Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκαναν η Τότεναμ και η Σάλκε.

Η αγγλική ομάδα κέρδισε με το γκολ του Κράουτς (80’) με 1-0 τη Μίλαν εκτός έδρας και η Σάλκε απέσπασε ισοπαλία 1-1 στη Βαλένθια (17’ Σολδάδο – 64’ Ραούλ). Στο παιχνίδι του Μιλάνου, ο Τζενάρο Γκατούζο είχε… νεύρα καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, με αποτέλεσμα στο τέλος του αγώνα να… ορμήσει στον πάγκο της Τότεναμ με άγριες διαθέσεις.

Από τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στην Αθήνα έχει να κερδίσει αγγλική ομάδα η Μίλαν (είχε επικρατήσει της Λίβερπουλ), καθώς έκτοτε μετράει 6 παιχνίδια που δεν νίκησε. Μάλιστα, χάνει για τρίτη σερί χρονιά στο Τσάμπιονς Λιγκ εντός έδρας από Άγγλους, με την Άρσεναλ (πέρσι) και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (πρόπερσι).
Αγωνιστικά, η Τότεναμ ήταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ράφαελ φαν ντερ Φάαρτ, αμυντικά δεν απειλήθηκε, ενώ απείλησε και σε κάποιες περιπτώσεις. Στο β’ ημίχρονο, ο Ολλανδός κουράστηκε και η Μίλαν απέκτησε την κατοχή της μπάλας, όμως απειλούσε μόνο με στημένες φάσεις και κυρίως με τον Γέπες (δύο κεφαλιές του «έβγαλε» εντυπωσιακά ο Γκόμεζ).

Στο 80’ ο Λένον ντύθηκε…  Μπέιλ (δεν έπαιξε λόγω τραυματισμού), ξεχύθηκε στην αντεπίθεση πολύ γρήγορα, ξεπέρασε την αργή άμυνα της Μίλαν και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κράουτς, που σε άδειο τέρμα έκανε το 1-0.

Πάντως, στις καθυστερήσεις ο Ρομπίνιο έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, ενώ ο Ιμπραΐμοβιτς σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά από τον Λανουά, καθώς ο Σουηδός ήταν οφσάιντ.

Με τη λήξη του αγώνα ο μέσος της Μίλαν Τζενάρο Γκατούζο όρμισε στον πάγκο της Τότεναμ με άγριες διαθέσεις και μάλιστα έπεσαν και κάτι… ψιλές σε ανθρώπους του τεχνικού τιμ. Ο έμπειρος μέσος είχε νεύρα καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους και σε μία φάση άρπαξε από το λαιμό τον βοηθό του τεχνικού της Τότεναμ Χάρι Ρέντναπ, τον Τζόε Τζόρνταν (ο οποίος κακώς βρέθηκε τόσο κοντά στον αγωνιστικό χώρο), αλλά ο Λανουά έκανε ότι δεν είδε. Όπως έκανε πως δεν είδε και σε κάποια πολύ σκληρά μαρκαρίσματα του Ιταλού. Πάντως, η λογική λέει ότι η UEFA θα τον τιμωρήσει μέσω χρήσης του video.

Στο άλλο παιχνίδι, στο «Μεστάγια», διατηρήθηκε η παράδοση. Η Σάλκε τις δύο προηγούμενες φορές που πήγε στο συγκεκριμένο γήπεδο έφυγε με την ισοπαλία (0-0 το 2007 και 1-1 το 1997), ενώ η Βαλένθια στις 6 τελευταίες φορές που φιλοξένησε γερμανική ομάδα δεν κέρδισε!

Οι «νυχτερίδες» ήταν καλύτερες στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με τον Σολδάδο στο 17’, αλλά η Σάλκε ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, τον Ραούλ, έφτασε στην ισοφάριση στο 64’.

O Ισπανός επιθετικός έφτασε τις 139 συμμετοχές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και έπιασε στην πρώτη θέση τον Πάολο Μαλντίνι, ενώ παράλληλα ξεπέρασε τον Φίλιπο Ιντζάγκι σε γκολ σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (70). Οι Γερμανοί έμειναν με δέκα παίκτες στο 90’ λόγω αποβολής του Σμιτς.