Η Melbourne Victory πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Macarthur (Campbelltown Stadium) στο Σίδνεϊ και, μάλιστα, με το ευρύ σκορ 1-4.

Η ομάδα της Μελβούρνης διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του παιχνιδιού κατά το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Ben Folami στο 28′, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη η Victory συνέχισε τις επιθέσεις της και σε μια από αυτές κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Jake Brimmer στο 53′ κάνοντας το 0-2.

Τρία λεπτά αργότερα (56′) η Macarthur μείωσε σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Graig Noone. Στο πέναλτι υπέπεσε άθελά του ο Rai Marchan της Victory καθώς σε σουτ παικτών της Macarthur η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ισπανού αμυντικού των Μελβουρνιωτών. Μάλιστα, ο ίδιος χρεώθηκε και με κίτρινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα η Macarthur προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι, ενώ στο 65′ ακυρώθηκε ως αφσάιντ γκολ του A. Jovanovic.

Όμως, η Victory δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και σε μια αναμπουμπούλα στην περιοχή της ομάδας του Σίδνεϊ, και σε εκτέλεση κόρνερ του Jake Brimmer, ο προωθημένος Πορτογάλος αμυντικός των “navy blue”, Roderick Miranda, στο 81′ έκανε τρία τα γκολ της ομάδας του.

Το τέταρτο γκολ της Victory πέτυχε ο αρχηγός της Joshua Brilante στο 90-4′, μετά από πάσα του Nishan Velupillay.

Να σημειωθεί ότι από τη Victory “κιτρινίστηκε”, επίσης, ο Nick D’Agostino (67′), ενώ από την Μacarthur κίτρινες κάρτες δέχτηκαν ο L. Rose στο 92′ και ο A. Jovanovic στο 84′ και στο 92′ που μετατράπηκε σε κόκκινη.

Στον άλλο αγώνα μεταξύ Newcastle Jets-Central Coast Mariners, το Σάββατο, οι Mariners προηγήθηκαν στο πρώτο ημίωρο με 0-3 με τα γκολ των Moresche στο 19′ και Jason Cummings στο 30′ και 34′ με πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος οι Jets ανασυγκροτήθηκαν και πέτυχαν δύο γκολ, αρχικά στο 46′ με τον Lucas Mauragis και τέσσερα λεπτά αργότερα (50′) με αυτογκόλ του Jacob Farrell, μειώνοντας σε 2-3. Κάπου εκεί ακυρώθηκε ως οφσάιντ και τρίτο γκολ των Jets, για να φτάσουμε στο 90+1′ όπου ο Carang Kuol πέτυχε το τέταρτο γκολ των Mariners (2-4).

Στην εκπνοή του αγώνα (90+6′) αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Daniel Penha των Jets.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Macarthur –Melbourne Victory 1-4 (56′ Graig Noone – 28′ Ben Folami, 53′ Jake Brimmer, 81′ Roderick Miranda, 90-4′ Joshua Brilante)

Newcastle Jets – Central Coast Mariners 2-4 ( 46′ Lucas Mauragis, 50′ Jacob Farrell, αυτογκόλ – 19′ Moresche, 30′, 34′ -Jason Cummings, 90+1′ Carang Kuol)