Πήρε…  φωτιά το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula-1 μετά τη νίκη του Σεμπάστιαν Φέτελ με Red Bull στη Βραζιλία και πλέον ο τίτλος θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς την ερχόμενη Κυριακή στο Άμπου Ντάμπι. Δεύτερος τερμάτισε ο Μαρκ Γουέμπερ επίσης με Red Bull και τρίτος ο Φερνάνδο Αλόνσο με Φεράρι. Ο Ισπανός παραμένει πρώτος στη βαθμολογία, αλλά αισθάνεται καυτή την ανάσα του Γουέμπερ που ακολουθεί με οκτώ βαθμούς διαφορά. Πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές η Red Bull.

Οι Φέτελ και Γουέμπερ έκαναν το 1-2 στη Βραζιλία και με τους βαθμούς που κατέκτησαν χάρισαν και μαθηματικά τον τίτλο του κατασκευαστή στη Red Bull, ενώ απομένει ένα ακόμα γκραν πρι για να ολοκληρωθεί η φετινή χρονιά.
Μπορεί να κρίθηκε ο τίτλος στους κατασκευαστές, όμως αυτός των οδηγών είναι ακόμα ανοιχτός και τον διεκδικούν οι Αλόνσο, Γουέμπερ και Φέτελ. Ο Ισπανός πιλότος της Φεράρι με την 3η θέση που κατέλαβε στην πίστα του Ιντερλάγκος έφθασε τους 246 βαθμούς αι παραμένει πρώτος στη βαθμολογία, έχοντας πίσω του τον Αυστραλό με 238 και τρίτο το σημερινό νικητή με 231. Με βάση τον κανονισμό της Formula-1 o νικητής συγκεντρώνει 25 βαθμούς, ο δεύτερος 18, ο τρίτος 15 και ο τέταρτος 12.

Στο σημερινό γκραν πρι οι Φέτελ και Γουέμπερ εκκίνησαν από τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα, έχοντας μπροστά τους τον Χούλκενμπερκ, τον οποίο και προσπέρασαν στον πρώτο γύρο. Ο Αλόνσο που στα δοκιμαστικά κατετάγη πέμπτος, στο δεύτερο γύρο πέρασε τον Χάμιλτον και στον έβδομο τον Χούλκενμπεργκ, ανεβαίνοντας στην 3η θέση, την οποία και κράτησε μέχρι να αντικρύσει την καρό σημαία.

Ο αγώνας δεν ήταν συναρπαστικός, καθώς από τον έβδομο γύρο και μέχρι τον 71ο που ήταν και ο τελευταίος η σειρά κατάταξης στην πρώτη τριάδα δεν άλλαξε. Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Βρετανός Λιούις Χάμιλτον με Μακ Λάρεν, ενώ πέμπτος κατετάγη ο συμπατριώτης του και «ομοσταβλός» του Τζένσον Μπάτον.
Ο 23χρονος Γερμανός πιλότος της Red Bull, πέτυχε την 4η νίκη του τη φετινή χρονιά, μετά τη Μαλαισία, τη Βαλένθια και την Ιαπωνία και εξακολουθεί να ελπίζει στην κατάκτηση του τίτλου, έχοντας όμως μειονέκτημα έναντι των Αλόνσο και Γουέμπερ.