάριστος Βίγια από κοντά πέτυχε το 2-1.
35′ Ο Ντάνιελ Αλβες σέντραρε, ο Πέδρο πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Τζόρβα.
43′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Βίγια έδωσε στον Πέδρο, αυτός στον Τσάβι και εκείνος την ασίστ στον Μέσι που σούταρε από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζόρβα.
45′ ΓΚΟΛ (3-1). Ο Μέσι έπαιξε το «1-2» με τον Τσάβι, αμέσως μετά με τον Πέδρο και πλάσαρε εύκολα τον Τζόρβα για το 3-1.
54′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Μέσι άλλαξε την μπάλα με τον Βίγια, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Καντέ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αργεντινός, ο Τζόρβας έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.
59′ Ο Μέσι έστρωσε στον Πέδρο, ο οποίος προσπάθησε να αποφύγει και τον Τζόρβα έφυγε πλάγια και έχασε μεγάλη ευκαιρία.
78′ ΓΚΟΛ (4-1). Ο Μπόγιαν γύρισε την μπάλα στον Μέσι και αυτός από πολύ δύσκολη θέση πλάσαρε τον Τζόρβα, η μπάλα βρήκε πρώτα στο αριστερό, στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι και ο Πέδρο εξ επαφής πέτυχε το 4-1.
83′ Ο Μέσι μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και σούταρε, αλλά ο Τζόρβας απέκρουσε σωτήρια.
93′ ΓΚΟΛ (5-1). Ο Μέσι έβγαλε ωραία πάσα στον Αλβες και αυτός με κεφαλιά πέτυχε το 5-1 προλαβαίνοντας την έξοδο του Τζόρβα.
ΣΚΟΡΕΡ: 22’, 45’ Μέσι, 33’ Βίγια, 78’ Πέδρο, 93’ Άλβες – 20′ Γκοβού
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία). (Από φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ τα ματς διεξάγονται με πέντε διαιτητές, όπως καθιερώθηκε πέρυσι στο Γιουρόπα Λιγκ).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 85’ Καραγκούνης.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέπε Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ (75’ Μιλίτο), Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Τσάβι (79’ Μασεράνο), Μέσι, Πέδρο, Βίγια (69′ Μπόγιαν).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Μαρίνος, Βύντρα, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Κατσουράνης (64′ Καραγκούνης), Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Γκοβού (70′ Λουίς Γκαρσία), Λέτο (80’ Νίνης), Σισέ.

ΕΙΠΑΝ

Πέπε Γκουαρδιόλα: «Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Παίξαμε πολύ καλά απέναντι σε μία καλή ομάδα Δεν πιέσαμε τόσο τον αντίπαλο, περισσότερο ο Τζόρβας έψαχνε με βολέ τον Σισέ. Δεν νομίζω ότι το 25% που δίνει η UEFA στον Παναθηναϊκό ισχύει. Πρέπει να είναι λάθος το συγκεκριμένο στατιστικό. Ο Μέσι έχει τρομακτικές απαιτήσεις από τον εαυτό του και γι αυτό έσκυψε το κεφάλι μετά το χαμένο πέναλτι. Για μένα ήταν είναι και θα είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο με διαφορά για αυτό που είναι, γι’ αυτό που κάνει όχι μόνο στον αγώνα αλλά και στις προπονήσεις».

Νίκος Νιόπλιας: «Είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο η Μπαρτσελόνα, αλλά το χρονικό σημείο που παίξαμε μαζί της δεν ήταν το καλύτερο. Δεν έχουμε πολλά παιχνίδια στα πόδια μας, ενώ η Μπαρτσελόνα προερχόταν από μια ήττα. Είναι βαριά η ήττα μας, αλλά ο στόχος δεν αλλάζει. Θέλουμε στις 7 Δεκεμβρίου να είμαστε στον επόμενο γύρο. Το δύσκολο δεν είναι να τρέχεις και να μαρκάρεις. Το δύσκολο είναι να κρατάς την μπάλα. Θα μπορούσαμε να αποφύγουμε την ισοφάριση. Αν περνούσε λίγο ο χρόνος θα κερδίζαμε περισσότερη αυτοπεποίθηση και η Μπαρτσελόνα ίσως επηρεαζόταν ψυχολογικά. Πρέπει να ξεπεράσουμε αυτό το παιχνίδι και να κοιτάξουμε την Καβάλα».