Πρόκριση-θρίλερ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε η ΑΕΚ που απέκλεισε τον Παναθηναϊκό σκοράροντας με τον Μίτσελ στο 97’30”! Η “Ένωση” έχασε ως γηπεδούχος με 2-3, αλλά προκρίθηκε γιατί είχε κερδίσει με 2-0 στο πρώτο ματς. Ο Λαγός έβαλε μπροστά την ΑΕΚ στο 13′, ο Παναθηναϊκός απάντησε με Σισέ (21′), Ζιλμπέρτο (45′) και Βύντρα (63′). Στο 73′ αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Βύντρα, στον οποίο ο διαιτητής χαρίστηκε (και δεν απέβαλλε) από το 34ο λεπτό. Επεισοδιακό το ματς, με άγριες συμπλοκές στο τέλος οπαδών της ΑΕΚ με την αστυνομία που έκανε χρήση δακρυγόνων. Στα ημιτελικά η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Πριν το παιχνίδι, περίπου 150 οπαδοί της ΑΕΚ προσπάθησαν να μπουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο. Οι άνδρες των ΜΑΤ τους απώθησαν, κάνοντας και χρήση χημικών, με τον καπνό να μπαίνει στο γήπεδο και να κάνει για περίπου πέντε λεπτά αποπνικτική την ατμόσφαιρα. Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε από την ατμόσφαιρα και έχοντας ως παρακαταθήκη τα δύο εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα, αλλά και την υποστήριξη περίπου 20.000 οπαδών της, άνοιξε γρήγορα το σκορ με τον Λαγό, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Λυμπερόπουλου. Ο άπειρος Ορέστης Καρνέζης φέρει ευθύνη, καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του.
Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, με τον Σάχα να κάνει κάποιες καθοριστικές αποκρούσεις. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός “χτύπησε” με τον ίδιο τρόπο που το Σάββατο πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Εργοτέλη: με τα κόρνερ. Έτσι ήρθε η ισοφάριση στο 21′, όταν ο Καντέ, μετά από εκτέλεση του Λέτο, πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σισέ, μακράν ο κορυφαίος των “πρασίνων” στο ματς, εντελώς ξεχασμένος από την άμυνα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Σεμπάστιαν Σάχα.

Στο 34′ θα μπορούσε να αλλάξει εντελώς η ροή του αγώνα, όταν ο Βύντρα “κλάδεψε” τον Ντιοπ (κορυφαίο της ΑΕΚ μαζί με τον Μάκο) και ενώ είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, ο Ανδρέας Παππάς δεν του έδειξε δεύτερη κίτρινη, αφήνοντάς τον στο παιχνίδι. Το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα, από το πανέμορφο γκολ του Ζιλμπέρτο, δεύτερο σε δύο ματς, στις καθυστερήσεις. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι είδαν τις ελπίδες τους να αναπτερώνονται και μπήκαν με άλλη ψυχολογία στο δεύτερο μέρος.

Οι “κιτρινόμαυροι” εμφανίστηκαν αγχωμένοι στο δεύτερο 45λεπτο, αφού έμοιαζαν να φοβούνται έναν αποκλεισμό που φυσιολογικά δεν επιτρέπεται όταν έχεις κερδίσει 2-0 εκτός έδρας. Ο Λέτο περνούσε όποτε ήθελε τον Καράμπελα και το τρίτο γκολ έδειχνε να είναι θέμα χρόνου. Τελικά το 3-1 προήλθε από φάση καρμπόν αυτής του πρώτου τέρματος των “πρασίνων”. Κόρνερ του Λέτο, ο Καντέ πήρε την κεφαλιά και ο Βύντρα από το μισό μέτρο με δεύτερη κεφαλιά έδωσε σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

Ακόμα και μετά την -ομολογουμένως αυστηρή- δεύτερη κίτρινη που είδε ο Βύντρα στο 73′ ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, με τους γηπεδούχους να είναι περισσότερο αγχωμένοι από ποτέ. Όταν μάλιστα (στο 75′) εισέβαλαν οπαδοί στο χώρο του στίβου του Ολυμπιακού Σταδίου, με το ματς να διακόπτεται για περίπου τέσσερα λεπτά, οι ποδοσφαιριστές το Μανόλο Χιμένεθ, έβλεπαν επιτακτική την ανάγκη να σκοράρουν και να προκριθούν. Το γκολ δεν ερχόταν και ο Λέτο ήταν μοιραίος στο 94′, όταν ο Σισέ τον βρήκε μόνο του στην περιοχή, όμως έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να κάνει το 4-1, που θα έβαζε “ταφόπλακα” στις ελπίδες της ΑΕΚ.

Όσο το ρολόι πλησίαζε το 97′, οι οπαδοί της “Ένωσης” πίστευαν ότι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει και μάλιστα ήταν έτοιμοι για “ντου” στον αγωνιστικό χώρο. Η εισβολή έγινε με το τελευταίο σφύριγμα, όμως εν τω μεταξύ όλα είχαν αλλάξει και οι φίλοι της ΑΕΚ αγκάλιαζαν τους παίκτες που από αποδιοπομπαίοι τράγοι είχαν γίνει ήρωες. Ο Καρνέζης έκανε δώρο στον Μίτσελ, ο οποίος στην προσπάθειά του να βρει το κεφάλι κάποιου συμπαίκτη του με εκτέλεση φάουλ από τα 40 και πλέον μέτρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εν τέλει μοιραίου πορτιέρο του Παναθηναϊκού.

ΣΚΟΡΕΡ: 13′ Λαγός, 98′ Μίτσελ – 21′ Σισέ, 45′ Ζιλμπέρτο Σίλβα, 63′ Βύντρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.Παππάς (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝEΣ: Ντιοπ, Γιάχιτς – Λέτο, Βύντρα, Σπυρόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 73′ Βύντρα (2η κίτρινη)
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Νασούτι, Μάκος (80′ Μίτσελ), Ντιοπ, Καφές (52′ Μπάχα), Λαγός (71′ Μπλάνκο), Σκόκο, Λυμπερόπουλος
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης (90′ Πλεσί), Νίνης, Χριστοδουλόπουλος (74′ Μαρίνος), Λέτο, Σισέ