Τη μοναξιά της κορυφής στη Super League εξακολουθεί ν΄ απολαμβάνει ο Ολυμπιακός μετά την αποψινή του νίκη με 2-1 επί του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη, στο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης αντέδρασε άμεσα μετά την πρώτη ευρωπαϊκή της ήττα την περασμένη Πέμπτη στην Φρανκφούρτη. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ (σ.σ. κυρίως του Εσίτι), πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά, βάζοντας τις βάσεις για το 5ο εφετινό της «τρίποντο».

Οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους προσπάθησαν στο β΄ μέρος ν΄ αντιδράσουν, μείωσαν στο 81΄ με τον Μουργκ, αλλά «πλήρωσαν» τα ατομικά λάθη του Εσίτι στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από 3 εκτός έδρας νίκες η ομάδα του Λουτσέσκου γνώρισε την πρώτη ήττα μακριά από την Τούμπα και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, μένοντας στο -4 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ηγέτης ο Τσούμπερ στο «διπλό» της ΑΕΚ

Η ποιότητα της ΑΕΚ στην επίθεση ήταν αυτή που της χάρισε την τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του Βόλου με 3-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ανσαριφάρντ, Τσούμπερ ήταν οι σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» στο 42΄ και 45΄+3 του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι με τον Ρεγκατίν (άουτ) στο 40΄. Το γκολ του Ρινέρ στο 79΄ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, αλλά στο 90΄+9 ο Χατζισαφί διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο Πανθεσσαλικό.

Η ΑΕΚ έκανε το 2Χ2 επί των ημερών του Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της, χωρίς να είναι καλύτερη από τους Βολιώτες, αλλά σαφώς πιο αποτελεσματική. Η ομάδα του Αμπασκάλ έχασε πολλές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, πάλεψε πολύ και στο δεύτερο για να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, χωρίς, όμως, να τα καταφέρει.