Παρόντες δήλωσαν οι παίκτες της Central Coast Mariners, που ξεπέρασαν το εμπόδιο της Roar μέσα στο Brisbane, σφραγίζοντας το «μαγικό» εισιτήριο για τα φετινά πλέι οφ. Η ομάδα του Nick Montgomery μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι θα τα έδινε όλα προκειμένου να φύγει από την πρωτεύσουσα του Κουίνσλαντ με τους τρεις βαθμούς στην τσέπη.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 40ό λεπτό ο Lewis Miller. Ο υψηλόσωμος αμυντικός των Mariners εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα ακριβείας του Cy Goddard και «εκτέλεσε» τον κίπερ της Roar με δυνατή σκαστή κεφαλιά από κοντινή απόσταση. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο δεύτερο μισό, αλλά η Central Coast έδειχνε αποφασισμένη να μην αφήσει τη νίκη να «γλιστρήσει» από τα χέρια της. Αυτή της η αποφασιστικότητα μετουσιώθηκε σε ένα δεύτερο γκολ στο 64ο λεπτό όταν ο πιτσιρικάς Garang Kuol έπαιξε το ένα-δύο με τον Storm Roux και με διαγώνιο πλασέ από τη γωνία της μικρής περιοχής έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Εξάλλου, εντυπωσιακή νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (1/5) η Newcastle Jets κόντρα στην Macarthur, μέσα στο Campbelltown Stadium του Σίδνεϊ.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε με δυνατό κοντινό σουτ ο Σάββας Σιατραβάνης μόλις στο 4ο λεπτό. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ της σεζόν για τον Λαρισαίο μεσοεπιθετικό.

Η ομάδα του Άθα Πάππα, που είχε στην ενδεκάδα του και τον Κώστα Γρόζο, διπλασίασε τα τέρματά της στο 66ο λεπτό με τον Valentino Yuel. Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Beka Mikeltadze να προσθέσει το όνομα του στη λίστα των σκόρερ. Ο Dane Ingham βρήκε με ωραία πάσα των Γεωργιανό στράικερ και αυτός, με σουτ από την καρδιά της περιοχής, «έγραψε» το 0-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Brisbane Roar – Central Coast Mariners 0-2 (40′ L. Miller, 64′ G. Kuol)

Macarthur – Newcastle Jets 0-3 (4′ Σ. Σιατραβάνης, 66′ V. Yuel, 73′ B. Mikeltadze)