Νικηφόρα πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στο 2011. Με χαρακτηριστική άνεση επικράτησε (2-0) στα Πηγάδια της Skoda Ξάνθης, χάρη σε γκολ που πέτυχαν στο 35ο δευτερόλεπτο ο Σισέ και στο 93ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος.

Ήταν ίσως το καλύτερο ματς του Παναθηναϊκού επί ημερών Φερέιρα,  με τον Πορτογάλο να επιλέγει ένα άκρως επιθετικό σχήμα (Νίνη, Λέτο, Γκοβού, Σισέ) και να δικαιώνεται. Οι “πράσινοι” έπαιξαν παθιασμένα, είχαν τρεξίματα και αρκετά καλή κυκλοφορία τουλάχιστον στα πρώτα 60-70 λεπτά. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα, μοναδικό αμυντικό χαφ, στο καλύτερο φετινό του παιχνίδι, ο Νίνης με καλές επιλογές στη δημιουργία και ιδίως ο κεφάτος Λέτο να προκαλεί συνεχώς ρήγματα στην άμυνα της Ξάνθης.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχισε να προηγηθεί με το 14ο φετινό γκολ του Σισέ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και έφερε νωρίς νωρίς το ματς στα μέτρα του. Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν και δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από την Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κινηθούν απειλητικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σταδιακά άρχισε να πέφτει ο ρυθμός του Παναθηναϊκού, αλλά με εξαιρετικές τοποθετήσεις και έγκαιρες επεμβάσεις το δίδυμο Σαριέγκι – Μπουμσόνγκ εξουδετέρωνε τους όποιους κινδύνους. Κι όταν χρειάστηκε (48′) καθάρισε ο Τζόρβας με εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Σουάνη.

Μοναδική παραφωνία και πάλι ο Γκοβού που πέρασε απαρατήρητος και δικαίως αντικαταστάθηκε στο 66′ από τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος “κλείδωσε” τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μελανό σημείο και κάποιες αποδοκιμασίες με ρατσιστικό περιεχόμενο από μερίδα οπαδών της Ξάνθης κατά του Τζιμπρίλ Σισέ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ ΓΚΟΛ (0-1): Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα (35ο δευτερόλεπτο) ο Κατσουράνης έβγαλε τον Σισέ απέναντι από τον Λυμπερόπουλο και ο Γάλλος με ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ.
16’: Ωραίο σουτ από τον Βύντρα έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
22’: Ο Σουάνης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά το γύρισμά του στην καρδιά της μικρής περιοχής του Παναθηναϊκού δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Βύντρα έδιωξε τη μπάλα.
24’: Σπουδαία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Λέτο να δίνει ωραία στον Σπυρόπουλο, το σουτ του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λυμπερόπουλος.
43’: Ο Κατσουράνης σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
48’: Σπουδαία ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Σουάνη να πιάνει σουτ στην κίνηση έπειτα από τη σέντρα του Κατόνγκο, αλλά ο Τζόρβας πετάχτηκε στη γωνία του εντυπωσιακά κι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
72’: Ο Μπουμσόνγκ έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Νίνη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
80’: Σέντρα από τον Μπόατενγκ, ο Μπούγκα βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Τζόρβα.
85’: Σουτ του Σισέ σε μία από τις αντεπιθέσεις του Παναθηναϊκού, σωστή η αντίδραση του Λυμπερόπουλου που έδιωξε.
93′ ΓΚΟΛ (0-2): Ο Χριστοδουλόπουλος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Λυμπερόπουλο, τον ξεπέρασε και σε άδειο τέρμα έκανε το 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 1’ Σισέ, 93’ Χριστοδουλόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντεφέμι, Πόι – Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο, Βύντρα, Σαριέγκι, Σισέ
SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Αντεφέμι (50′ Βασιλακάκης), Μπόατενγκ, Κατόνγκο, Πόι (76’ Αλτιπαρμακόφσκι), Μαρσελίνιο (63’ Μπούγκα), Σουάνης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Σαριέγκι, Σίλβα, Κατσουράνης, Γκοβού (66’ Χριστοδουλόπουλος), Νίνης (81’ Μαρίνος), Λέτο (89’ Λουίς Γκαρσία), Σισέ.

ΕΙΠΑΝ

Νίκος Παπαδόπουλος: “Δυστυχώς σήμερα δεχθήκαμε ένα κρύο γκολ, από μια φάση που έχουμε αναλύσει πολλές φορές την εβδομάδα που πέρασε και ήταν δύσκολο να γυρίσουμε το παιχνίδι. Απέναντι μας είχαμε μια έμπειρη ομάδα που κράτησε αποτέλεσμα. Οι παίκτες έκαναν τα πάντα στο γήπεδο, γι’ αυτό τους δίνω συγχαρητήρια, έχουμε βάλει στοιχεία στην ομάδα που πρέπει να διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού και αναφέρομαι σε καλή κυκλοφορία και οργάνωση, αλλά να βελτιώσουμε την παρουσία μας στην περιοχή. Μέσα από αυτή την ήττα να βρούμε την δύναμη να επιστρέψουμε στις νίκες κι αυτό θα γίνει την Κυριακή”.
Ζεσουάλδο Φερέιρα: “Ήταν μια δίκαιη νίκη, απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο.

Η Ξάνθη είναι δυνατή ομάδα, παίζει καλά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό για μας, διότι η ομάδα ήταν ικανή να επιχειρήσει επιθέσεις, να μπορέσει να διεκδικήσει χώρους εύκολα και με μεγάλη ταχύτητα. Βέβαια, απέχουμε πολύ για να φτιάξουμε την ομάδα που εγώ θέλω αλλά και για να φθάσουμε στο σημείο να δώσουν οι παίκτες το 100% των δυνατοτήτων τους. Για να γίνει αυτό, πρέπει αρκετοί παίκτες να ανεβάσουν την αυτοπεποίθησή τους, αλλά και την ποιότητα των όσων μπορούσαν να προσφέρουν.

Από τακτικής πλευράς αλλάξαμε κάπως τις θέσεις ορισμένων παικτών. Ο Παναθηναϊκός είναι πλέον μια ομάδα που δεν παίζει με μακρινές μπαλιές στον Σισέ. Παίζει με πιο σύντομες και κοντινές μπαλιές. Τρέχει λιγότερο γιατί η ομάδα παίζει πιο κοντά ο ένας στον άλλον. Χάνουμε την μπάλα λιγότερο απ’ ότι πριν και υπάρχει αυτοπεποίθηση. Γι’ αυτό η ομάδα έπαιξε καλύτερα σήμερα”.

Κώστας Κατσουράνης: “Εμείς κρατάμε τους τρεις βαθμούς, αν είμαστε όλοι μαζί ενωμένοι μπορούμε να αντιστρέψουμε το κλίμα και να παλέψουμε για να κατακτήσουμε τον τίτλο που πήραμε και πέρυσι”.