Ισόπαλος δίχως τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε ο «τελικός παραμονής» στο Στάδιο «Γεώργιος Καμάρας» ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τη Λαμία, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Το αποτέλεσμα αυτό στέλνει οριστικά την «Ελαφρά Ταξιαρχία» απευθείας στη Super League 2 και δίνει στην ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα τη δυνατότητα μίας… δεύτερης ευκαιρίας για να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία μέσω των αγώνων μπαράζ – είτε με τη Βέροια είτε με τον Λεβαδειακό.

Γεμάτοι άγχος οι παίκτες των δυο ομάδων στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Μπόγιαν Σαράνοφ, με τους φιλοξενούμενους να ξεθαρρεύουν όσο περνούσε η ώρα. Στο ημίωρο, στο γύρισμα του Ντάνι Μπεχαράνο δεν βρέθηκε κάποιος να… φυσήξει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκρέγκα Σορτσάν, ενώ τρία λεπτά μετά ο Λουίζ Γκουστάβο Ντομίνγκες πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Γιώργο Μανούσο.

Τρίτη καλή στιγμή για τη Λαμία αυτή στο 41ο λεπτό, με τον Σορτσάν να αντιδρά θετικά στο πλασέ του Φάνη Τζανδάρη. Στο επόμενο λεπτό, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» σπατάλησε τεράστια ευκαιρία, με τον Νίκο Μαρτίνες να κάνει τη σέντρα και την κεφαλιά του Βασίλη Βιτλή να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ.

Ο ΑΟΣΜΑΝ «ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ

Με ένα υπέροχο φάουλ στο 68ο λεπτό του Αίας Αοσμαν, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγο νωρίτερα, ο Ιωνικός επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League.

Είχαν την ευκαιρία να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι του Κρις Κόουλμαν, ωστόσο το πέναλτι του Ευθύμη Κουλούρη στο 78′ σταμάτησε στη ρίζα της δεξιάς δοκού της εστίας του Νέιτς Βίντμαρ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό κι εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 11′, μάλιστα, ακυρώθηκε – με τη χρήση του VAR – γκολ του Κουλούρη, καθώς ο φορ του Ατρόμητου χρησιμοποίησε το χέρι του στην προσπάθειά του να σκοράρει. Ο πρώην φορ της Τουλούζ απείλησε και στο 25′ με το κεφάλι, ενώ η «απάντηση» του Ιωνικού ήταν ένα καλό σουτ του Γιώργου Μύγα στο 42′ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ανδρέα Γιαννιώτη.

Σαφώς πιο συναρπαστικό το δεύτερο μέρος. Ένα καλό σουτ του Ντάλσιο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιαννιώτης στο 62′, ενώ αυτό του Χουάν Μουνίθ τρία λεπτά μετά πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Βίντμαρ. Στο 68′, όμως, με το υπέροχο φάουλ του Αοσμαν, ο οποίος έφτασε τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ έχει και 11 ασίστ, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού άνοιξε το σκορ. Ο Ροτζέριο Τουράμ αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 74′ και παραλίγο να το πληρώσει ο Ιωνικός, καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κουλούρη από τον Βίντμαρ.

Ωστόσο, ο Έλληνας επιθετικός «σημάδεψε» τη ρίζα της δεξιάς δοκού, χάνοντας την ευκαιρία να φτάσει τα 40 γκολ και να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Ατρόμητου.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ιωνικό να φτάνει τις οκτώ νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια του και να ανεβαίνει – έστω και προσωρινά – στην πρώτη θέση του μίνι πρωταθλήματος.

* Στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου βρέθηκε ο νέος προπονητής της ΑΕΚ, Ματίας Αλμέιδα, μαζί με έναν εκ των βοηθών του, τον πρώην τερματοφύλακα Ντάνιελ Μάριο Βέγκα, αλλά και τον μάνατζέρ του.

«ΛΕΥΚΗ» ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ ΓΙΑ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ ΚΑΙ ΒΟΛΟ

Σε μία αναμέτρηση δίχως βαθμολογικό κίνητρο, Παναιτωλικός και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα (0-0), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των Play Out του πρωταθλήματος της Super League. Καλύτερη η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο για να «νικήσει» τον Μπόρις Κλέιμαν, ο οποίος κράτησε το βαθμό για τους Θεσσαλούς του Κώστα Μπράτσου που παρατάχθηκαν με μόλις 15 παίκτες.