Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πασχάλης Σταθελάκος (ΦΩΤΟ) στη σφαιροβολία κατηγορίας F40 με βολή στα 12.78μ. Είναι το δεύτερο μετάλλιο του Έλληνα Παραολυμπιονίκη, μετά το αργυρό που είχε κατακτήσει την Τρίτη στη δισκοβολία της ίδιας κατηγορίας. Ο Αλέξανδρος Μιχαηλίδης που συμμετείχε στον ίδιο τελικό κατετάγη δέκατος με 10.38μ.

Ο ΣΤΑΘΕΛΑΚΟΣ ΚΑΙ Ο «ΤΣΑΚΙ ΤΣΑΝ»

Στον τελικό της σφαίρας κατηγορίας F40, ο Σταθελάκος, «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου, είχε βολή στα 12.78μ., ενώ μέχρι και την πέμπτη βολή βρισκόταν «αγκαλιά» με το ασημένιο μετάλλιο. ο Αλγερινός Χοσίν Γκερζουλί, όμως, με 12.91 στην έκτη και τελευταία βολή, έφερε τον αθλητή από το Αχλάδι Φθιώτιδας στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών.

«Ξεκινάει ο αγώνας με δύο μέτρα παγκόσμιο ρεκόρ από τον… Τσάκι Τσαν (σ.σ. εννοεί τον Κινέζο Ουάνγκ) και εκεί κάπου χάθηκα. ‘Έσφιξα’. Δεν περίμενα ότι θα με περάσει κάποιος άλλος. Προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. Σίγουρα περίμενα κάτι παραπάνω. Τώρα προετοιμάζομαι για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ιουλίου. Θα είναι όλοι πάλι εκεί. Εκεί από την πλευρά μου θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο», είπε στο ΑΜΠΕ ο Πασχάλης Σταθελάκος, ο οποίος συνολικά στον αγώνα είχε μόλις δύο έγκυρες βολές και τέσσερις άκυρες.

«Μπήκα από την αρχή πολύ δυνατά. Η πρώτη βολή ήταν άκυρη, κάτι ιδιαίτερα κακό για έναν αθλητή που ψάχνει τη μεγάλη επίδοση. Παρ’ όλα αυτά προσπάθησα κι έτσι ήρθε το μετάλλιο», ενώ σχετικά με την απώλεια του ασημένιου μεταλλίου από τον Αλγερινό αντίπαλό του στην τελευταία βολή είπε ότι «είναι κάτι που συμβαίνει πάνω στον αγώνα. Είναι μέρος του αγώνα. Ήθελε κι εκείνος τη μεγάλη βολή και την πέτυχε στο τέλος, αντίθετα από εμένα».

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Άτυχος στάθηκε ο Γεράσιμος Πυλαρινός, στα προημιτελικά της σπάθης κατηγορίας Β, στο πλαίσιο του 14ου Παραολυμπιακού τουρνουά ξιφασκίας με αμαξίδιο. Κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Πολωνό Ράντοσλαβ Στάντσζουκ, έσπασε δύο φορές ο ιμάντας του αμαξιδίου του με αποτέλεσμα η ψυχολογία του να πέσει στο ναδίρ, με επακόλουθο την ήττα 15-6 που του στέρησε την πρόκριση στους αγώνες για μετάλλιο. Να σημειωθεί ότι ο Πυλαρινός είχε επικρατήσει του Πολωνού αντιπάλου του με 5-1 σε αγώνα για το γ` προκριματικό γκρουπ.

Ο Πυλαρινός, στο προκριματικό γκρουπ σημείωσε τρεις νίκες: επί του Αμπντ Ραχμάν Ραζαλί από τη Μαλαισία με 5-0, του Στάντσζουκ με 5-1 και του Ρώσου Σεργκέι Φρολόφ με 5-4. Προκρίθηκε χωρίς αγώνα στα προημιτελικά, εκεί όπου γνώρισε την ήττα από τον Στάντσζουκ.

Στα προημιτελικά σταμάτησε και η πορεία του Πάνου Τριανταφύλλου στη σπάθη κατηγορίας Β. Συμμετείχε στο γ` προκριματικό γκρουπ όπου είχε δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες. Νίκησε 5-3 τον Ρώσο Αλεξάντρ Κούρζιν και 5-4 τον Αμερικανό Γιόζεπ Μπρίνσον, ενώ έχασε 5-2 από τον Γάλλο Λοράν Φρανσουά και 5-4 από τον Πολωνό, Αντριάν Κάστρο. Στον ελληνικό «εμφύλιο» που προέκυψε στα προημιτελικά, νίκησε 5-1 τον Μανώλη Μπόγδο, όμως σε αγώνα της οκτάδας ηττήθηκε 15-9 από τον Πολωνό Γκρεγκόρζ Πλούτα.
Όσον αφορά τον Μπόγδο, στα προκριματικά της κατηγορίας Β, νίκησε τον Ιταλό Αλέσιο Σάρι, όμως έχασε 5-2 από τον Ρώσο Μαράτ Γιουσούποφ και 5-1 από τον Ουκρανό Αντόν Ντάτσκο. Στη φάση των «16» νίκησε 5-2 τον Αυστρικό Μάνφρεντ Μποέμ για να έρθει η ήττα στον ελληνικό «εμφύλιο» από τον Τριανταφύλλου.

Τέλος στο υψηλής δυσκολίας β` προκριματικό γκρουπ της κατηγορίας Α, ο Γιώργος Αλεξάκης είχε τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Έχασε 5-0 από τον Κινέζο Γιγιούν Τσεν, 5-2 από τον Ουίνγκ Κιν Τσαν από το Χονγκ Κονγκ, 5-2 από τον Πολωνό Στέφαν Μακόφσκι και 5-1 από τον Ρώσο Τιμούρ Φαϊζουλίν.

Η ατυχία… χτύπησε την πόρτα του Γεράσιμου Πυλαρινού και τον εμπόδισε να βρεθεί στον ημιτελικό της σπάθης στο πλαίσιο του Παραολυμπιακού τουρνουά ξιφασκία με αμαξίδιο που φιλοξενείται στο ExCeL. Το πάθος για να μπορέσει να φτάσει στη νίκη ώστε να χαρίσει στο νεογέννητο παιδί του ένα μετάλλιο ήταν τόσο μεγάλο, που τρεις φορές απέναντι στον Πολωνό Ράντοσλαβ Στάντσζουκ υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον ιμάντα του αμαξιδίου στο οποίο αγωνιζόταν.

«Αγωνίζομαι τόσα χρόνια στην ξιφασκία και δεν έχω πάθει κάτι ανάλογο. Έχω λάβει μέρος σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Παγκόσμια πρωταθλήματα και κύπελλα και σε τόσες ακόμη διοργανώσεις, όμως ποτέ δεν είχε την ατυχία να σπάσει ο ιμάντας του αμαξιδίου. Μάλλον ήταν γραφτό να γίνει. Είναι κρίμα γιατί ήθελα να αφιερώσω το μετάλλιο στο νεογέννητο παιδί μου. Έχασα μοναδική ευκαιρία για να βρεθώ στο βάθρο των νικητών μιας τόσο μεγάλης διοργάνωσης», είπε ο Έλληνας οπλομάχος, ο οποίος στο προκριματικό γκρουπ είχε κάμψει εύκολα την αντίσταση του Πολωνού αντιπάλου του.

«Ήταν στα μέτρα μου. Αποδείχθηκε άλλωστε και στο γκρουπ πρόκρισης. Ένοιωθα ότι μπορούσα να φτάσω ακόμη και στην κορυφή. Ήμουν σε τόσο καλή κατάσταση. Λυπάμαι που απογοήτευσαν όλους εκείνους που περίμεναν να επιστρέψω με ένα μετάλλιο στην Ελλάδα».

ΣΤΙΒΟΣ

Μετά τον τελικό των 400 μέτρων, ο Γιάννης Πρώτος θα δώσει το «παρών» και στον τελικό των 200 μέτρων κατηγορίας Τ13. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου, ήταν τρίτος στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 22.70 (εφετινό ρεκόρ), επίδοση η οποία και του επέτρεψε να βρεθεί στον τελικό.
Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε ο Ιρλανδός Τζέισον Σμιθ με 21.48, ενώ την οκτάδα συμπληρώνουν οι εξής αθλητές: Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Ρωσία) 22.18, Λουίς Φελίπε Γκουτιέρες (Κούβα) 22.35, Τζόναθαν Ντούτου (Νότια Αφρική) 22.40, Αλεξέι Λάμπζν (Ρωσία) 22.44, Αρτέμ Λογκίνοφ (Ρωσία) 22.46, Αγιούμπ Σαουί (Μαρόκο) 22.56, Ιωάννης Πρώτος (Ελλάδα) 22.70.

Στο μεταξύ, με την 6η θέση στο τριπλούν ολοκλήρωσε ο Θανάσης Μπαράκας τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012». Ο αθλητής από τη Ρόδο είχε καλύτερο άλμα στα 11.67, που αποτελεί την καλύτερη εφετινή του επίδοση. Τα άλματα του Μπαράκα ήταν 11.18, 11.49, 11.67, άκυρο, 11.52, 11.23. Το χρυσό μετάλλιο με 12.91 πήρε ο Ρώσος Ντένις Γκουλίν, ενώ ακολούθησαν ο Κινέζος Ντουάν Λι με 12.75 και ο Ουκρανός Ρουσλάν Κατίσεφ με 12.50. Την τετράδα συμπλήρωσε ο Αμερικανός Ελέξις Γκιλέτ με 12.39.

Με την έβδομη θέση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ ολοκλήρωσε ο Παντελής Καλόγερος την παρουσία του στον τελικό της δισκοβολίας F51/52/53. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 10.06, που μπορεί να μην τον έφερε μέσα στα μετάλλια, ωστόσο του χάρισε μια νέα πανελλήνια επίδοση. Οι βολές του Καλόγερου ήταν: 9.50, 9.93, 9.51, άκυρη, 10.06, 9.61. Στο ίδιο αγώνισμα ο Νίκος Καπλάνης είχε τρεις άκυρες βολές και δεν πήρε κατάταξη. Το χρυσό μετάλλιο με 12.37, που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ, πήρε ο Αλγερινός Μοχάμεντ Μπεραχάλ, ενώ ακολούθησαν οι Άιγκαρς Απίνις (Λετονία) και Μοχάμεντ Ζεμζενία (Τυνησία).

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Η Σεμιχά Ριζάογλου δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει την πρόκριση για τον τελικό των 50μ. ύπτιο γυναικών κατηγορίας S4. Κατέλαβε την 5η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά και την 11η συνολικά με επίδοση 1:08.13, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τον τελικό του αγωνίσματος.

Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε η Λιζέτ Τεούνισεν από την Ολλανδία με 52.90, ενώ ακολούθησε η Κινέζα Γιουάν Μπάι με 54.00.