Με καλή εμφάνιση και άνετη νίκη επί του Σουηδού Μίκαελ Ιμερ, ξεκίνησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς τις υποχρεώσεις του στο Australian Open. Ο Έλληνας τενίστας δυσκολεύτηκε μόνο στο 2ο σετ από τον 23χρονο αντίπαλό του, τον οποίο νίκησε 6-2, 6-4, 6-3 σε 2 ώρες και 10 λεπτά και πέρασε στον 2ο γύρο του πρώτου γκραν σλαμ της χρονιάς.

Ο Τσιτσιπάς έδειξε ότι έχει ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό τον τραυματισμό στον αγκώνα, που τον οδήγησε πρόσφατα στο χειρουργείο. Στο πρώτο σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Σουηδό, αλλά στο δεύτερο είχε κάποια προβλήματα στο σερβίς του, με συνέπεια ο Ιμερ να πετύχει δύο break. Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε να χάνει 2-0, προσπέρασε 3-2 και βρέθηκε ξανά πίσω με 4-3, αλλά στο φινάλε πήρε τρία σερί γκέιμ και έφτασε στο 6-4. Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς «έσπασε» νωρίς το σερβίς του αντιπάλου του, έσωσε τέσσερα break points στο 3-2 και «έκλεισε» το ματς με το έβδομο break του.

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά θα είναι ο Αργεντινός Σεμπάστιαν Μπάες (Νο 88 στην παγκόσμια κατάταξη), ο οποίος επικράτησε του Ισπανού Αλμπερτ Ράμος-Βινιόλας μετά από πέντε σετ (6-4, 4-6, 6-3, 1-6, 6-2). Ο 21χρονος Μπάες μπήκε μόλις πέρυσι στο επαγγελματικό τουρ και μετέχει για πρώτη φορά στην καριέρα του στο κυρίως ταμπλό ενός γκραν σλαμ.

Ο Κύργιος στον «δρόμο» του Μεντβέντεφ

Ο «αγαπημένος του κοινού» στην Μελβούρνη, Νικ Κύργιος, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 115 της παγκόσμιας κατάταξης, θ΄ αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο του Australian Open, που φιλοξενείται στην μεγαλούπολη της Αυστραλίας, τον Ρώσο, Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2 στον κόσμο) και φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Ο ελληνικής κατγωγής Αυστραλός πρωταθλητής, χρειάσθηκε μία ώρα και 55 λεπτά για να επικρατήσει του Βρετανού, Λίαμ Μπρόαντι (Νο 128), με 6-4, 6-4, 6-3 και να πάρει την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του πρώτου Grand Slam της χρονιάς.