Η “ουρανί αγάλλονται”…

Η Σίδνεϊ Φ.Κ είναι και επίσημα πρωταθλήτρια Αυστραλίας!

Μετά από το ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια του χθεσινού τελικού, με αντίπαλο την Βίκτορι και με το σκορ να μην αλλάζει στο 30λεπτο της παράτασης, οι “ουρανί” πήραν την μεγάλη νίκη στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2.

Μοιραίοι παίκτες στην βασανιστική διαδικασία των πέναλτι για την ομάδα της Μελβουρνης ήταν ο αρχηγός Βαλέρι που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και ο Ρόχας, το πέναλτι του οποίου απέκρουσε ο Βούκοβιτς.

Ο Γουίλκινσον έχασε το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του, με τον κορυφαίο παίκτη του λιγκ, Μίλος Νίνκοβιτς να ευστοχεί για το τελικό 4-2, που χάρισε στην ομάδα του τον τίτλο της πρωταθλήτριας!

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα η Βίκτορι προηγήθηκε 0-1, με γκολ του Μπερίσα, για να ισοφαρίσει στο 69′ ο Γκραντ.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης, ο Τροίσι είχε σουτ στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βούκοβιτς.

Τον χθεσινό τελικό παρακολούθησαν 41.546 θεατές.